Přestřelka v Miami

Fotografie místa přestřelky.

Přestřelka FBI roku 1986 v Miami se odehrála 11. dubna toho roku na tehdejším miamském předměstí Pinecrest, mezi osmi agenty FBI a ozbrojenými bankovními lupiči a vrahy Williamem Matixem a Michaelem Plattem. Zadržení podezřelých, kdy měli federální agenti přesilu 4:1 a další kolegy v okolí, se změnilo ve fiasko, které stálo život nejen oba zločince, ale i dva z federálních agentů a pět agentů bylo vážně zraněno. Přestřelka se stala jednou z nejznámějších v americké historii a významně ovlivnila výcvik a práci FBI a dalších bezpečnostních složek v USA i mimo ně. Matix s Plattem obdrželi dohromady překvapujících 18 zásahů než padli. Jedním z hlavních důsledků bylo konečné vyřazení revolverů a munice .38 Special z výzbroje FBI a nahrazení moderními samonabíjejícími pistolemi Glock v nové ráži .40 S&W.[1][2]

Průběh

Přibližný plán střetnutí.

Rozdělení agentů v jednotlivých vozidlech bylo následující:

  • Vrchní zvláštní agent Gordon McNeill (revolver S&W Model 19 .357 Magnum, brokovnice Remington 870 ve voze)
  • Zvláštní agent Richard Manauzzi (revolver S&W Model 19 .38 special)
  • Zvláštní agent Benjamin Grogan (pistole S&W Model 459 9 mm), společně se zvláštním agentem Jerry Dove (pistole S&W Model 459 9 mm)
  • Zvláštní agent Edmundo Mireles, Jr. (revolver S&W Model 686 .357 Magnum, brokovnice Remington 870 ve voze),společně se zvláštním agentem John Hanlon (revolver S&W Model 36 .38 Special, revolver S&W Model 36 .38 special)
  • Zvláštní agent Gilbert Orrantia (revolver S&W Model 13 .357 Magnum), společně se zvláštním agentem Ronald Risner (pistole S&W Model 459 9 mm, revolver S&W Model 60 .38 special)

V roce 1986 došlo ke střetu osmi agentů FBI a dvou ozbrojených zločinců v Miami na Floridě. Jednalo se o veterány vietnamské války Williama Platta a Michaela Matixe. Platt byl ozbrojen poloautomatickou puškou Ruger Mini-14 ráže .223 Remington (5,56 NATO). Platt zranil touto zbraní tři agenty FBI, než byl sám do paže zasažen expanzní střelou ráže 9 mm Luger typu Silvertip a třebaže střela pronikla bicepsem, nedokázala už vniknout do hrudníku. Platt zůstal navzdory ošklivému zranění bojeschopný, usmrtil další dva agenty FBI, Grogana a Dova, přičemž byl sám znovu zraněn do nohy další expanzní střelou ráže 9 mm Luger Silvertip. Potom spolu se svým komplicem naskočili do automobilu, avšak dříve než mohli odjet, inkasoval jejich vůz čtyři zásahy z brokovnice. Oba byli těžce zraněni, dezorientovaný Platt vystoupil a napadl revolverem agenta Mirellese, který palbu opětoval svým revolverem ráže .357 Magnum. Agent Mirrelles zasáhl Platta třikrát, Matixe dvakrát. Platt ani poté nepadl a pokračoval v palbě a když vystřílel všechny náboje, několikrát stiskl spoušť svého S&W naprázdno a potom se potácel zpět k vozu pro pušku. Mireless opět vystřelil a posledním nábojem neminul a prostřelil mu zezadu hlavu. Platt byl mrtev okamžitě, Matix podlehl zraněním o něco později.

Pět agentů FBI během přestřelky vystřílelo téměř 150 nábojů, přičemž Platt utrpěl dvanáct zásahů a Matix šest. Pitva obou neprokázala v jejich krvi přítomnost žádných omamných látek v době smrti.

Možné problematické okolnosti

  • Použité střelivo Silvertip (hollow-point) 9 mm Luger a .38 Special ráže 9 mm nemělo dostatečný zastavující účinek.
  • Absence dlouhých zbraní (pouze dvě brokovnice Remington 870, jen jedna použita v přestřelce). Agenti v okolí, kteří se do přestřelky nezapojili měli ve vozech brokovnice Remington, samopaly H&K MP5 a pušky M16.
  • Agent Manauzzi před kolizí odložil svůj služební revolver na sedadlo, načež o něj při kolizi přišel (zbraň vyletěla z vozu) a během přestřelky nevystřelil.
  • Agent Hanlon ztratil při prvotní kolizi služební revolver S&W Model 586 .357 Magnum.
  • Agent Grogan, ač trénovaný střelec, ztratil na začátku přestřelky své brýle.
  • Pouze dva ze zúčastněných agentů měli na sobě neprůstřelnou vestu a to pouze lehkou, která neochrání před střelami .223 Remington pušky Ruger Mini-14, kterou použil Platt.
  • Použití archaických revolverů s malou kapacitou a problematickým přebíjením v náročné situaci.

Důsledky

Zvláštní agenti Jerry Dove a Ben Grogan, kteří byli během přestřelky zabiti.

V důsledku této tragédie vyřadilo FBI ze své výzbroje zbylé revolvery a střelivo .38 Special. Agenti očekávající zvýšený odpor byli vybaveni samopaly H&K MP5. Následně začalo FBI pro své agenty hledat novou pistolovou munici s větším zastavovacím účinkem. Prvotní volba padla na Smith & Wesson 1076 na do té doby neznámé střelivo 10 mm Auto. Pro příliš silný zpětný ráz je toto střelivo hůře zvladatelé a proto později později FBI přešlo na nový zkrácený náboj .40 S&W (10x21 mm), který se stal roku 1990 standardní municí FBI a později i většiny bezpečnostních složek napříč USA. Změny munice dále využila rakouská zbrojovka Glock, která na novou munici, na kterou neexistovala téměř žádná zbraň, proto nabídla své nové modely Glock 22 a Glock 23 v ráži .40 S&W.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 1986 FBI Miami shootout na anglické Wikipedii.

  1. Radek Enžl: Mýtus zastavujícího účinku, část 1. (valka.cz)
  2. Debakl v Miami (strelectvi.cz). strelectvi.xf.cz [online]. [cit. 2018-02-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-20. 

Související články

  • Zastavovací účinek
  • Newhallský masakr
  • Přepadení banky v Norcu
  • Přestřelka v severním Hollywoodu

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

1986 FBI Miami shootout relative positions of vehicles edited.jpg
(c) Kguirnela na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY 3.0
Relative positions of FBI agents' and suspects' vehicles after felony car stop during the 1986 FBI Miami shootout. Illustration is not to scale.
Jerry Dove and Ben Grogan.jpg
Jerry Dove and Benjamin Grogan; FBI agents slain during the en:1986 FBI Miami shootout.
Crime scene photo of the FBI Miami shootout, showing suspect and agents' vehicles and battle debris. Photo by Miami-Dade PD.jpg
Crime scene photo of the infamous FBI Miami shootout, showing suspect and agents' vehicles and battle debris. Photo by Miami-Dade PD.