Osudové okamžiky

Osudové okamžiky
Formátdokumentární cyklus
ScénářMarek Hýža
RežieJaroslav Večeřa
Ludvík Klega
Jindřich Procházka
Hana Teislerová
Jaroslav Bařinka
Miroslav Kačor
Martin Skyba
Pavel Křemen
Michal Najbrt
Země původuČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Počet dílů137 (seznam dílů)
Obvyklá délka15 minut
Produkce a štáb
Vedoucí
produkce
Peter Daník
Simona Nováčková
Kateřina Velčovská
Lenka Polášková
Markéta Grossmannová
KameraPetr Kožušník
Miloslav Holman
Josef Nekvasil
Zdeněk Úlehla
Pavel Brynych
Ivo Popek
Jan Plesník
Jiří Radek
Patrik Hoznauer
Vladimír Haviar
Karel Kajfosz
Miroslav Čvorsjuk
Jaroslav Nekuda
Juraj Fandli
StřihMiroslav Bláha
Produkční
společnost
Česká televize, TS Ostrava
Premiérové vysílání
StaniceČeská televize
Vysíláno2001 2004
Oficiální webové stránky
Osudové okamžiky na ČSFD, SZ
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Osudové okamžiky jsou cyklus krátkometrážních televizních dokumentárních pořadů vysílaných Českou televizí připomínající některé mimořádné události 20. století.

Obsah pořadu

Autoři pořadu se věnovali tragickým nehodám, neštěstím či jiným událostem, které poznamenaly osudy zúčastněných a nezřídka měly i vliv na vývoj dalších historických událostí. V jednotlivých dokumentech obvykle promlouvali přímí účastníci daných neštěstí či jejich příbuzní. Pořad byl navíc doplněn archivními filmovými materiály, dobovými dokumenty, autentickými předměty, animacemi nebo rekonstrukcemi konkrétních příhod.

Produkce

Od počátku roku 2001 pořad do vysílání České televize připravovalo Televizní studio Ostrava. Natáčení cyklu bylo roku 2004 ukončeno z ekonomických důvodů, ačkoliv tvůrci měli připraveno k natáčení dalších 80 zajímavých mimořádných událostí a náklady na realizaci byly poměrně nízké.[zdroj?!] Po dvou letech byl cyklus Osudové okamžiky nahrazen obsahově i formálně velmi podobným dokumentárním seriálem "Příběhy železné opony", ke kterému však tvůrci OO nebyli přizváni.V Příbězích železné opony i ve volném pokračování "V zajetí železné opony" se objevilo hned několik, "novým pohledem" realizovaných epizod z Osudových okamžiků. Česká televize na svých programech ČT1 a ČT2 uvádí nepravidelně reprízy některých epizod, obvykle v nočních nebo brzkých ranních vysílacích časech. Autorem námětu celého cyklu je dokumentarista Miroslav Kačor, který se podílel i na realizaci scénářů a režii několika desítek dílů (např. Škapová 1956, Ivanka 1977, Truhlářská 1928, Sokolov 1966, Košice 1941, Chabenec 1944, Kremnička a Německé 1945, Lověšice 1945, Krčmaň 1947, Magura 1947, Prace 1950, Bechyně 1992......).

Díly pořadu

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů pořadu Osudové okamžiky.

V letech 20012004 bylo natočeno celkem 137 epizod, které byly vysílány jednou týdně.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“