Pásový opar
Pásový opar | |
---|---|
lat. Herpes Zoster | |
Pásový opar na krku. | |
Základní údaje | |
Původce | virus varicella zoster |
Klinický obraz | výsev puchýřků v distribuční oblasti senzitivního nervu, často také bolest |
Léčba | Aciclovir, který zadržuje viry, prostředek se podává ve formě tablet nebo infuzí do žíly (v nemocnici). |
Klasifikace a externí odkazy | |
MKN-10 | B02 |
MedlinePlus | 000858 |
Pásový opar (Herpes zoster) je infekční kožní onemocnění vyvolané herpetickým virem Varicella zoster, který způsobuje rovněž plané neštovice. Virus zůstává ukryt v těle po vyléčení planých neštovic, „spí“ v některém senzitivním gangliu. Příčinou aktivace viru bývá především snížení imunity organismu, podávání kortikosteroidů či imunosupresiv, námahou či nedostatečnou výživou a podobně. Onemocnění postihuje nejčastěji osoby nad 50 let věku a častěji ženy. Projevuje se výsevem puchýřků v oblasti kůže, která je inervována daným senzitivním nervem. Vyrážku často provází bolest (neuralgie). Objevuje se nejčastěji v oblasti břicha, hrudníku, zad, ale může se objevit i na jiných místech.
Diagnóza
Jednostranný výsev puchýřků, bolest, svědění nebo jiné vjemy v postižené oblasti jsou většinou dostatečně průkazné pro diagnózu pásového oparu. Podobný obraz vezikul v dermatomu (části pocházející ze stejného dermatomu mají nervové zásobení z jednoho míšního kořene) však může způsobit i coxsackie virus. Diagnózu lze potvrdit virologickým a sérologickým vyšetřením.[1]
Léčba
Nejčastější léčbou infekce varicella zoster virem je podávání virostatik. Virostatika se podávají buď v tabletkách nebo v infuzích (nitrožilně). Nejčastěji se používají virostatika s účinnou látkou aciclovir (Zovirax, Herpesin, Provirsan), jinou možností je látka valaciclovir (Valtrex).
Pásový opar se nejčastěji vyskytuje po 50. roce věku. U dětí se vyskytuje častěji při prodělání planých neštovic do 1 roku věku. Opakované pásové opary svědčí pro pravděpodobné oslabení obranyschopnosti organismu, například HIV infekcí.[2]
Průběh
Pro pásový opar je typické, že se nejdříve projeví palčivými bolestmi v oblasti krku, ramen a trupu. Po několika dnech se na části těla objeví puchýřky ve formě pásku, naplněné tekutinou. Napadená místa červenají, bobtnají a stanou se citlivými na dotek. Po jednom až dvou týdnech puchýřky pomalu splasknou a vytvoří se na nich strupy. Puchýřky by se neměly rozškrabávat, protože potom by po nich zůstaly jizvy. Bolesti většinou zmizí spolu s vyrážkou na pokožce nebo krátce poté. Ve výjimečných případech a především u starších lidí mohou ale bolesti trvat další měsíce a roky a mohou být trýznivé. Nemocní pásovým oparem jsou infekční pro své okolí v době výsevu puchýřků. Doporučuje se časté mytí a dezinfekce rukou, postižená místa neškrábat a překrýt. Včasná léčba onemocnění může předejít bolestem. Užívají se antivirotika, analgetika, antibakteriální masti a často i antidepresiva.
1. den | 5. den | 6. den |
---|---|---|
Následky
U nakažených pacientů probíhá onemocnění zpravidla sice nepříjemně, ale neškodně. Někdy se však ale tvoří pásový opar na obličeji, což je označováno za tzv. „obličejovou růži“ a může vést k ochrnutí obličejových nervů. V případě, že jsou postižené také oči, vzniká riziko, že budou poškozeny spojivky a rohovky očí a dojde k úplnému oslepnutí.
Očkování
Je k dispozici očkovací látka proti viru VZV chránící před infekcí planými neštovicemi a pravděpodobně také před pozdějším vznikem pásového oparu. Očkování se doporučuje jednou dávkou zejména osobám nad 50 let věku, které prodělaly onemocnění planými neštovicemi.
K dispozici jsou dvě vakcíny: Zostavax a Shingrix. Obě jsou v České republice registrované a u obou byla doložena bezpečnost i klinická efektivita. V České republice nabízený Zostavax obsahuje oslabený virus, očkuje se jednou dávkou. Od 1. 1. 2020 se jím v České republice nelze očkovat, protože poslední dovezená šarže expirovala 31. 12. 2019 a byl ukončen dovoz. Shingrix obsahuje rekombinantní antigen z virového glykoproteinu E, je určen pro intramuskulární podávání a podávají se dvě dávky. Tato vakcína není v České republice prozatím (únor 2020) dostupná.[3]
Odkazy
Reference
- ↑ Medixa - Pásový opar
- ↑ LISSAUER, Tom; CLAYDEN, Graham. Illustrated Textbook of Paediatrics. 3. vyd. Spain: Elsevier, 2007. ISBN 978-07234-3398-9. S. 232.
- ↑ Společnost infekčního lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně: Doporučený postup prevence a léčby onemocnění vyvolaných virem varicely a zosteru (VZV) u osob s imunodeficity Archivováno 16. 7. 2020 na Wayback Machine. (7.7.2020)
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu pásový opar na Wikimedia Commons
- Pásový opar – Detailně
- Herpes zoster – skripta
- Herpes zoster – príznaky a liečba
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.
Média použitá na této stránce
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.
This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.
Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.(c) Mariegriffiths from en.wikipedia.org, CC-BY-SA-3.0
Shingles Day 1 Mariegriffiths 13:38, 20 August 2006 (UTC)
Autor:
Původně soubor načetl Mariegriffiths na projektu Wikipedie v jazyce angličtina.
Původně soubor načetl Mariegriffiths na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC-BY-SA-3.0Shingles blisters Day 6, Characteristic purple colour.
(c) TimVickers from en.wikipedia.org, CC-BY-SA-3.0
Shingles blisters. Day 5. Pain disappearing. Mariegriffiths 17:15, 22 August 2006 (UTC)
Autor: No machine-readable author provided. Gentgeen assumed (based on copyright claims)., Licence: CC-BY-SA-3.0
John Pozniak, with zoster blisters on his neck and shoulder. Taken May 5, 2006, in San Jose, California, United States. Copyright © 2006, John Pozniak, and released under the terms of the GNU Free Documentation License ver. 1.2 or any later version.