Osma (umělecká skupina)

Osma bylo seskupení umělců, které se zformovalo po dvou výstavách v letech 1907 a 1908. Původně vystupovali pod názvem Osm, až později se vžívá název Osma. Vznik Osmy můžeme hledat v roce 1905 po výstavě Edvarda Muncha, jehož expresionismus skupinu ovlivnil.

Členové

Osmu tvoří radikální křídlo generace, a to:

Později se přidali

Jednalo se o mladou generaci absolventů AVU (všem bylo do 25 let). Věnovali se především expresionismu a fauvismu.

Výstavy

  • První výstava se konala v roce 1907 v přízemí v Králodvorské ulici za Prašnou branou v Praze. Zúčastnili se Emil Filla, Antonín Procházka, Bohumil Kubišta, Otakar Kubín a čeští Němci Willy Nowak, Bedřich Feigl a Max Horb. Osmý Pittermann měl své obrazy vystaveny ve výklenku za oponou. Bylo si je možné prohlédnout pouze na požádání, protože byl v té době stále ještě studentem Akademie. Willy Nowak jako jediný prodal na této výstavě všechny vystavené obrazy. Jedinou pozitivní recenzi na tuto výstavu napsal v Die Gegenwart Max Brod.
  • Druhá výstava v červnu a červenci 1908 se konala v Topičově salónu na Národní třídě. Maxe Horba, který zemřel v prosinci 1907 na této výstavě nahradil Vincenc Beneš. Otakar Kubín se nezúčastnil, protože byl na předchozí výstavě ostře kritizován.

Literatura

  • LAMAČ, Miroslav. Osma a Skupina výtvarných umělců. Praha: Odeon, 1988. 
  • SAWICKI, Nicholas. Na cestě k modernosti. Umělecké sdružení Osma a jeho okruh v letech 1900–1910. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta 2014. 298 s. ISBN 978-80-7308-492-9.