Osmansko-habsburské války

Osmansko-habsburské války
konflikt: Expanze Osmanské říše na Balkán
Námořní bitva u Lepanta (1571) od neznámého umělce, obraz z konce 16. století
Námořní bitva u Lepanta (1571) od neznámého umělce, obraz z konce 16. století

Trvání15261791
MístoBalkán, Uhry, Středomoří, Severní Afrika a Malta
Výsledekzastavení Osmanské expanze do Evropy, úpadek Osmanské a Svaté říše římské
Strany
Osmanská říše Osmanská říše

Alžírské regenství Alžírské regentství

  • osmanští korzáři alžírští korzáři

Habsburská monarchie Habsburská monarchie

Španělská monarchie Španělská říše


Velitelé

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Osmansko-habsburské války raného novověku byla série válečných konfliktů mezi Osmanskou říší a Habsburskou monarchií, podporovanou některými dalšími evropskými státy. Válka probíhala zejména v Uhrách. Na jejich počátku Osmané dosáhli zásadního vítězství v bitvě u Moháče, redukujíce Uhry na vazalský a tribut platící stát.[1]

Dlouhá turecká válka na konci 16. století skončila nerozhodně, stejně jako turecká válka v letech 1663–1664, při které došlo ke vpádu Turků a Tatarů na Moravu.[2] Porážka Turků při druhém obléhání Vídně znamenala velký obrat v osmansko-habsburských válkách. V průběhu velké turecké války na konci 17. století byli Turci vytlačeni z Uher. Rakousko-turecká válka v letech 1737–1739 vedla k porážce Habsburků a ke ztrátě velké části balkánských území, které získal v předchozích vítězných válkách s Turky princ Evžen Savojský. Poslední rakousko-turecká válka v letech 1787–1791, ve které dosáhli úspěchů na válečném poli habsburský vojevůdce Laudon i budoucí vojevůdce Radecký, byla ukončena uzavřením separátního míru, který vracel hranice do předválečného stavu.

Pozadí

Podrobnější informace naleznete v článcích Expanze Osmanské říše na Balkán a Osmansko-uherské války.

Expanze Osmanů do Evropy vedla k podpoře středoevropských zemí ze Západu, jelikož postupující a mocný islámský stát byl vnímán jako hrozba pro křesťanstvo v Evropě. Křížové výpravy na Nikopoli a Varnu byly pokusem zastavit osmanský postup do Střední Evropy a na Balkáně.

Na chvíli byli Osmané zaměstnáni snahou potlačit povstání na Balkáně jako byl Vlad III. Dracula. Konečná porážka bouřících se vazalských států otevřela Střední Evropu Osmanské invazi. Uhry přímo sousedily s Osmanskou říší a jejími vazaly.

Roku 1526 padl v bitvě u Moháče Ludvík Jagellonský a královna Marie uprchla ke svému bratrovi, rakouskému arcivévodovi, Ferdinandovi I. Ferdinand I. Habsburský vznesl nárok na uherský trůn, což vedlo k občanské válce v Uhrách, jelikož nárok na trůn vznesl také Jan Zápolský, jenž byl podporován Osmanskou říší.

Rakouský postup

Ferdinand I. Habsburský napadl Uhry oslabené občanskou válkou v roce 1527 ve snaze porazit Jana Zápolského. Jan Zápolský nebyl schopen zastavit postup Ferdinanda I., při kterém rakouská vojska obsadila Budín. Osmanský sultán Sulejman I. reagoval pomalu a vyslal mohutnou armádu o 120 tisících mužů 10. května 1529.[3]

První obléhání Vídně

Podrobnější informace naleznete v článku První obléhání Vídně.

Sultán Sulejman I. lehce získal zpět většinu Ferdinandových územních zisků z předchozích dvou let. Pouze pevnost v Prešpurku odolala. Vezmeme-li v potaz velikost Sulejmanovy armády a devastaci jí způsobenou v Uhrách v předcházejících letech není překvapivé, že vůle vzdorovat jedné ze světových velmocí chyběla u mnoha rakouských sídel.

Sultán dorazil k Vídni 27. září 1529. Ferdinandova vojska měla přibližně 16 tisíc mužů, byla přečíslena 7 ku 1. Přesto Ferdinand bránil Vídeň s velkou prudkostí. 14. října Osmané ustoupili. Ústup osmanských vojsk byl brzděn obranou Prešpurku (Bratislava), která znovu ostřelovala osmanská vojska. Brzký sníh situaci zhoršil a až po třech letech zahájili Osmané další kampaň v Uhrách.

