Otto Mueller

Otto Mueller
Autoportrét, kolem roku 1921
Autoportrét, kolem roku 1921
Narození16. listopadu 1874 v
Lubavka, Pruské království
Úmrtí24. září 1930
Obernigk
Místo pohřbeníGrabiszyńský hřbitov
Národnostněmecká
Alma materAkademie výtvarných umění v Mnichově
Povolánímalíř, grafik, pedagog
Partner(ka)Irene Altmanová
PříbuzníGerhart Hauptmann (strýc)[1]
Hnutíexpresionismus (Die Brücke)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Otto Mueller (16. listopadu 1874 v Lubavce24. září 1930 v Obernigku) byl německý expresionistický malíř a grafik. Nejprve se učil litografii ve Zhořelci a Vratislavi, pak malbě na akademii v Mnichově, kterou opustil. Zlom přišel s přesídlením do Berlína v roce 1908, kde se setkal výrazněji s expresionismem a se skupinou Die Brücke, jejíž členové se v této době pohybovali mezi Drážďany a Berlínem. Do této skupiny vstoupil v roce 1910 a působil v ní až do jejího rozpadu v roce 1913. Během první světové války bojoval ve Francii a Rusku, po válce vyučoval ve Vratislavi. Je znám díky svým aktům a zpodobněním cikánek.

Životopis

Otto Mueller se narodil v Lubavce v pruském Slezsku (dnes Lubawka v Polsku). Nejprve si v letech 1890-1892 osvojoval umění litografie v Zhořelci a Vratislavi, poté začal studovat na Kunstakademie v Drážďanech a poté na akademii v Mnichově, kterou opustil poté, co ho přední německý symbolista Franz von Stuck označil za netalentovaného.

Jeho rané dílo nese prvky impresionismu, secese a symbolismu. Poté, co přesídlil v roce 1908 do Berlína se začíná projevovat výrazná tendence k expresionismu. V Berlíně se stýkal s Wilhelmem Lehmbruckem, Rainerem Maria Rilkem a Erichem Heckelem. V roce 1910 se připojil, jako vůbec poslední ze všech členů, k expresionistické skupině Die Brücke založené v roce 1905 v Drážďanech. V roce 1911 spolu s E. L. Kirchnerem navštívil české expresionisty v Mníšku pod Brdy. Po rozpadu skupiny udržoval kontakty také s umělci druhé expresionistické skupiny Der Blaue Reiter.

Po první světové válce vyučoval na vratislavské akademii až do své smrti v roce 1930. Zde byli jeho žáci například Johnny Friedlaender a Isidor Ascheim.

Po Muelerově smrti bylo jeho dílo označeno v Německu za zvrhlé a v roce 1937 odstraněno 357 obrazů z veřejných muzeí.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Otto Mueller na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce