Přední kopec (Orlické hory)

Přední kopec
Chráněné území Rašeliniště pod Předním vrchem na úpatí kopce
Chráněné území Rašeliniště pod Předním vrchem na úpatí kopce
Vrchol679[1] m n. m.
Prominence7 m ↓ S sedlo
Izolace0,4 km → kóta 704 m
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříOrlické hory / Mladkovská vrchovina / Bartošovická vrchovina
Souřadnice
Přední kopec
Přední kopec
PovodíDivoká Orlice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přední kopec (německy Vorderberg) je vrchol v České republice ležící v pohoří Orlické hory. Vrchol se v minulosti nazýval Přední vrch, používání tohoto názvu je doloženo ještě na státní mapě z roku 1984.[2]

Poloha

Přední kopec je nejvyšším pojmenovaným vrcholem Bartošovické vrchoviny, která je severní částí nejnižšího podcelku Orlických hor Mladkovské vrchoviny (vyšším bodem je bezejmenný vrchol s nadmořskou výškou 704[3] metrů u jejího severozápadního okraje).[4] Nachází se v lesním masívu Žamberských lesů jižně od obce Bartošovice v Orlických horách, asi 4,5 km východně od Rokytnice v Orlických horách. V rámci hřebenu není příliš výškové výrazný, větší převýšení vykazuje na severovýchodním, západním a jižním svahu.

Vodstvo

Hřeben Bartošovické vrchoviny z východu obtéká Divoká Orlice a potoky odvodňující svahy Předního kopce patří do jejího povodí.

Vegetace

Vrcholová partie Předního kopce a jihozápadní svah jsou zalesněny. Na severovýchodním svahu se nacházejí pole, pod východním svahem se nachází přírodní památka Rašeliniště pod Předním vrchem.[5]

Komunikace

Východně od vrcholu Předního kopce prochází napříč hřebenem silnice z Bartošovic v Orlických horách do Kunvaldu. Tu kříží jižně od vrcholu vedoucí červeně značená Jiráskova cesta od Haničky na Zemskou bránu.

Stavby

V okolí vrcholu Předního kopce se žádné významné funkční stavby nenacházejí. Jižně od něj byl v druhé polovině třicátých let vybudován pás československého opevnění, který zahrnuje velké množství těžkých i lehkých objektů. Nacházejí se zde i nepravidelně muzejně zpřístupňované pěchotní sruby R-S 64 a R-S 65[6].

Reference

  1. Základní mapa ČR 1 : 50 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2022-04-26]. Dostupné online. 
  2. Státní mapa 1 : 5 000 [online]. Český úřad geodetický a kartografický, 1984 [cit. 2022-04-26]. Dostupné online. 
  3. Prohlížecí služba WMS-ZABAGED® [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2022-04-26]. Dostupné online. 
  4. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006)
  5. Rašeliniště pod Předním vrchem
  6. Provozovatel objektů opevnění

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
PP Rašeliniště pod Předním vrchem (3).jpg
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
PP Rašeliniště pod Předním vrchem chrání bezlesou rašelinnou enklávu v souvislém lesním porostu s volnými jezírky a výskytem vzácných druhů rostlin (rosnatka okrouhlolistá, suchopýr úzkolistý, pochvatý, prstnatec májový aj.).