Příčný vrch

Příčný vrch
Příčný vrch z Koberštejna
Příčný vrch z Koberštejna

Vrchol975 m n. m.
Prominence257 m ↓ nad Horním Údolím[1]
Izolace5,4 km → Orlík
SeznamyKoruna Sudet #11
Nejprominentnější hory CZ #57
Hory Zlatohorské vrchoviny #1
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříZlatohorská vrchovina / Rejvízská hornatina / Heřmanovické hřbety / Hornickoskalský hřbet
Souřadnice
Příčný vrch
Příčný vrch
PovodíOpaviceOpavaOdra,
PrudníkOsoblahaOdra,
BěláKladská NisaOdra
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příčný vrch je s výškou 975 m n. m. nejvyšší horou Zlatohorské vrchoviny v severní části Jeseníků, 5 km jižně od města Zlaté Hory. Má podobu plochého hřebene dlouhého asi 3 km. Hřeben je porostlý smrkovým lesem s příměsí buku. Hora je součástí Koruny Sudet, polského turistického odznaku za zdolání nejvyšších hor Krkonošsko-jesenické soustavy.

Velké pinky západně od vrcholu

Doly

Od středověku byla hora místem těžby zlata (ložiska v oblasti Zlatých Hor byla objevena už v roce 1220) a dalších kovů jako olovo, měď a pyrit (pro výrobu kyseliny sírové). Doly byly zavřeny v prosinci 1993. Zbyly po nich desítky šachet a chodníků o celkové délce asi 120 km, ale většina z nich byla z bezpečnostních důvodů zasypána.

Hornickou historii hory připomíná Zlatohorská hornická naučná stezka, která začíná i končí ve Zlatých Horách a vede přes 15 zastavení (např. Měděná štola, Starohoří, Olověná štola). Celá stezka měří 16 km.[2]

Přístup

Na Příčný vrch lze vystoupat ze všech světových stran. Nejkratší cesta vede ze severovýchodu po zlatohorské hornické naučné stezce, od poutního kostela Panny Marie Pomocné, postaveného v roce 1841[3] a obnového v roce 1993. Tato cesta měří 2,5 km s převýšením 260 metrů. Jen o málo delší cesty vedou od jihu (z Heřmanovic po červené) a západu (z Horního Údolí po údolské hornické naučné stezce). Nejhodnotnější výstup vede od severu ze Zlatých Hor. Měří 5,5 km a dosahuje i největšího převýšení 500 metrů. Prochází skiareálem Příčná, přes Zámecký vrch se zříceninou gotického hradu Edelštejn a dál po zlatohorské hornické naučné stezce k vrcholu.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Příčný vrch na polské Wikipedii.

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. Zlatohorská hornická naučná stezka na ZlateHory.cz. zlatehory.cz [online]. [cit. 2020-02-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-12-10. 
  3. Vznik a rozvoj poutního místa na Mariahilf.eu

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Koberštejn2.JPG
Autor: Roy147, Licence: CC BY-SA 3.0
Pohled ze zříceniny hradu Koberštejn, Rejvíz, Jeseníky
Stěna velkých pinek.jpg
Autor: Von Mundburg, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: