Ostrov Markéta

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Ostrov Markéta
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
(c) Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Základní informace
Vyhlášení9. října 1953
VyhlásilMinisterstvo kultury
Nadm. výška398–403 m n. m.
Rozloha4,33 ha[1]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
OkresTábor
UmístěníPlaná nad Lužnicí
Souřadnice
Ostrov Markéta
Ostrov Markéta
Další informace
Kód294
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Ostrov Markéta je přírodní památka v okrese Tábor. Nachází se v Táborské pahorkatině, jeden kilometr jižně od Plané nad Lužnicí.

Předmětem ochrany je starý lesní porost s malou populací silně ohroženého hvozdíku pyšného pravého (Dianthus superbus), na ostrově uprostřed rybníka Hejtman. Smíšený les na ostrůvku je tvořený dubem letním (Quercus robur), borovicí lesní (Pinus sylvestris), smrkem ztepilým (Picea abies) a lípou malolistou (Tilia cordata),[2] vysazeny tu byly i severoamerické druhy dub červený (Quercus rubra), borovice vejmutovka (Pinus strobus) a douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii), v bylinném patře dále roste ostřice třeslicovitá (Carex brizoides), hadí mord nízký (Scorzonera humilis),[3] zvonek klubkatý (Campanula glomerata) či konvalinka vonná (Convallaria majalis).[2] Pobřeží ostrova lemují rákosiny a porosty vysokých ostřic. Na ostrově hnízdí 90–110 párů volavky popelavé - Ardea cinerea (jediná známá kolonie na Táborsku).[3] V roce 2008 zde bylo na dvou hnízdech poprvé zaznamenáno i hnízdění ohroženého kormorána velkého (Phalacrocorax carbo).[3] Z dalších ptáků se na rybníku vyskytují kachna divoká (Anas platyrhynchos), polák velký (Aythya ferina), polák chocholačka (Aythya fuligula), potápka malá (Tachybaptus ruficollis), potápka roháč (Podiceps cristatus), vzácně též kvakoš noční (Nycticorax nycticorax) a bukáček malý (Ixobrychus minutus).[2]

Na území se lze dostat pouze přes provoz Rybářství Tábor, středisko Strkov, po úzké hrázi (technicky jde tedy o poloostrov), tudíž je veřejnosti nepřístupné.[2]

Odkazy

Reference

  1. Digitální registr Ústředního seznamu ochrany přírody. Dostupné online. [cit. 2023-11-02].
  2. a b c d ČSOP - Zvláště chráněná území v okrese Tábor. csop.wz.cz [online]. [cit. 2010-11-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-03-17. 
  3. a b c Informační leták k PP Luna a PP Ostrov Markéta. www.kraj-jihocesky.cz [online]. [cit. 2010-11-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-19. 

Literatura

  • ALBRECHT, Josef, a kol. Českobudějovicko. Redakce Peter Mackovčin, Josef Albrecht. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. (Chráněná území České republiky; sv. VIII. Českobudějovicko). ISBN 80-86064-65-4. S. 456. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Ostrov Markéta natural monument, Planá nad Lužnicí.jpg
(c) Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Přírodní památka Ostrov Markéta na rybníku Hejtman u Plané nad Lužnicí