Oybin (hrad)

Hrad a klášter Oybin
(Burg und Kloster Oybin)
Zbytky někdejšího císařského paláce Karla IV. na hradě Oybin
Zbytky někdejšího císařského paláce Karla IV. na hradě Oybin
Účel stavby

strážní hrad

Základní informace
SlohGotika
Výstavba1364 (císařský dům Karla IV.)
Materiálkámen (pískovec)
Současný majitelSvobodný stát Sasko
Poloha
AdresaOjvín, NěmeckoNěmecko Německo
UliceHauptstraße
Nadmořská výška514 m
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Burg Oybin, česky hrad Ojvín či Ojivín, případně německou transkripcí Ojbín,[1] je zřícenina náhorního hradu stojící na stejnojmenném kopci Žitavských hor (514 m), nad stejnojmennou obcíokrese Zhořelec v Horní Lužici, zhruba dva kilometry vzdušnou čarou směrem na sever od česko-německé státní hranice. Kromě hradu je v areálu rovněž zřícenina kláštera celestinů založeného roku 1369.

Hradní areál zaujímá celkovou rozlohu vrcholu stejnojmenné hory. Kromě samotného hradu, zahrnuje stavba také císařský dům na západní straně, a zříceninu kláštera, náhorní hřbitov obce Oybin a chata s restaurací. V nejvyšším bodě hory se nachází camera obscura. Kostel na svahu u cesty k hradu skrývá ve svém nitru pozoruhodné malby.

Dějiny hradu a osídlení

Počátky (do roku 1300)

První archeologicky doložené osídlení z doby bronzové na hoře Oybin pochází z 11. a 12. století před Kristem. Osídlení slovanské doby je považováno za pravděpodobné, není však možné je doložit. Nejstarší stavební stopy pocházejí ze 13. století. V tomto století se objevuje také první doložené zničení žitavskými v roce 1291. Hrad byl využíván loupeživými rytíři jako opěrný bod pro přepady. To je také první doložená zmínka o hradu jménem Moybin. Brzy poté byl hrad znovu vystavěn.

Středověk a vrcholné období (1300–1577)

Hradní císařský palác
Zbytky gotického kláštera
Hora Ojvín se zříceninou kláštera (vpravo) a hostinec (vlevo)

V letech 1311 až 1316 byla základna hradu rozšířena na obranyschopný hrad k ochraně poblíž ležící obchodní cesty za panování Jindřicha z Lipé, maršála krále Jana Lucemburského. Již roku 1346 přináležel hrad opět přímo pod českou korunu. V roce 1364 nechal císař Karel IV. na Ojvíně vybudovat císařský dům (Kaiserhaus), který využíval jako své odpočinkové sídlo. V roce 1366 rovněž započal se stavbou gotického kostela (ve spolupráci s věhlasnou dílnou pražského stavitele Parléře), který byl dokončen již v roce 1384. V roce 1369 založil císař klášter řádu celestýnů na Ojvíně. Nejvýznamnějším členem kláštera byl inkvizitor a převor (od roku 1395) Petrus Zwicker.

Během husitských válek byl hrad Oybin dvakrát obléhán. V roce 1420 Zbyňkem Buchovcem z Buch a Chvalem Řepickým z Machovic. Především díky silným zdem a příkré skále museli obléhatelé odtáhnout s nepořízenou. Poplužní dvůr na úpatí hory byl vypálen. Znovu se husité objevili v roce 1429 před hradním klášterem. Byly to oddíly Prokopa Holého, jejichž obléhání trvalo čtyři hodiny. Opět se ovšem obrana hradu ukázala jako silnější než husitský útok. Oybin byl od té doby považován za nedobytný.

Část svatovítského pokladu byla převezena na Ojvín, aby byla uchráněna před nájezdy husitů. Jedno bojové vozidlo (vyzbrojený plachtový povoz) byl později nalezen při archeologickém průzkumu na úpatí Ojvína. Hrad byl až do druhé poloviny 16. století dále rozšiřován. V důsledku reformace byl klášter zrušen a tím začal celkový pomalý úpadek. Roku 1577 udeřil do kostela blesk a ten vyhořel. K dalšímu poškození došlo po zřícení části skály v 18. století. V té době však již byl hrad neobydlený a byl místními obyvateli údolí využíván jako zdroj stavebního kamene.

