Příbuzenský výběr

Chování některého společenského hmyzu, jako jsou včely, lze vysvětlit příbuzenským výběrem

Příbuzenský výběr je evoluční strategie, která podporuje reprodukční úspěch příbuzných organismu i za cenu vlastního života a vlastní reprodukce. Příbuzenský altruismus může vypadat jako altruistické chování, jehož evoluce je řízena příbuzenským výběrem. Příbuzenský výběr je příkladem inkluzivního fitness, který kombinuje počet vlastních produkovaných potomků s počtem potomků, které jednotlivec může zajistit tak, že podporuje namísto sebe jiné jednotlivce, například sourozence.

Charles Darwin diskutoval o teorii příbuzenského výběru ve svém díle O původu druhů z roku 1859. Hádanku pro něj představovaly kolonie společenského hmyzu, jako dělnice včel medonosných, které obětují vlastní možnost se rozmnožovat na úkor svých matek. Vyslovil, že altruizmus může být podporován na úrovni pokrevního příbuzenství. Ve 30. letech a 50. letech 20. století dva vědci Ronald Fisher a J. B. S. Haldane vytyčili ranou matematiku příbuzenského výběru, přičemž Haldane pronesl slavný žert, že položí život za dva bratry nebo osm bratranců. Haldaneova poznámka poukázala na skutečnost, že jestliže jedinec obětuje svůj život, aby zachránil dva sourozence, čtyři synovce nebo osm bratranců, jedná se v evolučním pojetí o „spravedlivé řešení“, protože sourozenci jsou si vzájemně příbuzní z 50 %, synovci z 25 % a bratranci z 12,5 %.

Koncept zformuloval vědec W. D. Hamilton:

Pokrevným příbuzným se vyplatí pomoci v přímé úměře k jejich genetické blízkosti, vážené velikostí přínosu, který získají.

a vešel do známosti jako Hamiltonovo pravidlo.[1]

Podle matematického vyjádření Hamiltonova pravidla se altruistické geny objeví, jakmile platí , kdy r označuje koeficient příbuznosti mezi aktérem a příjemcem, B reprodukční přínosy pro příjemce a C reprodukční náklady aktéra.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kin_selection na anglické Wikipedii.

  1. BENTON, Michael. Sedmdesát velkých záhad světa přírody. [s.l.]: Slovart, 2009. S. 227. 

Média použitá na této stránce

Todd Huffman - Lattice (by).jpg
Autor: Todd Huffman from Phoenix, AZ, Licence: CC BY 2.0

I was a 'visiting scientist' for a bit this summer at the Amdam lab in Norway, WHICH MEANS I GOT TO PLAY WITH BEES!

But for serious, they are a great lab and I'm jazzed to be doing a little project for them. I pasted an excerpt from the lab website below to explain generally what they are doing.

"The making of a social insect ? the regulatory architectures of social design

The origins of social behavior in insects are sought by mechanistic and evolutionary approaches with the common goal of understanding the foundations of social life. The transitions from solitary to social living are studied at multiple levels of analysis ranging from molecular genetics and genomics to evolutionary theories of inclusive fitness and altruism. A fundamental focus of this research is to explain how complex social phenotypes can evolve from ancestral solitary forms. Our group addresses the same question using a battery tools to integrate insights on biochemistry, functional genomics, proteomics, physiology and behavior. We use the highly eusocial honey bee (Apis mellifera) as primary model organism, with particular emphasis on social life-history regulation ? including aging."

And for those more interested, a link to their articles.

scholar.google.com/scholar?hl=en&lr=&safe=off&amp...