Osvobození Bruselu (1944)

Britská armáda na náměstí De Brouckère v centru Bruselu.

Osvobození Bruselu se uskutečnilo dne 3. září 1944. Bylo součástí rozsáhlé kampaně na západní frontě, během níž se spojenci rozhodli obsadit území Belgie a zatlačit Němce dále na východ. Brusel osvobodily jednotky Velšské gardy britské armády. Do města také dorazily i jednotky kanadské a americké armády.

Operace osvobození belgické metropole byla možná díky úspěšnému přechodu řeky Seiny ve Francii britskou armádou. Poté již Britové postupovali ohromnou rychlostí; ustupující německá armáda jim v podstatě nekladla žádný odpor. Dne 11. září dorazila americká armáda až k Cáchám.

Brusel byl osvobozen 3. září ve večerních hodinách za mohutného nadšení místního obyvatelstva. Německá správa se ve snaze zničit veškeré informace o svých aktivitách rozhodla zapálit budovu justičního paláce, která sloužila jako sklad. Mohutný požár se místní bruselané snažili neúspěšně uhasit. V podzemí paláce se nedlouho poté našlo velké množství potravin a luxusního zboží.

Obyvatelé čtvrti Marolles uspořádali dne 10. září satirický pohřeb Adolfa Hitlera.

Dne 8. září se poprvé po čtyřech letech zasedala v Bruselu belgická vláda premiéra Huberta Pierlota, která se vrátila z exilu v Londýně. Belgie se tak stala první zemí v západní Evropě, jejíž vláda se vrátila do vlasti. O dva dny později bylo v Bruselu zřízeno velitelství Spojeneckých expedičních sil (SHAEF), které dohlíželo na přítomnost spojeneckých vojsk na belgickém území. Britské a americké jednotky následně pomáhaly se zásobováním civilního obyvatelstva a udržování pořádku ve městě.

Na počest osvobození britskou armádou nese náměstí ve východní části metropole název Place Montgomery podle generála Bernarda Law Montgomeryho.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

The British Army in North-west Europe 1944-45 BU497.jpg
The British Army in North-west Europe 1944-45
Scenes of jubilation as British troops liberate Brussels, 4 September 1944.