Párátko
Párátko je drobná - zpravidla dřevěná pomůcka - sloužící k vynětí uvízlé potravy z mezizubních prostor. Jedná se o tenkou podlouhlou asi 5 až 8 cm dlouhou tyčinku (špejli) zakončenou hrotem, a to buď na jedné nebo na obou stranách.
Z hygienických důvodů se jednou osobou použité párátko dále nepoužívá a je odpadem.
Historie
Zubní párátko, i když ne v podobě jak je známo dnes, provází lidstvo od pravěku.[1] Jako první párátka byly používány drobné kosti, dřevěné třísky, brka a jiné. Odstraňování zbytků potravy z mezizubního prostoru mělo mimo hygienických důvodů i důvody náboženské. Dochovalá párátka byla nalezena mezi pohřebními předměty v hrobech odkrytých v Itálii a ve Švýcarsku. Párátka se v 17. století stala i luxusním doplňkem a byla umělecky zpracována, vyráběna z drahých kovů a osázena drahými kameny.
Podnět k výrobě párátek pochází z Brazílie.[zdroj?] Tehdy si Charles Forster (nar. 1816 v Charlestonu ve státě Massachusetts) v Brazílii povšiml, že domorodci mají čisté zuby díky tomu, že si odstraňují zbytky potravy z mezizubních prostor a to jej inspirovalo k dovozu párátek do USA a pak k jejich výrobě. Párátko, již podobné dnešnímu, začal masově vyrábět Charles Forster ve Spojených státech amerických v roce 1860, v roce 1870 při použití strojní výroby, kdy dokázal vyprodukovat kolem 1,5 milionů kusů za den. K tomu je potřeba jeden až dva stromy.
Poprvé byla párátka, ještě dovážená, nabízena v restauraci Union Oyster House (nejstarší restauraci v Bostonu a nejstarší restaurace v nepřetržitém provozu v USA otevřené v roce 1826). Párátka byla natolik módní, že lidé dávali přednost návštěvě restaurace, která nabízela párátka. Byla prodávána i žvýkací párátka ze skořice, která vznikla v roce 1949, a začal je prodávat drogista T. Baden, nejprve jako potěšení pro děti.
Z pomerančovníku se ručně vyráběla portugalská párátka Palitos de Coimbra až do 70. let 20. století. Tato dlouhá párátka (15 až 25 cm) byla zvláště oblíbená v Brazílii a Argentině.
Současnost
V současnosti je na celém světě spotřebováno několik stovek miliard těchto drobných dřevěných kousků ročně. Moderní doba omezila význam párátek na aktuální pomoc. Dlouhodobá péče o zuby užívá různé verze novějších pomůcek, jako jsou zubní niť a mezizubní kartáčky.
Materiál
Důležitým parametrem je materiál, který určuje jejich lámavost, nasákavost i vzhled. Párátka se nyní zpravidla vyrábějí z různých dřev, zejména tvrdých druhů, výborná jsou z bambusu. Také jsou ovšem kovová a plastová.
Odkazy
Reference
- ↑ http://vtm.e15.cz/neandrtalci-pouzivali-paratko - Neandrtálci používali párátko
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu párátko na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo párátko ve Wikislovníku
- The marketing genius who brought us the toothpick
- The History of Toothpicks Archivováno 17. 2. 2012 na Wayback Machine.
- The History of Toothpicks Archivováno 24. 3. 2012 na Wayback Machine.
- History Of Toothpicks
- History of Toothpicks
- A historical glimpse of toothpick use: etiquette, oral and medical conditions
- Let us now praise the romantic, artful, versatile toothpick
- Historie párátka[nedostupný zdroj]
Média použitá na této stránce
Autor: MicheleLovesArt, Licence: CC BY-SA 2.0
Gedekte tafel (Toegepaste kunst en Design, zaal 43)
Noordelijke Nederlanden Vier tandenstokers (in combinatie met oorlepeltjes), 1500-1550 Geelkoper, been Schenking: collectie Van Beuningen-de Vriesse 1991 F7305, F7314, F7308 (KN&V)
Northern Netherlands Four toothpicks (in combination with earspoons), 1500-1550 Brass, bone Donation: collection Van Beuningen-De Vriese 1991
F7305, F7314, F7308 (KN & V)