Otrava cykasy

Cykas indický v Praze

Otrava cykasy je otrava vzniklá v důsledku konzumace kterékoliv části cykasů či špatně upravených potravin připravených z cykasů - především semen, nekvalitně upraveného sága, listů ale i dalších částí. Jsou známy otravy lidí včetně smrtelných, přežvýkavců (krav a ovcí) po spasení listů a v literatuře je zmiňován i případ úmrtí psa po přežvýkání semen cykasů. Velmi debatované, a ne definitivně prokázané, je dlouhodobé působení některých látek z cykasů, která se může projevit až po řadě let.

Cykasy

Všechny části cykasů jsou jedovaté, největší koncentrace jedovatých látek se nachází v pylu a semenech, jejichž pojídání bez úpravy může být i smrtelné. Semena v domácnostech však samovolně nevznikají a šištice s pylem jen velmi vzácně u některých menších druhů, především Zamia furfuracea. Možnost otravy tedy není třeba přeceňovat. V domácnostech je však třeba rostliny odstranit z dosahu malých dětí. To však platí pro valnou část i jiných pokojových rostlin, které jsou často i silně jedovaté. Například velmi jedovatá Dieffenbachia je na rozdíl od cykasů široce rozšířenou pokojovou rostlinou i v ČR. Byla přitom využívána i pro náplň otrávených šípů a může způsobit velmi rychle i vážné problémy.

Cykasy jsou však již dlouhou dobu součástí lidské historie i jako potrava. Ze semen se vyrábějí "placky", vnitřek kmene je využíván na výrobu sága a v Japonsku se z druhu Cycas revoluta vyrábí druh saké. Druh Zamia integrifolia takřka zlikvidovala průmyslová výroba škrobu z jeho kmene v USA. Rostliny také napadá hmyz a semena cykasů pojídají i zvířata. Semena rodu Encephalartos jsou dokonce oblíbenou pochoutkou i mezi africkými paviány.

Projevy otravy

Všechny vlivy jedovatých látek obsažených v cykasech nejsou dobře popsány. Projevy otrav u lidí bývají podobné jako u lépe popsaných otrav zvířat (dobytka).

  • Zvracení, nevolnost - zvracení obvykle do 24h požití části rostlin
  • Smrt - popsány případy po požití neupravených semen australských druhů
  • Poškození jater
  • Ochrnutí
  • další nervová postižení - tyto projevy otravy se mohou objevit až po řadě - i desítkách - let. Za hlavní důvody tohoto zpoždění je považováno buď nahromadění jedovatých látek v organismu nebo jejich dlouhodobé působení. Za výsledek takové otravy je považována i tzv. guamská nemoc. Vazba těchto postižení nervového systému na cykasy není jednoznačně prokázána.

Některé látky v cykasech jsou karcinogenní.

Nejznámější otravy cykasy

  • Zamia staggers (kejáková motolice) - je otrava dobytka po spasení cykasů čeledi Zamiaceae, známa z Austrálie, Japonska či Karibiku.
  • Guamská ALS - je nervové onemocnění typické pro komunitu na tomto ostrově v polovině 20. století. Pravděpodobnou příčinou byla konzumace potravin vyrobených z cykasů.[1]
  • Otravy námořníků v Austrálii - patří mezi první historicky popsané otravy cykasy. Po požití několika semen cykasů došlo u námořníků k silnému zvracení a v těžších případech i smrti.

Jedy v cykasech

Mezi nejznámější ale nikoli všechny jedy obsažené v cykasech patří:

Reference

  1. ARMON, Carmel. Amyotrophic Lateral Sclerosis: Practice Essentials, Background, Pathophysiology. Medscape [online]. WebMD, 2023-08-18 (aktualizace) [cit. 2023-12-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Cycas Circinalis - 200 Years Old in Prague - DSC 0068.jpg
Autor: myself, Licence: CC BY-SA 3.0
200 Years Old female Cycas circinalis at Na Slupi - University Botanical Garden in Prague, group of 3 female plants with female megasporophyls visible in the foreground