Osorkon II.

Osorkon II.
Usermaatra Setepenamón
Zlatý přívěsek; bůh Osiris po stranách bůh Horus a bohyně Isis
Zlatý přívěsek; bůh Osiris po stranách bůh Horus a bohyně Isis
Doba vlády872–842 př. n. l.[1]
Rodné jméno




Osorkon bastet meriamun
Trůnní jméno


Usermaatra Setepenamón
Horovo jméno

 Kanajt Merymaat sejaisurarenesutauy
ManželkyKaromama, Istemchabit
PotomciSheshonq, Nimlot III., Hernacht, Tekelton II. [2]
OtecTekelot I.
MatkaKapes [3]
HrobkaTanis (NTR 1)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Osorkon II. Usermaatra Setepenamón byl pátým egyptským faraonem 22. dynastie v období Třetí přechodné doby , kdy byl Egypt rozdělen na dvě relativně samostatné části. Horní Egypt ovládali kněží v Thébách a Dolní Egypt, kde si vládce přisvojoval tradiční titul faraona. Sídlo Osorkona II. bylo v Bubastis, ve východní části nilské delty. Vládl přibližně v letech 872–842 př. n. l. [1]

Osorkon II. při oslavě svátku Heb-sed; chrám Bastet v Bubastis

Vláda

Trůnu se ujal po otci Takelotovi I. Asi ve čtvrtém roce vlády se stal vládcem Horního Egypta velekněz Amona Herisies v Karnaku ( syn Šešonka II.) jeho bratranec a prohlásil se faraonem. [2]Vzájemné vztahy se vyostřily. Teprve po smrti Hersiese (~860 př. n. l.) Osorkon II. upevnil svou pozici. Účelově za nástupce velekněze Herisese jmenoval veleknězem Amona svého syna Nimlota a dalšího syna Šešonka veleknězem boha Ptaha v Memfis. Tím sjednotil vládu nad celým Egyptem.
Egypt uplatňoval svůj mocenský zájem do zemí zasahujících Palestinu a Sýrii a v době vlády Osorkona II. (ovšem i jeho následníků) se střetával s narůstajícím vzestupem Asyrie a její expanse do jižních zemí. K většímu vojenskému boji došlo ~853 př. n. l. u města Karkery [p 1]. Egyptské vojsko a další spojenečtí králové z Levanty postup Asyřanů, vedených Salmanassarrem III., zastavily. [1]. Bylo ovšem obvyklé, že si obě strany, ve svém pojetí výsledku bitvy, vítězství připsaly na svou stranu. Významný vliv Asyřanů v Egyptě se prosadil až ve 23. dynastii.[2]

Stavby monumentů

Nejvýznamnější stavbou Osorkon II. byl chrám kočičí bohyni Bastet v Bubastis, kde nechal vystavět monumentální síň z červené žuly, vyzdobenou reliefními scénami sebe a své manželky Karomamy, k příležitosti jubilea svátku Heb-sed v 22. roce své vlády.[4] Jeho další stavby se nacházejí v Memfis, Tanis, Thébách a také v Leontopolis. Votivní nápisy Osorkona II. se zachovaly na různých místech v Egyptě. U druhého pylonu chrámu v Karnaku je obelisk, na němž je nápis, že v 15. roce vlády Osorkona II. došlo k Zatmění Měsíce.

Hrobka

Hrobku Osorkona II. v Tanisu (NRT I) otevřel P. Montet v roce 1939 [5]. Kromě sarkofágu z masivní žuly a víkem z recyklované sochy z Ramessovského období 20. dynastie a několika fragmentů z kanopický nádob, se nic víc nenalezlo. Hrobka byla vyloupena.

