Přírodní park Údolí Bystřice

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní park
Přírodní park Údolí Bystřice
Přírodní rezervace Hrubovodské sutě
Přírodní rezervace Hrubovodské sutě
Základní informace
Vyhlášení1995
Rozloha125,8 km²
Poloha
StátČeskoČesko Česko
Okresokres Olomouc, okres Bruntál
UmístěníOderské vrchy, Nízký Jeseník
Souřadnice
Přírodní park Údolí Bystřice
Přírodní park Údolí Bystřice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přírodní park Údolí Bystřice se nachází v biologicky a geologicky velmi zajímavém údolí řeky Bystřice (přítok řeky Morava, povodí řeky Dunaj) a jejím okolí. Park se nachází v pohoří Nízký Jeseník a téměř celá část parku se nachází v Bruntálské vrchovině a Domašovské vrchovině a malé okrajové části také v pohoří Oderské vrchy. Bystřice vytvořila hluboké skalnaté údolí s kaňony, skalními ostrohy, výchozy, sutěmi a kamennými moři. V parku jsou také vlhké louky, mokřady, rašeliniště, suťové lesy, husté lesy místy připomínající prales, doklady vulkanismu, důlní činnosti (kámen, rudy), horské potoky a louky a samozřejmě také divoká řeka. Na území přírodního parku jsou také četná chráněná území, které zajišťují ochranu chráněných rostlinných a živočišných společenstev. Mezi zvlášť chráněná území patří Přírodní rezervace Hrubovodské sutě a Přírodní památka Kamenné proudy u Domašova. Zajímavé jsou také vývěvy minerálních vod, kulmské fosilie, ichnofosilie a doklady dřívější vulkanické a ledovcové činnosti. Hlavní část podloží parku tvoří kulmy (sedimentární horniny - především břidlice, prachovce, slepence a droby) a horniny vulkanického původu (čedič, mandlovcový spilit). Park byl založen v roce 1995 a má rozlohu 125,8 km2.[1][2][3]

Další informace

Park zahrnuje celou horskou část toku řeky Bystřice a téměř celou délku toku řeky Bystřice a to od jejího pramene (jihovýchodně od Ryžoviště), přes Dětřichov nad Bystřicí, Moravský Beroun, Domašov nad Bystřicí, Magdalénský Mlýn, Panský Mlýn, Smilovský Mlýn, Hrubou Vodu, Hlubočky a končí u Velké Bystřice. Do přírodního parku také patří obce Lošov, Radíkov, Pohořany, Jívová, Ondrášov, Dětřichov nad Bystřicí. Většina přírodního parku se nachází v Olomouckém kraji (okres Olomouc) a severní část patří do Moravskoslezského kraje (okres Bruntál).

Nejvyšším bodem přírodního parku je svah pod vrcholem bezejmenného kopce jižně od pramene Bystřičky s nadmořskou výškou 701 m (vrchol tohoto kopce se nachází mimo přírodní park). Nejvyšším vrcholem kopce v parku je Dětřichovský kopec s nadmořskou výškou 691 m, druhým nejvyšším vrcholem kopce je Zálesí (657 m) a třetím nejvyšším pak Hamberk (640 m). Mezi další "známé" vrcholy patří Jedová (633 m), která je pátým nejvyšším vrcholem parku. Nejnižším bodem parku je koryto řeky Bystřice ve Velké Bystřici s nadmořskou výškou 245 m.

Část východní hranice parku také tvoří vojenský újezd Libavá.

Zajímavé jsou také vysoké mosty a tunely železniční tratě Olomouc - Krnov (Opava), která se vine vysoko nad řekou.[1]

Územím přírodního parku vede síť turistických stezek a cyklostezek, z nichž nejvýznamnější je asi naučná stezka Údolím Bystřice.[1][2][4]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b c Přírodní park Údolí Bystřice - Střední Morava. www.strednimorava-tourism.cz [online]. [cit. 2021-09-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-09-11. 
  2. a b www.kudyznudy.cz. Dostupné online. 
  3. Dostupné online. 
  4. S.R.O, Turistika cz. Přírodní park Údolí Bystřice v Nízkém Jeseníku. www.turistika.cz [online]. [cit. 2021-09-11]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Skály v údolí řeky Bystřice, okres Olomouc.jpg
Autor: Fry72, Karel Frydrýšek, Licence: CC BY-SA 4.0
Skály v údolí řeky Bystřice, okres Olomouc
Údolí řeky Bystřice, okres Olomouc.jpg
Autor: Fry72, Karel Frydrýšek, Licence: CC BY-SA 4.0
Údolí řeky Bystřice, okres Olomouc
Přírodní rezervace Hrubovodské sutě, okres Olomouc (12).jpg
Autor: Jiří Komárek, Licence: CC BY-SA 4.0
Přírodní rezervace Hrubovodské sutě, okres Olomouc