Přísečnice (potok)

Přísečnice
Most na cyklostezce pod Steinbachem
Most na cyklostezce pod Steinbachem
Základní informace
Délka toku14,779 km
Průměrný průtokpři ústí do Zschopau 2,9 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-15-03-012
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Ústecký kraj – okres Chomutov),
NěmeckoNěmecko Německo – Erzgebirgskreis
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Mulda, Freiberská Mulda, Zschopau
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přísečnice (německy Preßnitz) je potok v Krušných horáchokrese Chomutov. Pramení asi jeden kilometr severozápadně od Horní Halže v nadmořské výšce 886 metrů.

Zpočátku teče směrem na severovýchod, míjí Měděnec a zaniklé Mezilesí a vtéká do vodní nádrže Přísečnice, jejíž hráz se nachází na říčním kilometru 3,7 (od státní hranice). Pod hrází přehrady protéká vesnicí Kryštofovy Hamry, pod kterými v nadmořské výšce 625 metrů opouští Českou republiku. Délka české části toku je 14,3 kilometrů a plocha povodí měří 58,3 km².[1]

V Německu teče protáhlým obloukem k severu a jižně od Wolkensteinu se v nadmořské výšce 395 metrů. vlévá zprava do řeky Zschopau. Protéká vesnicemi Schmalzgrube, Steinbach, NiedersmiedebergStreckewalde. Energie vody zde poháněla několik hamrů, které zpracovávaly železnou rudu z okolních dolů. Mezi vesnicemi Smalzgrube a Steinbach vede údolím řeky obnovený úsek úzkokolejné Přísečnické dráhy a cyklostezka, která pokračuje až do Wolkensteinu.

V Česku je jediným větším přítokem Hamerský potok dlouhý 3,6 kilometru, který pramení na východním okraji Měděnce a do Přísečnice se vlévá zprava ještě před vodní nádrží, do které se také zprava vlévá menší Požární potok dlouhý 2,5 kilometru. Největším přítokem německé části toku je Černá voda.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Preßnitz (Fluss) na německé Wikipedii.

  1. VLČEK, Vladimír. Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže. Praha: Academia, 1984. 316 s. S. 227. 

Literatura

  • ŠTEFÁNEK, Stanislav. Encyklopedie vodních toků Čech, Moravy a Slezska. Praha: Baset, 2008. 744 s. ISBN 978-80-7340-105-4. Kapitola Přísečnice, s. 499–500. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Preßnitztalbahn1.JPG
Autor: Aagnverglaser, Licence: CC BY-SA 3.0
Bräuerbrücke der ehemaligen Schmalspurbahn Wolkenstein–Jöhstadt (1892-1986) über die Preßnitz, heute Rad- und Wanderweg.