Předsednictví Rady Evropské unie
Předsednictví Rady Evropské unie | |
---|---|
Znak Rady | |
Úřadující President of the Council of the European Union od 1. července 2023 | |
Členský stát | Maďarsko |
Jmenuje | Rotace mezi členskými státy EU |
Funkční období | Šest měsíců |
Předchůdce | Belgie |
První ve funkci | Belgie |
Vytvoření | 1958 |
Následovnictví | Polsko |
Webová stránka | https://czech-presidency.consilium.europa.eu |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Evropská unie |
Tento článek je o: |
Politika |
|
Předsednictví Rady Evropské unie odpovídá za fungování Rady Evropské unie a je, vedle Evropského parlamentu, zákonodárcem EU. Mezi členskými státy EU rotuje každých šest měsíců. Předsednictví nezastupuje jednotlivec, ale národní vláda. Úkolem předsednictví je předsedat zasedáním Rady, určovat její program a usnadňovat dialog na zasedáních Rady i s dalšími orgány EU. Od 1. července 2024 předsedá Maďarsko.[1]
Tři po sobě jdoucí předsednictví jsou známá jako trojka. Aktuální trojku tvoří Španělsko (červenec – prosinec 2023), Belgie (leden – červen 2024) a Maďarsko (červenec – prosinec 2024). Německé předsednictví v roce 2020 zahájilo druhý cyklus předsednictví poté, co byl systém zaveden v roce 2007.[2]
Historie
Když byla Rada zřízena, její funkce byla minimální a předsednictví rotovalo mezi každým z tehdejších šesti členů každých šest měsíců. Jak však pracovní zátěž Rady a počet členů rostl, nedostatek koordinace mezi každým následujícím šestiměsíčním předsednictvím brzdil rozvoj dlouhodobých priorit EU.
Aby se napravila nedostatečná koordinace, byla předložena myšlenka trojek. Skupin tří po sobě následujících předsednictví, které by spolupracovaly na společném politickém programu. Toto bylo implementováno v roce 2007 a formálně ustanoveno v roce 2009 Lisabonskou smlouvou.
Do roku 2009 mělo předsednictví politickou odpovědnost ve všech oblastech evropské integrace a hrálo zásadní roli při zprostředkovávání politických rozhodnutí na vysoké úrovni.
Lisabonská smlouva významně snížila význam předsednictví oficiálním oddělením Evropské rady od Rady Evropské unie. Současně oddělila konfiguraci Rady pro zahraniční věci od konfigurace Rady pro obecné záležitosti a vytvořila pozici vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.
Po referendu Spojeného království o brexitu v roce 2016 a jeho následném vzdání se plánovaného předsednictví v Radě Evropské unie, které mělo proběhnout od července do prosince 2017, byla rotace předsednictví posunuta o šest měsíců dopředu. To znamená, že Estonsko převzalo předsednictví místo Spojeného království.
Seznam rotací
Odkazy
Poznámky
- ↑ Hvězdička: Hlava vlády je také hlavou státu. Toto je případ Francie a Kypru.
- ↑ Německo mělo v roce 2006 následovat po Rakousku, ale ze svého předsednictví ustoupilo, protože pro toto období byly naplánované volby. Finsko, jako další v řadě, nastoupilo na místo Německa. Nakonec se německé volby konaly v roce 2005 kvůli hlasování o důvěře, ale uspořádání už zůstalo.
- ↑ Původně mělo předsednictví od 1. července do 31. prosince 2017 převzít Spojené království, ale po referendu o vystoupení z Unie v roce 2016 informovala britská vláda Evropskou unii, že se svého předsednictví vzdá. Bylo nahrazeno Estonskem. UK will no longer get EU council presidency next year because of Brexit, Theresa May says [online]. The Independent, 20 July 2016 [cit. 2020-02-22]. Dostupné online.
Reference
- ↑ Rotující předsednictví Rady: rozhodnutí o revidovaném pořadí. www.consilium.europa.eu [online]. [cit. 2021-07-30]. Dostupné online.
- ↑ Předsednictví Rady EU. www.consilium.europa.eu [online]. [cit. 2021-07-30]. Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Předsednictví Rady Evropské unie na Wikimedia Commons
- Předsednictví Rady Evropské unie
- Loga předsednictví Rady EuroEsprit.org
- Rozhodnutí Rady ze dne 1. ledna 2007, kterým se stanovuje pořadí, v jakém bude vykonávána funkce předsednictví Rady (2007/5/ES, Euratom) Úřední věstník Evropské unie
- Důsledky polského předsednictví EU pro Evropu a transatlantické záležitosti, přednáška Macieje Pisarskiho (zástupce vedoucího mise velvyslanectví Polské republiky ve Washingtonu, D.C.), přednesená na University of Illinois, 2. prosince 2011; Centrum Evropské unie na University of Illinois
- Kypr přebírá předsednictví EU uprostřed pochybností The Guardian, 4. července 2012
Média použitá na této stránce
This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.
Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.Bundesdienstflagge (Flag of the federal authorities of Germany). Under German law, federal states, municipalities, institutions or private persons are not allowed to use this flag.
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Finská vlajka
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
This is a logo for European Council and the Council of the European Union. The logo is inspired by the lantern-shaped structure at the heart of the Europa building, the headquarters of both institutions.
Eurozone
The twelve golden European Union stars.
Autor: JLogan, Licence: CC BY-SA 3.0
Chart of the results of the 2009 European election by the groups in Parliament, intended to replace Image:Composition of the European Parliament.svg.
- In order to allow the chart to be used on all wikis, the chart has no annotations in English.
- The colours follow the convention established on English Wikipedia and are coloured to the following schema:
- For details on English Wikipedia conventions and the groups, see en:Political groups of the European Parliament.
Autor: aJAX, Licence: CC BY-SA 4.0
The legislative triangle of the European Union
Autor: JLogan, Licence: CC BY-SA 3.0
Chart of the results of each European election by their group in Parliament, intended to replace Image:Ep1979-2004.png.
- In order to allow the chart to be used on all wikis, the chart has no annotations in English.
- The chart has no exact percentages on it because exact percentages vary dependent on which source you're looking at: the problems inherent in assembling results from multiple member states, who supply results in different languages at different dates, using different methods, means that even reliable sources differ slightly when compared to each other. To get around this problem, the percentages depicted are based on the agreed average on English Wikipedia.
- The colours follow the convention established on English Wikipedia and are coloured to the following schema:
- For details on English Wikipedia conventions and the groups, see en:Political groups of the European Parliament.
Autor: Ssolbergj; description by Martinvl, Licence: CC BY-SA 4.0
Map showing the extent of theSchengen Agreement.