Příběhy Tří říší

Příběhy Tří říší
AutorLuo Kuan-čung
Původní název三國演義
ZeměŘíše Jüan a Říše Ming
Jazykčínština
Žánrhistorický román a válečný román
Datum vydání14. století
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tři hrdinové Příběhů Tří říší – Liou Pej, Kuan Jü a Čang Fej. Japonská malba na hedvábí, 18. století.

Příběhy Tří říší (čínsky v českém přepisu San-kuo jen-i, pchin-jinem Sānguó yǎnyì, znaky zjednodušené 三国演义, tradiční 三國演義) je čínský román vyprávějící o historii Číny ve 3. století, kdy se říše Chan rozpadla na tři státy – na říši Wej na severu, na říši Wu na jihu a na říši Šu v S’-čchuanu. Dílo, někdy také známé jako Romance Tří říší,[1] zachycuje rozpad chanského státu (zanikl roku 220), vznik Tří říší na jeho troskách a jejich soupeření ukončené opětným sjednocením Číny říší Ťin roku 280.

Autorem románu je Luo Kuan-čung (asi 13301400). Sepsal jej na základě Zápisků o Třech říších dvorského historika Čchen Šoua, žijícího ve 3. století, doplněných o materiál převzatý z tchangské poezie a z jüanských oper a o osobní názory autora. Příběhy Tří říší ne vždy odpovídají historické realitě, nicméně v důsledku popularity románu právě jejich verze událostí vešla do obecného povědomí Číňanů. K tomu přispělo hojné využívání scén z Příběhů v tradičním čínském divadle.

Charakteristika a obsah románu

Autor pojal příběh románu jako dramatické střetnutí dvou principů. Na jedné straně stojí právo, ctnost a legitimita zákonného dědice dynastie Chan Liou Peje, na straně druhé zrádný a krvežíznivý zakladatel dynastie Wej Cchao Cchao. Společně s Liou Pejem bojují jeho přísežní bratři Kuan Jü (bývalý psanec) a Čang Fej (původním povoláním řezník), a moudrý rádce a ministr Ču-ke Liang, který má i určité nadpřirozené vlastnosti. Kladné postavy románu, spojené přísahou v Broskvové zahradě, nabývají postupně charakteru lidových hrdinů, jejichž motivací je věrnost a boj proti útlaku a bezpráví. Román je napsán elegantní spisovnou řečí spojující v sobě i prvky jazyka lidového a obsahuje barvité obrazy různých historických, zvláště bitevních scén.[2]

Román byl hojně opisován, roku 1522[3] vyšlo první tištěné vydání pod názvem San-kuo-č’ tchung-su jen-i (三國志通俗演义).[4] V 60. letech 17. století Mao Lun a jeho syn Mao Cung-kang významně zrevidovali text, rozdělili jej na 120 částí (místo dosavadních 24), zkrátili z 900 000 na 750 000 znaků a vydali pod názvem San-kuo-č’ jen-i (三國志演义).[4]

Společně s Příběhy od jezerního břehu, Putováním na západ a Snem v červeném domě patří mezi čtyři klasické romány čínské literatury.

Ohlasy v populární kultuře

Příběhy tří říší byly podnětem k množství literárních, filmových a herních adaptací. K nejznámějším filmovým adaptacím patří epický film Krvavé pobřeží z roku 2008.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Romance of the Three Kingdoms na anglické Wikipedii.

  1. CRI Online. Romance Tří říší [online]. China Radio International.CRI - CRI Online [cit. 2012-09-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-05-31. 
  2. Slovník spisovatelů - Asie a Afrika 2., Odeon, Praha 1967, str. 83-84
  3. ROBERTS, Moss. Three Kingdoms: A Historical Novel. [s.l.]: University of California Press, 1991. ISBN 0-520-22503-1. S. 938. (anglicky) [dále jen Roberts]. 
  4. a b Roberts, s. 980.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Three Brothers (Bei, Yu, Fei).jpg
Lưu Bị (trái), Quan Vũ (sau) và Trương Phi (phải) trong một tranh minh họa của "Tam Quốc Diễn Nghĩa". Ba người anh hùng trong Tam quốc, tranh lụa của Sekkan Sakurai (1715-1790), trên trang chủ, The Field Museum.
Sanguo2.PNG
An illustration of the book