Otto Stein

Otto Stein
Narození23. ledna 1877
Žatec
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí29. listopadu 1958 (ve věku 81 let)
Frýdlant
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
VzděláníAkademie výtvarných umění v Karlsruhe
Akademie výtvarných umění v Praze
Povolánímalíř a grafik
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Otto Stein, celým jménem Otto Theodor Willibald Stein (23. ledna 1877 Žatec[1]29. listopadu 1958 Frýdlant), byl český akademický malíř a grafik.

Život

Otto Stein se narodil roku 1877 v Žatci rodičům židovského vyznání. Otec Ignác Stein byl obchodníkem. V roce 1879 se po otcově smrti přestěhoval s matkou do Prahy. Zde absolvoval základní vzdělání a dále se pokoušel s nevalným úspěchem studovat na několika rakouských školách. Nakonec zakotvil až na obchodní akademii v Liberci, kde ukončil studia a následně odešel na zkušenou do Terstu. V letech 1900-1903 studoval kresbu a malbu na malířské akademii v Karlsruhe. Zde se spřátelil s rakousko-italským básníkem Theodorem Däublerem a jeho sestrou Helenou, s níž se v roce 1903 oženil. Usadil se v Praze a v letech 1903–1906 studoval na tamější malířské akademii u prof. Hanuše Schwaigra. Během studia se sblížil se spolužáky Bedřichem Feiglem, Alfrédem Justitzem a Willi Nowakem. Po studiu a krátkém pobytu v Praze odešel do německého Karlsruhe, Drážďan, Paříže a nakonec do Mnichova. V roce 1909 za pobytu v Drážďanech měl malíř Otto Stein první samostatnou výstavu. V roce 1912 pozval Stein do Mnichova Nowaka s Justitzem a spolu s Paulem Kleem se podíleli na založení „mnichovské Nové secese“.

V roce 1914 se v Drážďanech zúčastnil výstavy skupiny Die Brücke a v roce 1915 vystavoval s „mnichovskou Novou secesí“. Následně musel narukovat a pobýval v Litoměřicích jako malíř propagačních materiálů Rakousko-Uherské armády. V roce 1919 odjel do Berlína, kde se stal členem Liebermannovy Berlínské secese“ a v následujících letech se zúčastnil několika výstav v Německu. V roce 1922 uspořádal společně s Nowakem výstavu v pražském Rudolfinu. V roce 1923 již samostatně vystavoval v Düsseldorfu a v roce 1929 v Lipsku. V roce 1930 vystavoval v Saské Kamenici a zde se také usadil na několik příštích let. Jako portrétista si získal jméno v Německu, ale i v Americe. Jeho obrazy byly ve sbírkách významných galerií, soukromých sběratelů a často byly publikovány v uměleckých časopisech. Během nástupu nacistů v Německu byly v roce 1937 jeho obrazy zařazeny mezi zvrhlé umění a spáleny. V roce 1935 se Stein vrátil do Prahy. V červenci 1942 byl i rodinou deportován do Terezína, kde patrně pracoval v technickém oddělení. Během svého nuceného pobytu v Terezíně vytvořil řadu kreseb. Z Terezína se vrátil i s celou svou rodinou a usadil se v Praze u přítele Willyho Nowaka. V roce 1951 se odstěhoval do Frýdlantu, kde neúnavně maloval. V roce 1957 vystavoval v Liberci svá díla u příležitosti svých 80. narozenin. Zemřel ve Frýdlantu 29. listopadu 1958.

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a obřízce Archivováno 24. 12. 2016 na Wayback Machine. židovské náboženské obce v Žatci

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“