Osud (opera)

Osud
Podpis Leoše Janáčka
Podpis Leoše Janáčka
Základní informace
Žánropera
SkladatelLeoš Janáček
LibretistaFedora Bartošová, Leoš Janáček
Počet dějství3
Originální jazykčeština
Datum vzniku1904
Premiéra25. říjen 1958, Brno, Národní divadlo Brno
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Osud je opera o třech dějstvích Leoše Janáčka. Autorem libreta je Fedora Bartošová. Janáček nastínil děj v jednoduché próze, a posílal text na zveršování Fedoře Bartošové, která byla přítelkyní jeho zesnulé dcery Olgy. Janáček marně usiloval o provedení opery, nejprve v Brně v roce 1906, a v roce 1907 v Divadle na Vinohradech v Praze, ale obě divadla partituru odmítla. Opera byla uvedena až po skladatelově smrti, nejprve v brněnském rozhlase 18. září 1934, a scénicky 25. října 1958 v Národním divadle v Brně v úpravě a režii Václava Noska a pod taktovkou dirigenta Františka Jílka.

Osoby

skladatel Živnýtenor
Míla Válkovásoprán
Doubek, jejich syn
matka Mílyalt
Dr. Sudatenor
Konečnýbaryton
Lhotský, malířbas
slečna Stuhlá, učitelkamezzosoprán
slečna Pacovskásoprán
paní majorovásoprán
paní radovásoprán
stará Slovenkasoprán
Vervabaryton
Součková, studentkasoprán
Hrázda, představitel Lenskéhotenor

Děj opery

1. dějství

Lázeňská kolonáda za letního dne.
Lázeňští hosté se procházeji po Luhačovické kolonádě. Dr. Suda, Lhotský a Konečný debatují se svými přáteli, mezi které patří i mladá paní Míla Válková. Ta se tu setká se svou bývalou láskou, skladatelem Živným. Společnost s údivem konstatuje, že Válková a Živný se už znají. Mílina matka zabránila jejich sňatku, ze vztahu se však narodil syn. Slečna Stuhlá se studentkami nacvičuje píseň, která hosty velmi pobaví. Dr. Suda bere studenty a další hosty na výlet. Živný s Mílou zůstanou sami. Oba chtějí znovu oživit svou lásku, odejdou spolu, ale matka hledající svou dceru předpovídá katastrofu.

2. dějství

O čtyři roky později v bytě Živného a Míly.
Živný zpívá fragmenty ze své opery o Lenském. Jejich pětiletý syn Doubek se ptá maminky, zdali ví, co to je láska. S nimi tu žije i Mílina matka, která se z nenávisti k Živnému zblázní. Matka Míly opakuje úryvky z opery a smyslů zbavená se vrhá z balkonu. Strhne s sebou i dceru, která ji chtěla zadržet a obě zemřou. Živný nad nimi zoufale naříká a proklíná svůj osud.

3. dějství

O jedenáct let později v aule hudební konzervatoře.
Studenti předzpívavají části ze Živného opery, která má mít tentýž večer premiéru. Mezi studenty je i jeho syn Doubek. Opeře ovšem schází poslední akt. Skladatel náhle vstoupí a studenti ho žádají, aby jim vyprávěl o svém díle. Všichni přítomní pochopí, že hrdinou opery je skladatel sám. Živného náhle zasáhne blesk a on klesá v mdlobách k zemi.

Uvedení

Od své brněnské premiéry v úpravě Václava Noska roku 1958 byla čtvrtá Janáčkova opera uváděna spíše výjimečně. Často je to přitom dáváno do souvislosti s problematickým libretem. Ještě v roce 1958 se ve Stuttgartu uskutečnilo její první zahraniční uvedení[1]. Původní znění Osudu uvedlo až Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích v roce 1978. Teprve v roce 2002 se pak ohrávala jeho pražská premiéra. Celkem přitom bylo odehráno 9 představení.[2] V posledních letech se situace poněkud zlepšila, když operu uvedly jak Národní divadlo moravskoslezské (2018)[3], tak i Národní divadlo Brno (2020).[4]

Nahrávky

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Destiny (Janáček) na anglické Wikipedii.

  1. Osud | Leoš Janáček | leosjanacek.eu. www.leosjanacek.eu [online]. [cit. 2021-05-27]. Dostupné online. (česky) 
  2. Archiv ND. archiv.narodni-divadlo.cz [online]. [cit. 2021-05-27]. Dostupné online. 
  3. OSUD | Opera | Národní divadlo moravskoslezské. www.ndm.cz [online]. [cit. 2019-04-27]. Dostupné online. 
  4. S.R.O, Pixelfield. Národní divadlo Brno [online]. [cit. 2021-05-27]. Dostupné online. (česky) 

Literatura

  • ŠÍP, Ladislav. Česká opera a její tvůrci. Praha: Supraphon, 1983. 400 s. Kapitola Leoš Janáček, s. 172–173. 
  • JANOTA, Dalibor; KUČERA, Jan P. Malá encyklopedie české opery. Praha, Litomyšl: Paseka, 1999. ISBN 80-7185-236-8. S. 196. 
  • SRSTKA, Jiří. Podivuhodný příběh Janáčkovy opery Osud. Opera PLUS [online]. 29.11.2013 dostupné online.
  • JANOTA, Dalibor. Osud. In: HOSTOMSKÁ, Anna a kol. Opera – Průvodce operní tvorbou. Praha: NS Svoboda, 2018. ISBN 978-80-205-0637-5. S. 749–751.

Média použitá na této stránce

Leos Janacek signature.svg
Firma de Leoš Janáček.