Orlice a Labe

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Evropsky významná lokalita
Orlice a Labe
Meandr Orlice poblíž Petroviček
Meandr Orlice poblíž Petroviček
Základní informace
Vyhlášení15. duben 2005
VyhlásilVláda České republiky
Nadm. výška218–295 m n. m.
Rozloha2683,2 ha
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresHradec Králové, Rychnov nad Kněžnou, Pardubice, Ústí nad Orlicí
UmístěníNiva toku Orlice včetně Tiché (po Choceň) a Divoké Orlice (po Doudleby nad Orlicí), tok Labe od Sezemic po soutok s Orlicí
Souřadnice
Orlice a Labe
Orlice a Labe
Další informace
Kód2926
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Orlice a Labe je evropsky významná lokalita – chráněné území soustavy Natura 2000. EVL Orlice a Labe se s výměrou 26,8 km² řadí k plošně nejrozlehlejším evropsky významným lokalitám v Česku. Chráněné území se nachází na území 28 obcí ve čtyřech okresech Královéhradeckého a Pardubického kraje a je tvořeno tokem spojené Orlice včetně Divoké Orlice (až po Doudleby nad Orlicí) a Tiché Orlice (až po Choceň), a tokem Labe od soutoku s Orlicí v Hradci Králové až po Sezemice. Oblast spravují Krajské úřady Královéhradeckého a Pardubického kraje.

Předmět ochrany

Předmětem ochrany jsou smíšené jasanovo-olšové lužní lesy temperátní a boreální Evropy, smíšené lužní lesy s dubem letním (Quercus robur), jilmem vazem (Ulmus laevis), jilmem habrolistým (Ulmus minor), jasanem ztepilým (Fraxinus excelsior) nebo jasanem úzkolistým (Fraxinus angustifolia) podél velkých řek atlantské a středoevropské provincie, dále přirozené eutrofní vodní nádrže, nížinné až horské vodní toky, vlhkomilná vysokobylinná lemová společenstva nížin a horského až alpínského stupně, bezkolencové louky na vápnitých, rašelinných nebo hlinito-jílovitých půdách, extenzivní sečené louky nížin až podhůří a především se jedná o lokalitu bolena dravého (Leuciscus aspius), silně ohrožené klínatky rohaté (Ophiogomphus cecilia) a vydry říční (Lutra lutra).[1] Nivy řek Orlice a Labe, meandry a četná slepá ramena vytvářejí významný a rozsáhlý ekosystém v pokročilém sukcesním stádiu.[2]

Maloplošná zvláště chráněná území

Na území EVL Orlice a Labe se nacházejí, nebo do ní zasahují, tato maloplošná zvláště chráněná území:

Odkazy

Reference

  1. EVL Orlice a Labe [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2017-01-25]. Dostupné online. 
  2. LABURDOVÁ, Jitka. Souhrn doporučených opatření pro evropsky významnou lokalitu Orlice a Labe. 1. vyd. [s.l.]: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2016. 55 s. Dostupné online. Kapitola 1.4 Stručná charakteristika území, s. 3. 

Související články

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Orlice river.jpg
Autor: Tomáš Merta, Licence: CC BY-SA 4.0
Meandr Orlice v přírodní památce Orlice