Osorkon II obětuje Usirovi a bohyni Isis; nápis z hrobky NRT I. , Tanis; [5]

Poznámky

  1. Qarqar město v severozápadní Sýrii

Reference

  1. a b c CLAYTON, Peter. Chronicle of the Pharaohs: The Reign-by-Reign Record of the Rulers and Dynasties of Ancient Egypt [online]. Thames & Hudson, 2006. S. 171–173. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c BUNSON, Margaret. Encyclpedie of Ancient Egypt [online]. New York: Facts On File, Inc., 1991. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-08-30. (anglicky) 
  3. DODSON, Aidan. The Complete Royal Families of Ancient Egypt. London: Thames & Hudson, 2004. Dostupné online. ISBN 0-500-05128-3. 
  4. NAVILLE, Eduard. Festival -Hall of Osorkon II. Grat Tample of Bubastis [online]. London: Kegan Paul, 1892. [The festival-hall of Osorkon II : in the great temple of Bubastis ...dlib.nyu.edu › sites › dl-pa.home.nyu.edu.awdl › files Dostupné online]. (anglicky) 
  5. a b MONTET, Piere. Les scènes de la vie privée dans les tombeaux égyptiens de l'Ancien Empire. Strasburg: Oxford University Press, 1925. Dostupné online. S. 92. (francouzsky)  Archivováno 10. 9. 2001 na Wayback Machine.

Literatura

  • Brandl Helmut, Bemerkung zur datierung von Libyerzeitlichen Statute aufgrund stilistiscche Kriterien, Nederland Institute voor nabije Osteen, Leiden 2009
  • Stierli H. Ziegler Chr. :Tanis, Vergessene Schätze der Pharoaonen, 2004
  • Brissaud Philipe: Egyptology at the Dawn of the Twenty – first Cetury, 2000

Fotogalerie


Související články

Poznámky


Externí odkazy

Předchůdce:
Takelot I.
Znak z doby nástupuEgyptský král
872–842 př. n. l.
Znak z doby konce vládyNástupce:
Harsieset

Média použitá na této stránce

FiestaSedDeOsorcónII (31260792197).jpg
Autor: rowanwindwhistler, Licence: CC BY-SA 2.0
Relieve del faraón Osorcón II en su Fiestad Sed, para celebrar los treinta años de reinado. Parte del portal del templo de Bastet en Bubastis. El faraón aparece en un pabellón, frente a Bastet, con el manto tradicional de la fiesta. Los sacerdotes recitas la fórmulas sagrada participan en la carrera ritual y preparan ofrendas. Granito rojo, dinastía XXII, reinado de Osorcón II (hacia 874-850 a. C.). Templo de Bastet en Bubastis. EA 1105.
SteleOsorkon2Bubastis.jpg
Stelu zveřejnil 1884 A.Wiedemann a o publikoval O.Marucchi 1923; uložená v soukromé sbírce v New Yorku
NRT I II VII e.jpg
Autor: Neithsabes, Licence: CC BY 3.0
Restored view of tombs NRT I, NRT II and NRT VII - Royal necropolis of Tanis - 22nd dynasty of Egypt
Ruin Ptah temple Memfis.jpg
Autor: Zemanst, Licence: CC BY-SA 4.0
Zbytky chrámu boha Ptaha u vesnice Mit Rahína Memfis 1975
Histoire de l’Art Egyptien by Theodor de Bry, digitally enhanced by rawpixel-com 103.jpg
Autor: Rawpixel, Licence: CC BY-SA 4.0
Ramses-Meïamoun fight against Katas on the edge of Orontes from Histoire de l'art égyptien (1878) by Émile Prisse d'Avennes (1807-1879). Digitally enhanced by rawpixel.
Egypte louvre 066.jpg
Soška zobrazující Usira, který se nachází na pilíři vyrobeného z lapis lazuli. Po pravé straně stojí jeho manželka Eset a na straně druhé jejich syn Hor. Sloupek nese jméno faraona Osorkona II.
Osorkon II.-TempleBubastis.jpg
Bastet Temple in Bubastis- Osorkon II.
Pschent2.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
Dvojitá koruna Dolního a Horního Egypta
Relief Karomama Lepsius.jpg
Drawing of a relief of the ancient Egyptian God's Wife of Amun Karomama Meritmut making an offer to a ram-headed deity. From Qurna, Thebes, 22nd Dynasty, Third Intermediate Period. Ägyptisches Museum, Berlin.
TanisSarcophagus.jpg
(c) Roland Unger, CC BY-SA 3.0
Sarcophagus of Osorkon II. from the Royal Cemetery, San el-Hagar (Tanis), Egypt
Osorkon II NRT I Tanis.jpg
Kopie nápisu na stěně hrobky NRT I v Tanis; Osorkon II. předkládá obětiny bohu věčnosti Osirovi sedícímu na trůnu, v pozadí bohyně Isis