Ostrovní nanismus

Kostra zakrslého slonaKréty

Ostrovní nanismus je stav, k němuž dochází, když u populace původně velkých živočichů (téměř vždy savců) dojde v průběhu vývoje k jejich zmenšení, protože jejich genofond byl omezen na velmi malou oblast, většinou ostrov. Tento jev byl zaznamenán u celé řady zvířat, včetně dinosaurů (např. Europasaurus) a moderních živočichů (např. slonů).

Existuje několik vysvětlení mechanismu, který ostrovní nanismus způsobuje. Většinou se uvažuje o spolupůsobení několika faktorů, mezi něž patří geneticky zakódovaná reakce na zhoršené životní podmínky, či přírodní výběr, kdy z živočichů, kteří uvízli na ostrově s omezenými potravními zdroji, přežívají jen ti menšího vzrůstu. Menší zvířata potřebují méně potravy, a tak je u nich větší pravděpodobnost, že přežijí do doby, kdy pokles množství jedinců jejich druhu v oblasti umožní obnovu vyčerpaných potravních zdrojů.

Příklady

Lebka sauropodního dinosaura rodu Europasaurus

Mezi známé příklady ostrovního nanismu patří:

Tento proces se nemusí odehrávat pouze na ostrovech, ale může nastat vždy, kdy se nějaký ekosystém ocitne v izolaci od vnějších zdrojů. Mezi podobné ekosystémy patří jeskyně, pouště (oázy) a izolovaná údolí.

Kromě ostrovního nanismu existuje také opačný proces, zvaný ostrovní gigantismus, kdy se původně malá zvířata ocitnou v izolovaném prostředí bez nepřátel. Příkladem může být vyhynulý nelétavý pták dronte mauricijský, který je blízkým příbuzným holubů, obří varani, krysy, želvy apod.

Další příklady

Liška ostrovní
Vlk japonský
Stehenní kost iguanodontida druhu Burianosaurus augustai z Mezholez na Kutnohorsku

Masožravci

Kopytníci

  • jeskynní sudokopytníci Myotragus balearicus z ostrovů Mallorka a Menorca a jeho blízcí příbuzní rodu Nesogoral z ostrova Sardinie, kteří vyhynuli po osídlení těchto ostrovů lidmi
  • asijští buvoliarni tamarau, anoa, vyhynulý Bubalus cebuensis – a další turovití z jihovýchodní Asie
  • některé pravěké druhy hrochů ze středomořských ostrovů jako např. Hippopotamus creutzburgi z Kréty, Hippopotamus minor z Kypru či Hippopotamus pentlandi ze Sicílie
  • zakrslé druhy jelenů jako sambar luzonský z Filipín či pravěký Candiacervus ropalophorus z Kréty
  • Odocoileus virginianus clavium ze souostroví Florida Keys, poddruh jelence běloocasého

Další příklady:

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Insular dwarfism na anglické Wikipedii.

  1. Na Krétě žil miniaturní mamut. Bylo to roztomilé zvířátko, říká vědkyně. iDNES.cz [online]. 2012-05-09 [cit. 2022-02-04]. Dostupné online. 
  2. Extinct dwarf elephants from the Mediterranean islands. www.yale.edu [online]. [cit. 2009-04-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-23. 
  3. North American Extinctions v. World. www.thegreatstory.org [online]. [cit. 2022-02-04]. Dostupné online. 
  4. Scientist to study Hobbit morphing, abc.net.au
  5. Skull may identify tiny islanders who shrank to survive, The Independent
  6. SOCHA, Vladimír. Trpasličí „Maďarský ještěr“ z Rumunska. OSEL.cz [online]. 16. září 2019. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Cretanelephant-petermaas.jpg
Autor: Peter Maas, Licence: CC BY-SA 2.5
A skeleton of the Cretan Dwarf Elephant (Mammuthus creticus). Photographed in one of the expositions of Emmen Zoo, Emmen, the Netherlands.
Czech iguanodontid fossil.JPG
Autor: Vladimír Socha (Meridas), Licence: CC BY-SA 3.0
Levá stehenní kost prvního českého dinosaura (iguanodontida), objeveného v roce 2003 na Kutnohorsku. Fotografie pořízena na výstavě koster argentinských dinosaurů v pražském nákupním centru Chodov v březnu 2007.
Europasaurus skull.JPG
Autor: Nils Knötschke, Licence: CC BY-SA 2.5
Skull of Europasaurus holgeri.
Japanese Wolf.jpg
Autor: Momotarou2012, Licence: CC BY-SA 3.0
Stuffed Specimen of Honshu wolf (Japanese Wolf, Canis hodophilax). Exhibit in the National Museum of Nature and Science, Tokyo, Japan.