Semeno
Semeno je rozmnožovací orgán semenných rostlin, vzniklý z oplozeného vajíčka (ovum). Může však vzniknout i bez oplodnění (jev zvaný apomixe čili partenogeneze).
Je obaleno osemením a obsahuje zárodek, většinou s živným pletivem (endospermem). Vajíčka vyrůstají na placentě v semeníku. Slouží k rozmnožení rostliny, přečkání nepříznivého období a také k šíření druhu na delší vzdálenosti.
Anatomie
Semeno má nejčastěji kulovitý tvar. I když se semena různých skupin rostlin velmi liší, základní stavba bývá podobná. Semeno bývá obaleno osemením, suchým blanitým pouzdrem, které vzniká z vaječných obalů. V jednom pólu semena může být patrná jizvička (na obrázku by byla nahoře), která je pozůstatkem po otvoru klovém u vajíčka. V druhém pólu je pupek (na obrázku by byl dole), jenž vzniká z chalazy, cévního svazku v poutku vajíčka.
Na vnitřní stranu osemení navazuje většinou endosperm, vnitřní živné pletivo, které vzniká ze zárodečného vaku. Obsahuje škrob a vyživuje zárodek (embryo), který se nachází uprostřed semene.
Embryo má anatomickou stavbu, která již přibližně odpovídá budoucímu rozvržení orgánů v rostlině. Má buď jednu dělohu (u jednoděložných rostlin), nebo dvě dělohy (u dvouděložných). V dělohách se poprvé objeví i chlorofyl a vznikají z nich děložní lístky. Dělohy někdy obsahují živiny (bílkoviny, škrob, olej). Mezi děložními lístky je u dvouděložných vzrostný vrchol. Jednoděložné rostliny mají také vzrostný vrchol, ale je umístěn vedle dělohy. Dělohy vyrůstají z takzvaného hypokotylu a pod ním je základ budoucího kořínku.
Šíření semen
Současně s růstem semene roste i plod, který vzniká z pestíku, případně i jiných květních částí. Plod obsahuje jedno nebo více semen, která se šíří někdy společně (pukavé plody), někdy zvlášť.
Šíření semen je stejně rozmanité jako šíření pylu po opylení. Existuje několik způsobů, jak se semeno přenáší z mateřské rostliny na nové stanoviště, zejména větrem, hmyzem, ptáky, savci nebo vodou. Bližší informace o transportu semen v plodech najdete v článku plod.
Jedním ze způsobů šíření semen je mechanismus kadidelnice. Což znamená, že semena jsou uložena na dně poháru, který je seshora otevřený a semena jsou za větrného počasí větrem vyvívána a rozptylována po okolí. To zabezpečuje, že se semena rozptýlí do větší vzdálenosti.
Klíčení semene
Za příhodných podmínek začne semeno klíčit. Začne přijímat vodu a bobtnat. Osemení pukne a zárodek vyrůstá vzrostným vrcholem napřed. K urychlení klíčení a odstranění dormance se používá i přírodních způsobů, jako je například máčení semen v čajovém výluhu.[1]
Fotogalerie
- Detail semínek máku setého
- Semena rajčete jsou uložena v dužnině
- Trávník zavátý ochmýřenými semeny topolu bílého
Reference
- ↑ Zahradníkův trik: máčení semínek v bylinkovém čaji. iReceptář.cz [online]. 04.02.210 [cit. 5. 1. 2022]. Dostupné z: http://www.ireceptar.cz/zahrada/choroby-a-skudci/zahradnikuv-trik-maceni-seminek-v-bylinkovem-caji/
Literatura
- ČERNOHORSKÝ, Zdeněk. Základy rostlinné morfologie. 6., uprav. vyd., v SPN 4. vyd. Ilustrace Hana Střihavková. Praha: Státní pedagogické nakl., 1964. 216 s. Učebnice pro vysoké školy.
- REISENAUER, Roman, ed. et al. Co je co?: příručka pro každý den. 1. [díl]. 2., přeprac. a dopl. vyd. Praha: Pressfoto, 1982. 714 s.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu semeno na Wikimedia Commons
- Téma Semeno ve Wikicitátech
- Slovníkové heslo semeno ve Wikislovníku
Média použitá na této stránce
Autor: Lenore Edman, Licence: CC BY-SA 4.0
Macro photograph of poppy seeds.
Autor: Д.Ильин: vectorization, Licence: CC0
Dicotyledon (former Magnoliopsida) seed: a - seedcoat, b - endosperm, c - cotyledons, d - embryo.
Autor: User:FoeNyx, Licence: CC BY-SA 3.0
Une tomate vue en coupe verticale.
Autor: Scott Zona from Miami, Florida, USA, Licence: CC BY 2.0
Kebun Raya, Bogor, Indonesia.
A bit of flowery prose from an essay that I wrote in 2001 on wind-dispersed seeds & fruits:
"Every now and then, field botanists are treated to transcendental moments when the light is golden, the air is fresh, interesting plants are at hand, and the hardships of field work just melt away. During those times, scientific insights arrive with astonishing clarity and grace. One such moment for me came on a sunny afternoon in the Kebun Raya Botanic Garden, in Bogor, Indonesia, some years ago. On that memorable day, I was transfixed as I watched dozens of winged seeds of Alsomitra macrocarpa (Cucurbitaceae, the squash family) glide to the ground in broad, lazy spirals. The seeds spilled out from a fruit hanging on the liana climbing on one of the enormous old trees in the garden. All the principles of aerodynamics as they relate to seed dispersal were manifest in that one lovely moment.
"The gliding seeds of Alsomitra exhibit two kinds of motion: The forward gliding motion, which takes the seed on a helical, downward path, and phugoid oscillations, in which the gliding seed gains lift, stalls, drops briefly until it accelerates enough to generate lift, starting the process over again. Phugoid oscillations are well known to aviation engineers and model airplane fliers, because they can destabilize mechanized flight, but in the seeds of Alsomitra, phugoid oscillations add a graceful rhythm to the descent, and more importantly, slow the descent of the seeds giving them more time aloft. Time aloft is the sine qua non of successful dispersal by wind."Autor: AnRo0002, Licence: CC0
Pappelwolle der Silberpappel (Populus alba) im Landesgartenschaupark Hockenheim