Otto Mueller

Otto Mueller
Autoportrét, kolem roku 1921
Autoportrét, kolem roku 1921
Narození16. října 1874
Lubavka, Pruské království
Úmrtí24. září 1930 (ve věku 55 let)
Obernigk
Místo pohřbeníGrabiszyńský hřbitov
Alma materAkademie výtvarných umění v Mnichově
Povolánímalíř, vysokoškolský učitel, grafik, ilustrátor, litograf a učitel
Partner(ka)Irene Altmanová
PříbuzníGerhart Hauptmann (strýc)[1]
Hnutíexpresionismus (Die Brücke)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Otto Mueller (16. října 1874 Lubavka24. září 1930 Obernigk) byl německý expresionistický malíř a grafik. Nejprve se učil litografii ve Zhořelci a Vratislavi, pak malbě na akademii v Mnichově, kterou opustil. Zlom přišel s přesídlením do Berlína v roce 1908, kde se setkal výrazněji s expresionismem a se skupinou Die Brücke, jejíž členové se v této době pohybovali mezi Drážďany a Berlínem. Do této skupiny vstoupil v roce 1910 a působil v ní až do jejího rozpadu v roce 1913. Během první světové války bojoval ve Francii a Rusku, po válce vyučoval ve Vratislavi. Je znám díky svým aktům a zpodobněním cikánek.

Životopis

Narodil se v Lubavce v pruském Slezsku (dnes Lubawka v Polsku). Nejprve si v letech 1890–1892 osvojoval umění litografie v Zhořelci a Vratislavi, poté začal studovat na Kunstakademie v Drážďanech a poté na akademii v Mnichově, kterou opustil poté, co ho přední německý symbolista Franz von Stuck označil za netalentovaného.

Jeho rané dílo nese prvky impresionismu, secese a symbolismu. Poté, co přesídlil v roce 1908 do Berlína se začíná projevovat výrazná tendence k expresionismu. V Berlíně se stýkal s Wilhelmem Lehmbruckem, Rainerem Maria Rilkem a Erichem Heckelem. V roce 1910 se připojil, jako vůbec poslední ze všech členů, k expresionistické skupině Die Brücke založené v roce 1905 v Drážďanech. V roce 1911 spolu s E. L. Kirchnerem navštívil české expresionisty v Mníšku pod Brdy. Po rozpadu skupiny udržoval kontakty také s umělci druhé expresionistické skupiny Der Blaue Reiter.

Po první světové válce vyučoval na vratislavské akademii až do své smrti v roce 1930. Zde byli jeho žáky například Johnny Friedlaender a Isidor Ascheim.

Po Muelerově smrti bylo jeho dílo označeno v Německu za zvrhlé a v roce 1937 bylo odstraněno 357 obrazů z veřejných muzeí.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Otto Mueller na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce