Osový skelet

osový skelet člověka

Osový, axiální skelet je souhrnné označení pro páteř a kostru hrudníku, tzn. hrudní kost a žebra. Často se přidává také lebka, nicméně ta je z hlediska vývojového i funkčního poněkud odlišná.

Osová kostra představuje osu těla, jejím úkolem je přestavovat pevný bod pro pohyb končetin, tvoří také významnou mechanickou ochranu zranitelných vnitřních orgánů. U člověka je tvořen 80 kostmi (vč. lebky).

Osová kostra obratlovců, fylogeneze a embryonální vývoj

Osový skelet je vlastní všem obratlovcům bez výjimky a zásadněji se neliší u jednotlivých druhů (snad kromě bezčelistnatců s odlišnou stavbou lebky). Osový skelet je nápadný svou segmentací – toto dělení je pozůstatkem somitů, pravidelných bloků paraxiálního mezodermu embrya. Somity se vyvíjejí na obou stranách kolem hřbetní struny a neurální trubice. Část somitu, ze kterého má vzniknout (kromě jiného) osový skelet, se nazývá sklerotom. Každý sklerotom se rozdělí na dvě části, přední s řídce uspořádaný mezenchymem, který dá vzniknout meziobratlové ploténce, a zadní zahuštěný, který vytvoří tělo obratle. V průběhu [fylogeneze] obratlová těla postupně obalila neurální trubici a zatlačila hřbetní strunu, u savců existuje pouze její zbytek jako tzv. nucleus pulposus uvnitř meziobratlové ploténky.

Další část somitu, myotom, se dále vyvíjí v segmentované svaly trupu a také v žebra. Ta ale mohou vznikat dvěma způsoby: u vodních čelistnatců (třídy paryby, paprskoploutví, svaloploutví) jsou vyvinutá tzv. dolní žebra, tvořená zkostnatělými přepážkami mezi segmentovanými svaly (myosepty) a somatopleurou, tedy částí nesegmentovaného mezodermu. U čtyřnožců (a některých ryb) se na jejich stavbě podílejí myosepta a septum horizontale. U vodních čelistnatců je metamerie, tedy segmentace, velmi dobře patrná, neredukovaná, a žebra jsou vyvinuta po celé délce těla. U současných obojživelníků (zvl. u žab a červorů) jsou naopak žebra úplně redukována, u Amniot nacházíme žebra jen v hrudníku, jako součást hrudního koše. Zvláštní výjimku tvoří hadi, kteří mají žebra druhotně opět po celé délce těla.

Vývoj lebky je odlišný a složitější: kosti lebeční báze vznikly z předních sklerotomů, mají tedy stejný původ jako obratle. Zbytek kostí neurokrania je původem z nesegmentovaného hlavového mezenchymu. Krycí kosti, hlavně kosti obličejové, jsou deriváty gangliové lišty a čelistní kosti vznikly z 1.–3. páru žaberních oblouků. Ve stavbě kostry lebky jsou největší evoluční rozdíly.

Popis osového skeletu

Páteř

Související informace naleznete také v článku páteř.

Páteř je tvořena obratli, které jsou navzájem kloubně spojené a umožňují jistý stupeň pohyblivosti páteře. U člověka je tvořena 26 kostmi. Páteř člověka je dvojesovitě protáhlá,směrem dopředu (lordóza) tvoří obratle krční a bederní,směrem dozadu (kyfóza) tvoří hrudní a křížové obratle.

Hrudní koš

Související informace naleznete také v článku hrudní koš.

Hrudní koš, tedy žebra a hrudní kost, chrání měkké orgány dutiny hrudní, jako jsou plíce a srdce. U člověka je tvořen 25 kostmi.

Lebka

Související informace naleznete také v článku lebka.

Lebka chrání mozek a smyslové orgány, čelisti umožňují příjem a zpracování potravy.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Axial skeleton diagram.svg
The axial skeleton consists of the bones in the head and trunk of the human body. It is composed of five parts; the human skull, the ossicles of the middle ear, the hyoid bone of the throat, the chest, and the vertebral column. The axial skeleton and the appendicular skeleton together form the complete skeleton.