Malá válka

Po porážce u Vídně obrátil sultán svou pozornost k jiným částem své říše. Využívaje jeho absence, zahájil arcivévoda Ferdinand ofenzívu v roce 1530 a obsadil Gran a ostatní pevnosti. Útok na Budín byl zmařen pouze přítomností tureckých vojáků. Obdobně jako v případě předchozího rakouského útoku, návrat osmanských vojsk donutil Habsburky k přechodu do defenzívy. V roce 1532 sultán Sulejman I. vyslal velkou armádu na Vídeň. Osmanská armáda šla odlišnou cestou ke Kőszegu. Po obléhání Kőszegu, zbylých 700 rakouských vojáků přistoupilo na čestnou kapitulaci pevnosti, zajišťující jim bezpečnost. Poté sultán své vojáky stáhl, uznal omezené zisky v Uhrách a zároveň donutil Ferdinanda uznat Jana Zápolského králem Uher.

Zřícenina hradu v Kőszegu

I přesto, že mír mezi Habsburky a Osmany trval devět let, Jan Zápolský a Ferdinand nadále vedli vojenské potyčky a srážky na hranicích. V roce 1537 Ferdinand porušil mírovou smlouvu útokem a obléháním Osijeku, což vedlo k dalšímu osmanskému triumfu. I přesto byl Ferdinand smlouvou z Nagyváradu uznáván za následníka Uherského království. Po pádu Budína do rukou Turků v roce 1541, Západní a Severní Uhry uznali Habsburské krále (Královské Uhersko, střední a jižní území Uher bylo okupováno Osmany (Osmanské Uhry) a na východě vzniklo Vévodství Sedmihradské. Malá válka byla promarněnou příležitostí pro obě strany, Rakouská snaha o zvýšení vlivu v Uhrách byla stejně neúspěšná jako Osmanský útok na Vídeň. Nicméně nebyly žádné iluze jako status quo. Osmanská říše stále představovala mocnou a nebezpečnou hrozbu, a proto Rakousko zahájilo novou ofenzívu.

Habsburské zájmy byly rozděleny mezi boje o zpustošené evropské země pod islámskou okupací, pokusy o zastavení šíření reformace a rozpadu Svaté říše římské a španělské ambice v Severní Africe, Nizozemské revoluci a proti Francii. Osmané však nemohli pokračovat v expanzi jako za vlády Mehmeta a Bayezida. Na východě vedla Osmanská říše války se šíitskou Sáfiovskou říší v Persii. Sulejman vedl poslední kampaň v roce 1566 proti nevěřícím při obléhání Szigetváru. Obléhání bylo pouze dočasným zastavením před úderem na Vídeň. Avšak pevnost obstála proti sutánovým armádám. V září 1566 sultán Sulejman zemřel ve věku 72 let. Kampaň byla nakonec i přes obsazení pevnosti ukončena a k útoku na Vídeň tak nedošlo.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ottoman–Habsburg wars na anglické Wikipedii.

  1. Cross and Crescent
  2. Dvě stě Valachů padlo. Před 350 lety se Turek jal plenit Moravu. iDnes.cz [online]. 12. října 2013. Dostupné online. 
  3. S. Turnbull, The Ottoman Empire 1326-1699, 50

