Póros

Póros
Porus alexander coin.png
Narození4. století př. n. l.
Paňdžáb
Úmrtí316 př. n. l.
Paňdžáb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Póros (řecky Πῶρος) byl starověký indický král, jehož území leželo v oblasti dnešního Paňdžábu na Indickém subkontinentu mezi řekami Džihlam a Čanáb. Údajně byl legendárním válečníkem s výjimečnými schopnostmi. Póros prohrál v bitvě u Hydaspés (326 př. n. l.) s Alexandrem Velikým na jeho tažení do Indie. Boj se nejspíš odehrál na místě současné vesnice Mong v Paňdžábu na území Pákistánu. Král Póros není zmíněn v žádném dostupném staroindickém zdroji, ale známe ho jen ze zpráv starořeckých historiků, kteří popsali bitvu a následky Alexandrova vítězství.

Po porážce a zadržení Póra se prý Alexandr zajatce zeptal, jak by s ním měl zacházet. Póros, přestože byl poražen, hrdě prohlásil, že by chtěl, aby se s ním zacházelo jako s králem. Alexandr tím byl údajně tak ohromen, že Póra nejen dosadil za satrapu jeho vlastního království, ale také mu poskytl vládu nad zeměmi na jihovýchodě, které se táhly až k Bjásu.[1][2] Póros údajně zemřel někdy mezi roky 321 a 315 před naším letopočtem.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Porus na anglické Wikipedii.

  1. p. xl, Historical Dictionary of Ancient Greek Warfare, J, Woronoff & I. Spence
  2. Arrian Anabasis of Alexander, V.29.2

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Porus alexander coin.png
Autor: User PHGCOM, Licence: CC0
Cropped from File:Alexander victory coin Babylon silver c 322 BCE.jpg by PHGCOM
Alexander victory coin Babylon silver c 322 BCE.jpg

"Victory coin" of Alexander the Great, minted in Babylon c. 322 BC, following his campaigns in the Indian subcontinent. Reverse: Alexander attacking king Porus on his elephant. Silver. British Museum.

See Keyne Cheshire, Alexander the Great (Cambridge University Press, 2009), p.139: "perhaps issued as early as 324 BCE" and depicts "Alexander charges Porus, who hurls a javelin from atop his elephant"