Ornitoptéra

Ornitoptéra Edwarda Frosta z Cambridgeshire z roku 1902
Ortitoptéra barona Artura Krause z Pardubic, devadesátá léta 19. století.
Ornitoptéra Pteryx Skybird v letu

Ornitoptéra (z gr. ornithos „pták“ a pteron „křídlo“, česky křídelník) je letadlo s kývavými nosnými plochami.[1] Návrháři ornitoptér se inspirovali máváním křídel z živočišné říše – ptáky, netopýry, či hmyzem.

Klasická koncepce ornitoptér pochází z roku 1874 od Alphonse Pénauda. Křídlo je rozděleno na dvě poloviny a je připevněno ke statickému nosníku. Křídla se pohybují naráz nahoru a dolů, čímž vytvářejí vztlak a dopředný tah.

V Čechách konal pokusy s ornitoptérou pardubický průkopník novinek Artur Kraus koncem 19. století. Pokusy ale byly neúspěšné.[2]

Maximální dosažená rychlost ornitoptéry v projektu Ornithopter firmy Havilland of Canada z devadesátých let 20. století, dosažena pouze máváním křídel na letišti v Downsview v Kanadě, je 80 km/h. Frekvence mávání křídel byla 1,2 Hz.[3]

Jedním z nejzajímavějších modelů byla obří replika velkého ptakoještěra rodu Quetzalcoatlus, kterou v roce 1986 vyzkoušel tým pod vedením Paula MacCreadyho. Replika však měla oproti skutečnému ptakoještěrovi poloviční rozpětí (5,5 metru) a mnohem nižší hmotnost (18 kilogramů). Vypuštění a otestování bylo natočeno a stalo se součástí dokumentárního filmu On the Wing, promítaného následně v IMAXech[4].

Dělení ornitoptér

Podle pohybu mávavých ploch lze ornitoptéry dělit na:[1]

  • orthoptéra – jedná se o stroj, jehož pohyblivé plochy se pohybují kolmo na podélnou osu stroje
  • ornitoptéra – pohyb mávavých ploch je inspirován pohybem křídel ptáků
  • entomoptéra – pohyb mávavých ploch je inspirován pohybem křídel hmyzu

Reference

  1. a b FOJTÍK, Jakub. Ruské vrtulníky. Redakce Arnošt Moucha. 1. vyd. Cheb: Svět křídel, 6. 2009. 375 s. ISBN 978-80-86808-65-9. Kapitola Vrtulníky, vírníky a další rotorová letadla, s. 19. 
  2. PÜCHL, Jiří. O neznámém průkopníku. Křídla vlasti. 1956, s. 364. 
  3. J.D. DeLaurier: The Development and Testing of a Full-Scale Piloted Ornithopter
  4. http://www.osel.cz/index.php?clanek=8194

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Skybird.gif
Sean Kinkade Skybird, 1998
Kraus ornitoptera.jpg
Ortitoptéra barona Artura Krause. Dáma vlevo je Krausova asistentka, slečna Anna Gabrielová. Muž vpravo bývá někdy považován za Artura Krause, ale není to pravda, jedná se o Krausova majordoma.