Související články

Média použitá na této stránce

Francis II Rákóczi's Iustam Causam banner.svg
Autor: Dahn, Licence: CC BY-SA 4.0
Banner used by Francis II Rákóczi, Prince of Transylvania and aspirant King of Hungary, during his war against the Habsburgs (1703–1711). Based on copies at MaghiaRomania, Felvidék .ma and ARACS 1/2014
Ottoman flag by Hieronymus Bosch.svg
Autor: BlinxTheKitty, Licence: CC BY-SA 4.0
Possible flag or banner of the Ottoman Empire (or Ottoman army) according to Hieronymus (aka Jérôme) Bosch (crwflags.com), the painter lived in the Middle Ages (c. 1450–1516) in Brabant and some of his paintings show Ottoman flags. These are generally red with a white crescent. It was the end of the XVth century, when the Ottomans had just conquered Constantinople and thus ended the Byzantine Empire, that was a shock for the Christian world.
Flag of Aceh Sultanate.svg
Autor: Sebirkhan, Licence: CC0
Flag of the Sultanate of Aceh.
Royal Flag of France.svg
Autor: Oren neu dag (talk), Licence: CC BY-SA 3.0
Royal flag of France before the Revolution (heraldic banner of "France modern")
Royal flag of France.svg
Autor: Oren neu dag (talk), Licence: CC BY-SA 3.0
Royal flag of France before the Revolution (heraldic banner of "France modern")
Banner of the Holy Roman Emperor with Arms (1437-1493).svg
Autor: Sir Iain, eagle by N3MO, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of the Holy Roman Empire, with the arms of Austria.
Banner of the Holy Roman Emperor with haloes (1430-1806).svg
Autor: David Liuzzo, eagle by N3MO, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of the Holy Roman Empire, double headed eagle with halos (1400-1806)
Flag of the Electorate of Bavaria.svg
Autor: Tento vektorový obrázek byl vytvořen programem Inkscape ., Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of the Electorate of Bavaria
State Flag of the Savoyard States (late 16th - late 18th century).svg
State Flag of the Savoyard States (late 16th - late 18th century).
Flag of Cross of Burgundy.svg
Autor: Ningyou., Licence: CC BY-SA 3.0
Flag with the cross of Burgundy (saltire). Also named Cross of Burgundy flag. It was used in the Catholic Monarchy and in its viceroyalties such as New Spain and Peru. It was also used by Spain as a military or king's prosonal flag. Used by the Carlist movement.
Flag of the Prince-Bishopric of Montenegro2.svg
Autor: Spesh531, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag of the Prince-Bishopric of Montenegro
Vatican flag before1808.svg
Vatican flag before1808
Flag of Genoa.svg
Flag of Genoa
Flag of Moldavia under Ieremia Movilă, 1601.svg
Autor: Dahn, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Moldavia under Prince Ieremia Movilă, from a trove of flags captured at Gurăslău by the Wallachian armies of Michael the Brave and kept as trophies by the Habsburgs. From an intermediary copy made by Georg Puchner. See Dan Cernovodeanu, Știința și arta heraldică în România, pp. 430–431. Bucharest: Editura științifică și enciclopedică, 1977, and Magazin Istoric, August 1976. Another reproduction was done by Károly Cserna.
Flag Kingdom of Kuku.svg
Autor: Takiva, Licence: CC BY-SA 4.0
علم مملكة كوكو
Flag of the Hafsid Dynasty, 1550.png
Autor: Old!!man1234561234, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of the Hafsid Dynasty, 1550, as depicted by Jacobo Russo
Ocilo.svg
Autor: Kikifruit, Licence: CC BY-SA 4.0
Serbian national symbol
Flag of the Duchy of Mantua (1575–1707).svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Thokoly imre zaszlaja.jpg
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC BY-SA 4.0
Felső-Magyarország zászlaja
Flag of Brischan.svg
flag of lordship and township of Brischan, Algeria
Flag of Duchy of Urbino.svg
Autor: Facquis, Licence: CC BY-SA 4.0
Bandiera rappresentata nel dipinto "Madonna con il Bambino" di Timoteo Viti conservato alla pinacoteca di Brera
Banner of Baden (3^2).svg
Banner of the Arms of Baden in 3:2 proportion.
Battle of Lepanto 1571.jpg
Bitva u Lepanta (1571), symbol konce osmanské nadvlády ve Středomoří. Bitva u Lepanta. Bitva u Lepanta.
Flag of Nogai Horde.svg
Autor: Taw Tu'lki, Licence: CC0
Nogai horde
Flag of Wallachia.svg
Flag of Wallachia (cca. 1593 - 1611). This model was composed by Romanian heraldist Dan Cernovodeanu, after two (almost) identical contemporary descriptions of the flag of en:Michael the Brave (1593 - 1601) and en:Radu Şerban (1602 - 1611):

The flag is from white damascus on which is depicted a raven [sic!] with a red double cross and a red star in his berk, standing over a green juniper. (Ciro Spontoni, Historia della Transilvania, Venice, 1638)