Zbytky klášterního kostela Ojvín

Novověk (od roku 1800)

„Znovuobjevení“ hradu proběhlo během romantického období, když saský dvorní malíř Johann Alexander Thiele objevil romantické, přírodou bujně zarostlé hradboví jako svůj motiv. Zříceninu hradu poté malovali také Caspar David Friedrich, Carl Gustav Carus a další romantičtí malíři a proslavili ji. Poté byl hrad od roku 1829 zbaven suti a roku 1877 byl sanován císařský dům, aby byl alespoň uchráněn dalšího chátrání. Od poloviny 19. století na kopec přicházelo stále více turistů a lázeňských hostů. Zvláště pak po zavedení spěšného kočárového spojení z Žitavy v roce 1830 a po zahájení provozu žitavské úzkokolejky do Oybinu v roce 1890. Roku 1883 bylo na kopci poprvé otevřeno muzeum Alfredem Moschkauem. Počátkem 20. století byl hrad Corneliem Gurlittem a Hugem Rathgensem vědecky zdokumentován a prozkoumán. V roce 1936 došlo ke zhoršení situace, když byla bohatá muzejní sbírka zdecimována rozprodejem dědici Alfreda Moschkaua. Další zhoršení následovalo na konci druhé světové války, kdy byla značná část muzea vyrabována. Herrmann Knobloch naštěstí zachránil zde uschované a téměř zničené žitavské pašijové plátno z roku 1472. V následujících desetiletích začaly dlouhodobé záchranné práce. Zřícenina kláštera, díky své dobré akustice, začala od roku 1972 sloužit jako koncertní sál (mimo jiné pro účely tradičního Pochodu mnichů - Mönchszug). Tato etapa záchranných prací byla dokončena v r. 1991. Hrad byl celkově sanován a zvětší části odkryt a rekonstruován. V současné době hradní a klášterní zříceninu na hoře Oybin navštíví ročně až 100 000 návštěvníků. Konají se zde zvláštní prohlídky s průvodcem a každoročně historické hradní a klášterní slavnosti.

Historické průvody Mönchszüge

Paměť na dávné obyvatele hradu – celestýnské mnichy – udržuje místní občanské sdružení, které pravidelně pořádá historické průvody mnichů na Oybin. Od roku 2008 je pořádá Verein Historische Mönchszug Berg Oybin e.V. oficiálním členem Centro Celestiniano v italské Aquile.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oybin (Berg) na německé Wikipedii.

  1. KOLÁČEK, Luboš Y. Kouzelným pomezím Lužických hor. 1. vyd. Praha: Regia, 2014. 271 s. (Tajemné stezky). ISBN 978-80-87866-05-4. Kapitola Lázeňský Ojbín má královskou historii, s. 210–214. 

Literatura

  • Eduard Eschke: Der Oybin und seine Ruine, Žitava 1832
  • Bernd Hauser: Oybin. Burg- und Klosteranlage, Reihe Kunstführer sv. 2028, nakladatelství Schnell & Steiner, Mnichov 1992
  • Alfred Moschkau: Ritterburg und Kloster Oybin. Beschreibung, Geschichte und Sagen, nakladatelství Die Setzerei, Žitava 1999, ISBN 3-934038-00-X
  • Gunter Oettel: Oybin - Burg und Kloster, nakladatelství Oettel, Zhořelec 1999, ISBN 3-932693-43-4
  • Christian Adolph Pescheck: Kleine Chronik des Oybin, nakladatelství Die Setzerei, Žitava 1998
  • P. Sauppe: Zur Geschichte des Klosters Oybin im 15. Jahrhundert, v: Neues Archiv für Sächsische Geschichte 13(1892), S. 315-322
  • Christian August Pescheck: Der Oybin bey Zittau, 1804 online na Googlebooks

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Hrad Ojvín (Císařský dům) 04.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 3.0
Hrad Ojvín (Císařský dům)
Hrad Ojvín (hřbitov) 02.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 3.0
Hrad Ojvín (hřbitov)
Hrad Ojvín (hřbitov) 03.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 3.0
Hrad Ojvín (hřbitov)
Hrad Ojvín (hřbitov) 01.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 3.0
Hrad Ojvín (hřbitov)
Hrad Ojvín (kostel) 10.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 3.0
Hrad Ojvín (kostel)
Berg Oybin 1.JPG
Burgruine auf dem Berg Oybin
Berg oybin.JPG
Autor: Alma, Licence: CC BY-SA 2.5
Das Kloster auf dem Oybin im de:Zittauer Gebirge
Hrad Ojvín (kostel) 04.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 3.0
Hrad Ojvín (kostel)
Hrad Ojvín (hřbitov) 04.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 3.0
Hrad Ojvín (hřbitov, Ritter von Debschitz)