Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Předseda Poslanecké sněmovny
Parlamentu České republiky
Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic Logo.svg
Logo PSP ČR
První ve funkciMilan Uhde
VytvořeníÚstava České republiky
1. ledna 1993
Webová stránkaPoslanecká sněmovna
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je poslanec, volený člen Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, z hlediska protokolu třetí ústavní činitel v České republice.[1] Od listopadu 2021 funkci zastává Markéta Pekarová Adamová z TOP 09.

Mezi hlavní úkoly předsedy patří zastupování Poslanecké sněmovny navenek, její řízení a předsedání jejím schůzím, dále pak například řídí společné zasedání obou komor Parlamentu. Až do října 2012 také do jeho rukou skládal nově zvolený prezident přísahu a také do jeho rukou se mohl svého úřadu vzdát, poté tato pravomoc přešla na předsedu Senátu. V případě neobsazeného úřadu prezidenta nebo dočasného zbavení prezidenta pravomocí přebírá předseda Poslanecké sněmovny podstatnou část úkonů prezidenta.

Disponuje jedním ze sedmi klíčů od dveří do Korunní komory v kapli sv. Václava v katedrále sv. Víta, kde jsou uloženy české korunovační klenoty.

Charakteristika

Prvním držitelem této funkce byl dramatik, disident a politik Milan Uhde z ODS.

Funkci obvykle obsazuje vítěz voleb do Poslanecké sněmovny a představitel hlavní síly nové sněmovní většiny. Pokud sněmovní většina není jasná, nebo je nucena opřít se o hlasy sněmovní opozice, předsedou sněmovny může být zvolen i zástupce opozičních stran. K tomu došlo v období let 1996–1998, kdy sněmovnu vedl lídr opozice Miloš Zeman z ČSSD, která tolerovala menšinovou vládu Václava Klause. V období 1998–2002 byl předsedou zvolen Václav Klaus z ODS, která podporovala menšinovou vládu Miloše Zemana. Nárok na obsazení předsedy komory nominantem ve volbách poražené ODS deklarovala tzv. opoziční smlouva. Mezi roky 2006–2010 sněmovnu vedl představitel druhé ČSSD Miloslav Vlček z důvodu volebního patu.

První ženou ve funkci byla v letech 2010–2013 Miroslava Němcová z ODS. Pozici zastávali celkem čtyři zástupci ČSSD, tři z ODS a po jednom z ANO a TOP 09.

Místopředsedové

Kromě předsedy sněmovny tvoří předsednictvo tohoto orgánu rovněž proměnlivý počet místopředsedů. Obvykle se jedná o zástupce části dalších stran, které jsou zastoupeny v Poslanecké sněmovně. V historii České republiky byl počet místopředsedů od čtyř do šesti. 1. místopředsedu si ze zvolených místopředsedů vybírá předseda sněmovny.

Reference

  1. Příručka diplomatického protokolu II. Zásady a pravidla protokolární praxe [online]. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, listopad 2018 [cit. 2020-01-15]. S. 12. Dostupné online. 

Související články

Média použitá na této stránce