Předseda vlády Chorvatska

Předseda vlády Chorvatské republiky
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske
Vlajka předsedy vlády Chorvatské republiky

© European Union, 2024, CC BY 4.0
Úřadující
Andrej Plenković

od 19. října 2016

SídloBánský dvůr
NominujePrezident Chorvatska
JmenujeSabor
První ve funkciStjepan Mesić
Vytvoření25. července 1990
Webová stránkaVlada.gov.hr

Seznam předsedů vlády
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Předseda vlády Chorvatska (chorvatsky: Predsjednik Vlade Republike Hrvatske) je hlavou vlády Chorvatské republiky, držitelem výkonné moci a nevlivnější postavou v chorvatském politickém systému, byť v ceremoniálním pořadí jde až o třetí nejvýznamnější funkci po postu prezidenta a předsedy parlamentu. V letech 1990–2000 byl chorvatský politický systém poloprezidentský a exekutivní moc de facto držel prezident, ale od roku 2000 funguje systém jako parlamentní, s centrální rolí premiéra. Vláda Chorvatska zasedá v Bánském dvoře (Banski dvori), historické budově, která se nachází na západní straně náměstí svatého Marka v Záhřebu. Budova parlamentu (Saboru) stojí hned naproti. Funkce předsedy vlády vznikla ještě v jugoslávské éře, roku 1990, po ústavní reformě. Vládám v letech 1868-1918 předsedal chorvatský bán (místokrál). V socialistické éře vznikla 14. dubna 1945 funkce, kterou lze považovat za předchůdce dnešní funkce premiéra, a která se nazývala předseda výkonné rady (Predsjednik Izvršnog vijeća). Od roku 1990 do premiérského křesla usedli zástupci pouze dvou stran: pravicového Chorvatského demokratického společenství a levicové Sociálně demokratické strany Chorvatska.

Jmenování

Po oficiálním vyhlášení výsledků voleb do chorvatského parlamentu provede prezident Chorvatska konzultace s politickými stranami v parlamentu zastoupenými a pověří sestavením vlády toho, kdo se těší důvěře většiny poslanců. Bezprostředně po sestavení vlády, nejpozději však do 30 dnů od přijetí mandátu, je pověřený povinen předložit chorvatskému parlamentu program vlády a požádat o vyslovení důvěry. Vláda se ujímá úřadu, když jí většina všech zástupců v chorvatském parlamentu vysloví důvěru. Prezident a členové vlády skládají slavnostní slib před chorvatským parlamentem. Na základě rozhodnutí chorvatského parlamentu jmenuje předsedu vlády prezident, předseda parlamentu musí jeho jmenování spolupodepsat. Nesloží-li pověřený politik vládu do 30 dnů ode dne přijetí mandátu, může mu prezident republiky prodloužit mandát nejdéle o dalších 30 dnů. Pokud zmocněnec ani v této lhůtě nesestaví vládu, nebo pokud navrhovaná vláda nezíská důvěru parlamentu, pověří prezident republiky sestavením vlády jinou osobu. Pokud ani poté nebude vláda sestavena, jmenuje prezident republiky dočasnou nestranickou vládu a zároveň vypíše předčasné volby.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Prime Minister of Croatia na anglické Wikipedii a Predsjednik Vlade Republike Hrvatske na chorvatské Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Zastava predsjednika Vlade RH.svg
the flag of the President of the Government of the Republic of Croatia
Andrej Plenković (2024-03-25).jpg
© European Union, 2024, CC BY 4.0
Croatian Prime Minister Andrej Plenković, 25 March 2024.