Přírodní park Soběnovská vrchovina

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní park
Soběnovská vrchovina
Skály na vrcholu Kohout v Soběnovské vrchovině
Skály na vrcholu Kohout v Soběnovské vrchovině
Základní informace
Vyhlášení22. dubna 1995
VyhlásilOkresní úřad Český Krumlov
Nadm. výška871 m n. m.
Rozloha40,7 km²
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresČeský Krumlov
UmístěníKlení
Souřadnice
Soběnovská vrchovina
Soběnovská vrchovina
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přírodní park Soběnovská vrchovina byl zřízen Okresním úřadem Český Krumlov ke Dni Země 1995 a potvrzen nařízením Jihočeského kraje ze dne 6. dubna 2004.

Vymezení parku

Hranice parku prochází obcemi a osadami Blansko u Kaplice, Hradiště, Ličov, Dluhoště, Kamenice, Klení, Hamr, Besednice a Soběnov. Má rozlohu 40,7 km².

Geomorfologie

Jak napovídá název, významnou dominantou území přírodního parku je Soběnovská vrchovina (lidově zvaná Slepičí hory) s vrcholy Kohout (871 m), Vysoký kámen (869 m) (Slepice) a Besednická hora (753 m).

Předmět ochrany

Přírodní a estetická hodnota území je dána především rozsáhlými lesy se zbytky přirozených porostů, suťovými a skalními útvary, kaňonem řeky Černé s vodními díly (přehradami, elektrárnami a zařízeními pro voroplavbu) z meziválečného období nebo ještě staršími a pestrostí biotopů lesů, květnatých luk a přechodných stanovišť. Na území přírodního parku lze umísťovat a povolovat nové stavby, těžit nerosty, provádět pozemkové úpravy, měnit kultury pozemků, zalesňovat pozemky o rozloze nad 0,5 hektaru, upravovat vodní toky a nádrže, provádět skládku odpadů a zahraboviště, pořádat motoristické soutěže, hromadné sportovní, turistické, rekreační a společenské akce v krajině mimo zastavěné části obcí a aplikovat letecky chemické prostředky jen s předchozím souhlasem orgánu ochrany přírody.

Přírodní památky a rezervace

Na území přírodního parku se nachází jedna přírodní památka a dvě přírodní rezervace:

Odkazy

Literatura

  • ALBRECHT, Josef a kolektiv. Českobudějovicko v: Mackovčin, P. a Sedláček, M. (eds.): Chráněná území ČR, svazek VIII.. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. ISBN 80-86064-65-4. Kapitola Soběnovská vrchovina, s. 209. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.