Overview effect

Fotografie planety Země pořízená 7. prosince 1972 z paluby vesmírné lodi Apollo 17.

Overview effect, tedy Pocit přehledu, je hluboký prožitek, který byl zaznamenán u celé řady kosmonautů poté, kdy na vlastní oči z vesmíru pozorovali planetu Zemi.

Charakteristické projevy prožitku

U mnoha kosmonautů (nikoli ovšem u všech) dochází při zážitku z vesmírného pozorování planety Země k hlubokému prožitku, který v sobě kombinuje hluboce racionální i emocionální faktory. V žádném případě ovšem nejde o iracionální stavy. Kosmonauti si při výškovém pohledu na planetu Zemi prostě hlouběji začnou uvědomovat jedinečnost planety ve srovnání s okolním vesmírem. Zatímco okolní vesmír je černý a tichý, na planetě Zemi pulsuje život (sám o osobě velice složitý) a spolu s ním na Zemi probíhá i celá řada dalších složitých procesů. Planeta v tomto smyslu působí jako křehká oáza uprostřed černé pouště, kterou je třeba ochraňovat. Kosmonauti, kteří prožijí Overview effect, mají nesmírný pocit úžasu z planety a silnou potřebu angažovat se například v otázkách udržitelného rozvoje.[1]

Pojem Overview effect vytvořit v roce 1987 americký spisovatel a popularizátor kosmologie Frank White.[2]

Odkazy

Reference

  1. http://blog.abchistory.cz/cl225-sedm-drobnych-inspiraci-do-dalsiho-zivota.htm
  2. Archivovaná kopie. www.overviewinstitute.org [online]. [cit. 2014-04-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-04-13. 

Související články

Média použitá na této stránce

The Earth seen from Apollo 17.jpg
Modrá skleněnka je fotografie planety Země, kterou 7. prosince 1972 pořídila posádka Apolla 17 ze vzdálenosti zhruba 29 400 kilometrů.