Ostrava střed

Ostrava střed
Výpravní budova
Výpravní budova
StátČeskoČesko Česko
KrajMoravskoslezský
městoOstrava
UliceFrýdlantská
Souřadnice
Ostrava střed
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice343947
TratěOstrava - Valašské Meziříčí, Báňská dráha
Nadmořská výška210 m n. m.
V provozu od1871
Zabezpečovací zařízeníESA 11[1]
Dopravní koleje3
Nástupiště (nástupní hrany)2 (3)
Návazná dopravaautobus, tramvaj, Taxi
Služby ve staniciVnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v EurechÚschovna zavazadelBezbariérové WCČekárna pro cestujícíBufet nebo rychlé občerstveníVeřejné parkovištěBufet nebo rychlé občerstveníObchody a další služby
Kód památky100058 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrava střed (dříve Ostrau-Witkowitz / Ostrava-Vítkovice)[2] je nádraží na adrese Frýdlantská 499/5 ležící na trati Ostrava - Valašské Meziříčí, ze které v tomto nádraží odbočuje Báňská dráha a vlečka do Vítkovických železáren. Nachází se v blízkosti centra Ostravy. Nádraží je jedním z obvodů železniční stanice Ostrava hlavní nádraží.[3]

Historie

Původní název Ostrau-Witkowitz vyplýval z umístění mezi (Moravskou) Ostravou a Vítkovicemi.

V roce 1869 ostravští radní s tehdejším starostou Aloisem Anderkou předložili návrh o výstavbě nádraží, v blízkosti Vítkovických železáren, jámy Karoliny a císařské cesty, ministerstvu dopravy ve Vídni. Město na výstavbu nádraží nabídlo pozemek zdarma.

Nádražní budova

Se zahájením provozu tratě v roce 1871[p. 1] byla zahájena i výstavba budovy nádraží.

Původní budova byla patrová zděná s tříosým rizalitem na obou podélných stranách.[4] Se zvýšeným provozem v osobní přepravě, jejím nárůstem vznikla potřeba rozšíření nádraží. Budova byla postupně rozšiřována.

V roce 1892 byla přistavěna hrázděná křídla na štítových stranách budovy pro dělnické čekárny a kanceláře. Křídla byla prodloužena v roce 1903. Současně byl zvětšen vestibul. Konečnou podobu vytvořil architekt Franz Bobrowsky. Jeho projekt z roku 1910 zachoval centrální patrovou budovu s postranními křídly. Průčelím v přízemí byl prolomen segmentový hlavní vstup krytý kovovou markýzou. Kryté nástupiště s litinovými sloupky.[5]

V roce 1987 byla budova nádraží necitlivě opravována. Původní dělená okna byla nahrazena za nečleněná, strukturované omítky s motivy pozdní secese vyhlazeny, odstraněno dřevěné obložení ve vnitřním prostoru vestibulu, odstraněny původní dlažby.

V roce 2003 byla provedena náznaková rekonstrukce pod autorským vedením Ing. arch. Jaroslava Kotka a Ing. Pavla Krátkého. Vnitřní prostory mají neutrální monochromní barevnost, doplněny dřevěnými obklady a novou dlažbou.

V současné době je ve výpravní budově v umístěno Železniční muzeum moravskoslezské.

Kulturní památky

Výpravní budova nádraží Ostrava střed a stavědlová věž byly 19. února 2003 prohlášeny kulturní památkou.[6] Stavědlo je jedním z původní trojice obdobných staveb z režného cihelného zdiva s hrázděným patrem a vnějším přístupovým schodištěm. Dochovaný objekt je realizací typového projektu No 1774 z roku 1905.[7]

Současný provoz osobní dopravy

Stanici obsluhují[kdy?] vlaky linky S6 (Ostrava hl. n. – Frýdek-Místek – Frenštát pod Radhoštěm – Valašské Meziříčí) v době dopravní špičky v pracovních dnech v 30minutovém intervalu, mimo špičky a o víkendu převážně v hodinovém intervalu. Kromě toho obsluhují stanici ještě vlaky linky R61 (Český Těšín – Havířov – Ostrava hl.n. – Opava východ) v hodinovém (o víkendu dvouhodinovém) intervalu a vlaky linky R27 (Olomouc hl.n. – Bruntál – Krnov – Ostrava střed) ve dvouhodinovém intervalu. Vlaky jsou integrovány v systému ODIS, stanice leží v tarifní zóně číslo 1 a 2.

Služby ve stanici

V železniční stanici jsou cestujícím poskytovány tyto služby: vnitrostátní pokladní přepážka (ČD), výdej InKaret (ČD), čekárna pro cestující, úschovna zavazadel, úschovna kol, bezbariérové WC, rychlé občerstvení, restaurace, veřejné parkoviště.[8]

Fotogalerie

Odkazy

Poznámky

  1. První vlak projel stanicí v lednu 1871. Lokomotiva Atalanta I táhla čtyři vagóny se zkušební komisí. Strojvůdcem byl Petr Čihák z Bašky.

Reference

  1. Elektrizace traťového úseku včetně předelektrizačních úprav žst. Ostrava hlavní nádraží - žst Ostrava Kunčice [online]. Praha: SŽDC [cit. 2015-02-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-02-20. 
  2. GROF, Leopold. Kročeje ostravskou železniční historií. Ostrava: České dráhy, 1994. S. 55–67. 
  3. ŠTEFEK, Petr. Ostrava hlavní nádraží [online]. Stránky přátel železnic [cit. 2015-02-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-18. 
  4. BOROVCOVÁ, Alena. Kulturní dědictví Severní dráhy císaře Ferdinanda. Ostrava: NPÚ, ÚOP v Ostravě, 2012. ISBN 978-80-85034-66-0. S. 152. 
  5. STRAKOŠ, Martin. Průvodve architekturou Ostravy. Ostrava: NPÚ, ÚOP v Ostravě, 2009. ISBN 978-80-85034-54-7. S. 90. 
  6. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav. Identifikátor záznamu 694639295 : železniční stanice Ostrava - střed, z toho jen: výpravní budova a stavědlová věž. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  7. Borovcová s. 75
  8. Vše o stanici | České dráhy. www.cd.cz [online]. [cit. 2017-06-28]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Železniční stanice ČD Ostrava střed.jpg
Autor: Vojtěch Dočkal, Licence: CC BY-SA 4.0
Železniční stanice Ostrava střed
Suitcase icon.JPG
suitcase icon
RWBA WC.svg
RWBA symbol: toilet
Aiga bar inv.svg
AIDA symbol for location to have a drink
Euro symbol.svg
Symbol der Währung Euro: auf blauem Grund ein gelbes €-Symbol.
RWB-RWBA Parkplatz.svg
RWB/RWBA symbol: car park
Aiga waitingroom inv.svg
Autor: Poiizu, Licence: CC BY-SA 3.0
This image is from a collection commissioned by the United States Department of Transportation and designed by AIGA. It is copyright-free, and is available here