Pásla kone na betóne

Pásla kone na betóne
Původní názevPásla kone na betóne
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykslovenština
Délka78 min
Žánryromantický film
filmová komedie
filmové drama
ScénářMilka Zimková
Štefan Uher
Andrej Lettrich
RežieŠtefan Uher
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMilka Zimková
Peter Staník
Ľubomír Paulovič
Veronika Jeníková
Marián Geišberg
… více na Wikidatech
KameraStanislav Szomolányi
StřihMaximilián Remeň
Výroba a distribuce
Premiéra1982
Pásla kone na betóne na ČSFD, Kinoboxu, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pásla kone na betóne (angl. She Kept Asking for the Moon; She Grazed Horses on Concrete) je tragikomický příběh režiséra Štefana Uhera z prostředí východoslovenského regionu. Film vznikl na motivy povídek z knihy Pásla kone na betóne od Emílie Zimkové. S režisérem Štefanem Uherem napsala scénář a představila se v roli Johany Ovšenej. Film Pásla kone na betóne měl premiéru 22. prosince 1982.

Synopse

Děj filmu Pásla koně na betonu režiséra Štefana Uhera je tragikomickým příběhem z prostředí východoslovenské vesnice. Ústřední téma děje vychází z prostředí, ve kterém je výchova dítěte bez manžela jistou formou zatracení. Johana Ovšená (Emília Zimková) vychovává své jediné dítě, dceru Pavlínku (Veronika Jeníková) bez manžela. Při pomyšlení, že by se dcera mohla dopustit stejné chyby, jako kdysi ona, Johana dělá všechno možné, aby uchránila dceru od společenského ponížení a zatracení. Když se její obavy přes snahu naplní, Johana svou pozornost zaměří na hledání ženicha pro svou těhotnou dceru. Tragikomický element celému příběhu dodává spleť vyhrocených situací, které vyvolává zoufalá snaha matky vdát svou dceru.

Vznik filmu

První impuls k výrobě filmu Pásla kone na betóne dal režisér a dokumentarista Fero Fenič. V roce 1980 předal do II. tvůrčí skupiny zfilmovanou povídku Vstupenka do nebe, která vznikla na základě povídky z knihy Pásla kone na betóne od Emílie Zimkové. Na základě předchozí spolupráce se Fenič se Zimkovou pustili do první verze filmové povídky na téma "nemáš chlapa - nemáš pravdu", která už nesla název Pásla kone na betóne. V dubnu roku 1981 ji předali I. tvůrčí skupině. O několik měsíců později se Zimková obrátila na I. tvůrčí skupinu s rozhodnutím, aby scénář podle jejího předlohy nerežíroval Fero Fenič. Toto Zimkové rozhodnutí vycházelo z konfliktu mezi ní a Feničem. Ten totiž Zimkovou neplánoval obsadit do role Johany a plánoval upoutat pozornost právě na dceru Pavlínku a na její vztah s vojákem. Výsledkem roztržky byl zásah vedoucího tvůrčí skupiny Andreje Lettricha, který požádal o realizaci scénáři Štefana Uhera. Ironií vzniku tohoto slovenského filmu je i skutečnost, že Feničovy zásahy do scénáře, které byly jablkem sváru mezi ním a Zimkovou, se rozhodl Uher ve filmu ponechat, avšak jméno Fera Feniče byste v titulcích marně hledali. (Vyjádření Fera Feniče z r. 2012 k uvedeným událostem zaznělo v jedné z částí dokumentárního seriálu "Těžký léta československého filmu 1969-89")

Hrají v hlavních rolích

Tvůrci

Exteriéry, lokality

Film Pásla koně na betonu (1982) režiséra Štefana Uhera se natáčel v exteriérech a lokalitách měst Bratislava, Ostrava a Prešov, a v obcích Hubina a Fintice.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pásla kone na betóne na slovenské Wikipedii.

Literatura

  • Václav Macek, Štefan Uher, (Bratislava: Slovenský filmový ústav, 2002), s. 204 - 212; s.206 - 261
  • Václav Macek, Dějiny české kinematografie, (Bratislava: Osveta, 1997), s. 621

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“