Osroéné

Království Osroéné
ܡܠܟܘܬܐ ܕܒܝܬ ܐܘܪܗܝ (syrsky)
 Seleukovská říše
 Asýrie (provincie)
132 př. n. l.214Diecéze Oriens 
Mezopotámie (provincie) 
geografie
Mapa
Osroéné na mapě Blízkého východu v 1. století
obyvatelstvo
státní útvar
vznik:
zánik:
214 n. l.
státní útvary a území
předcházející:
Seleukovská říšeSeleukovská říše
Asýrie (provincie)Asýrie (provincie)
následující:
Diecéze OriensDiecéze Oriens
Mezopotámie (provincie)Mezopotámie (provincie)

Osroéné (ܡܠܟܘܬܐ ܕܒܝܬ ܐܘܪܗܝ v klasické syrštině, starořecky Ὀσροηνή) bylo starověké království ležící v oblasti horního Eufratu a jeho přítoku Chábúru. Hlavním městem byla Edessa (moderní Şanlıurfa v Turecku).

Osroéné jako jeden ze států povinných platit tribut Arménii za vlády Tigrana Velikého

Po rozpadu Seleukovské říše nastalo v oblasti mocenské vakuum, jehož využili arabští Nabatejci, kteří přišli z jihu a roku 132 př. n. l. a obsadili Edessu. Vedl je náčelník Orhai, vládnoucí vrstva však brzy splynula s původním aramejským obyvatelstvem, panovník přijal aramejsky znějící jméno Osroes a podle něj se stát jmenoval Osroéné. Vládci užívali titul abgar. Stejně jako jeho severozápadní soused Kommagene bylo Osroéné nárazníkovým státem mezi Římskou a Parthskou říší a využívalo svou strategickou polohu mezi oběma velmocemi. Podle jedné z apokryfních legend bylo prvním státem z celé oblasti, které přijalo křesťanství jako své státní náboženství: aby se místní obyvatelé odlišili od ostatních Aramejců, kteří byli pohané, začali si říkat „surjaje“ neboli syrští křesťané.

Roku 114 císař Traján Osroéné dobyl a učinil z něj fakticky satelitní stát Říma. Roku 216 byla domácí vládnoucí dynastie nahrazena Římany a roku 244 bylo Osroéné oficiálně vyhlášeno římskou provincií. Na římskou správu navázala Byzantská říše, jejíž součástí bylo Osroéné do roku 608, kdy ji dobyli Sásánovci. Název Osroéné mizí z dějin roku 638, kdy se oblast stala součástí arabského chalífátu.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Roman East 50-en.svg
Autor: Cplakidas, Licence: CC BY-SA 3.0
Map of Armenia and the Roman client states in eastern Asia Minor, ca. 50 AD, before the Roman-Parthian War and the annexation of the client kingdoms into the Empire.
Maps of the Armenian Empire of Tigranes.gif
Autor:

www.armenica.org

Uploaded to en.wikipedia by en:user:Nareklm, Licence: CC BY-SA 3.0
Early Armenian Empire of Tigranes, which existed between the final collapse of the Seleucids and the Roman conquest of the eastern Mediterranean.
Original text: The Empire of Tigran the Great, 95-66 BC
Vergina Sun WIPO.svg
Autor: ‍Philly boy92, Licence: CC BY-SA 3.0
The Vergina Sun, one of the three varieties that Greece filed as a national symbol at the World Intellectual Property Organization.
Vexilloid of the Roman Empire.svg
Autor: Ssolbergj, Licence: CC BY 3.0
Vexillum of the Roman Empire.