The bird is a combination between aquila and raven, as it appears on contemporary seals.
Flag of the Crimean Khanate (15th century).svg
Autor: Ultimete, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of the w:Crimean Khanate during 15th century with the symbol of Giray Dynasty on blue background as shield flagtype according to the book "Kırım Hanlığı Tarihi Üzerine Araştırmalar" of Halil İnalcık.
Banner of the Holy League 1571.png
Estandarte de la Liga Santa utilizado en la batalla de Lepanto (1571)
Flag of the Order of Saint Lazarus.svg
The Flag of the Order of Saint Lazarus
Flag of the Order of Saint Stephen 2.svg
Flag of the Ordine di Santo Stefano
Red St George's Cross.svg
Red_St_George's_Cross
Used by Archbishopric-Electorate of Trier 898–1794 (Erzbistum Trier)
Royal Banner of Jan III Sobieski.svg
Royal banner (not a flag) of the Polish-Lithuanian Commonwealth during the reign of the King Jan III Sobieski (1674-1697)
Flag of Morocco (1258-1659).svg
Flag/War-flag of Marinid (1258-1420) and Saadi (1554-1659) dynasties in Morocco. White banner is also reported.
Flag of Croatia (Early 16th century–1526).svg
Autor: Samhanin, Licence: CC BY 3.0
Flag of Croatia (Early 16th century–1526)
Flag of the Cossack Hetmanat.svg
Flag of arms of the Cossack Hetmanate (1649–1764)
Flag of Botsaris.svg
Flag of Markos Botsaris raised in Souli before the outbreak of the Greek War of Independence, October 1820
Flag of Kingdom of Serbia (1718-39).svg
Autor: Samhanin, Licence: CC0
Flag of Kingdom of Serbia (1718-39)
Székely Nation banner, ca. 1500.svg
Autor: Dahn, Licence: CC BY-SA 4.0
Banner of the Székely Nation in eastern Hungary (Transylvania, now in Romania). Overall design based on Székely történelmi zászlók, p. 11. Miercurea Ciuc: Harghita County Council, 2010; shade of red and arms more directly based on the Reformed Church altar in Daia/Székelydálya, which is dated to 1510 (see Attila Szekeres' photograph in Háromszék).
Pabellon de Brandeburgo (c. 1684).svg
Autor: Durero, Licence: CC BY-SA 4.0
Ensign of Brandenburg Navy circa 1684. Drawing based on Die kurbrandenburgische Flotte (1684).
Kőszeg-vár3.JPG
Autor: No machine-readable author provided. Kaboldy assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0
Kőszeg - Hungary, Castle
Ducado de Modena (antes de 1830).svg
flag of the Duchy of Modena before 1830 according to Flags of the World
Flag of Spain (1701–1760).svg
Autor: Durero, Licence: CC BY-SA 4.0
Ensign of Spanish Navy established by Philip V in 1701 and was in use until 1760. Also was the battle flag of the Cadiz Squadron between 1732 and 1760.
Zulfikar flag.svg
Depiction of an Ottoman "Zulfikar flag" typically in use during the 16th and 17th centuries.

The design is a rough approximation of the Zulfikar flag used by Selim I in the 1510s, File:Türkei Seidenfahne makffm.jpg

" During the 16th-17th centuries the Zulfikar flags were widespread in Ottoman army and numerous red Zulfikar flags left in the battles in Europe are shown in museums and one can even see a red, triangular Zulfikar flag in the Doge Palace in Venice." Bariş Kılıçbay, 20 August 1999 (crwflags.com)

Original raster (.png) version uploaded by Ingoman.

Vector (.svg) version created by Kevyn using VectorMagic.com.
Flag of Austria (1230–1934).svg
Flag of Austria (1230–1934). Still in use today.
Flag of Oryol ship (variant).svg
Autor: Osipov Georgiy Nokka, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag of the Tsardom of Russia (1693–1721)
BarbarosSancagi.svg
Autor: Mdupont, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag Sancagi of Barbaros Hayreddin Pasha SVG trace of old photo.
Flag of Portugal (1521).svg
Flag of Portugal (1521-1578)
Flag of Hungary (15th century, rectangular).svg
Rectangular version of the Hungarian flag at the battle of Baia (1467) according to the Chronica Hungarorum.
Banner of Gabriel Bethlen.svg
Autor: Dahn, Licence: CC BY 4.0
Banner of Gabriel Bethlen, Prince of Transylvania, in 1615. Features Bethlen's arms alongside Transylvania's, within a red field with "tongues of fire". Based on several reconstructions, including that provided by the Hungarian Canadian Cultural Center, MaghiaRomânia, and Parókia Portál.