Pažní kost

kostra končetin: žlutě - pažní kost

Pažní kost (lat. humerus) je dlouhá kost hrudní končetiny čtyřnožců včetně horní končetiny člověka. Je to proximálně uložená kost volné končetiny a podklad paže, tedy krajiny mezi ramenem a předloktím. Má trubicovité tělo a dva konce, kterými se kloubí s lopatkou na jedné straně a s kostí vřetenní a loketní.

Stavba

Pažní kost svou stavbou odpovídá obecnému schématu stavby dlouhých kostí. Tělo kosti, tedy diafýza, má protáhlý, válcovitý tvar, konce kosti, epifýzy, jsou naopak rozšířené. Na povrchu kosti jsou struktury, díky kterým se kost kloubí a na které se upínají svaly.

Povrchová vrstva je tvořena kompaktní kostní tkání, zbytek hmoty kosti je tvořen trámci spongiózní kosti. Uvnitř kosti se pak nachází dřeňová dutina.

Popis

pažní kost zepředu
pažní kost zezadu

Na pažní kosti rozeznáváme tři hlavní úseky: horní, tedy proximální konec, tělo a dolní, distální konec kosti.

Proximální konec

Proximální konec kosti je opatřen hlavicí (caput humeri), která nese přibližně kulovitou kloubní plochu (1/3 - 2/5 po­vrchu koule). Hlavice zapadá do kloubní jamky (cavitas glenoidalis) lopatky a tvoří kulovitý kloub. Hlavice je od těla oddělena šikmou rýhou, tzv. anatomickým krčkem a v její těsné blízkosti se nachází výrazný velký a malý hrbolek, tuberculum majus et minus, na které se upínají svaly lopatky. Mezi hrbolky je žlábek, sulcus intertubercularis, kterým klouže odstupová šlacha dvojhlavého svalu.

U člověka se horní konec humeru pod hlavicí zužuje v tzv. chirurgický krček, collum chirurgicum, který odděluje proximální konec kosti od těla. V tomto místě je dřeňová dutina nejprostornější a vrstva kompaktní kosti nejtenčí, proto je toto místo predisponováno ke zlomeninám.

Tělo pažní kosti

Tělo pažní kosti je nepravidelně trojboké, z proximálního konce na něj přechází kostěné hrany (crista tuberculi majoris et minoris), které jsou pokračováním hrbolků. Na ně se upínají svaly. Přibližně v polovině délky těla z cristy majoris vystupuje nápadná drsnatina, tuberositas deltoidea, na kterou se upíná deltový sval. Po zadní ploše kosti se táhne žlábek, kudy probíhá vřetenní nerv.

Distální konec

Tělo plynule přechází v distální konec, který se příčně rozšiřuje ve válcovitý condylus humeri, který má dvě části – vnitřní kladku (trochlea humeri), která nese kloubní plochu pro spojení s loketní kosti, a zevně kulovitou hlavičku (capitulum humeri), která se spojuje s kostí vřetenní. Nad kladkou je na přední straně kosti mělká jamka fossa radialis, na zadní straně pak hluboká a prostorná loketní jáma, fossa olecrani, do které při pohybu v kloubu zapadá okovec (neboli olecranon) loketní kosti.

Nad kladkou kost na zevním i vnitřním okraji vybíhá v epicondylus lateralis a epicondylus medialis, na které se upínají natahovače a ohybače prstů.

Úpony svalů

U člověka se na pažní kost upínají nebo z ní odstupují tyto kosterní svaly:

úpony svalů na kost pažní - pohled zepředu
SvalJeho úpon nebo začátek na pažní kosti
krátký zevní natahovač zápěstílaterální epikondylus
vnitřní natahovač zápěstílaterální epikondylus
natahovač malíkulaterální epikondylus
natahovač prstůlaterální epikondylus
supinující svallaterální epikondylus
loketní svallaterální epikondylus
dlouhý zevní natahovač zápěstílaterální epikondylus
zevní ohýbač zápěstímediální epikondylus
vnitřní ohýbač zápěstímediální epikondylus
povrchový ohýbač prstůmediální epikondylus
dlouhý sval dlaňovýmediální epikondylus
pronující sval oblýmediální epikondylus
široký sval zádovýsulcus intertubercularis
velký prsní svalcrista tuberculi majoris
velký sval oblýcrista tuberculi minoris
podhřebenový svaltuberculum majus
nadhřebenový svaltuberculum majus
malý sval oblýtuberculum majus
podlopatkový svaltuberculum minus
vřetenní svalzevní hrana pažní kosti (margo lateralis humeri)
vnitřní sval pažnítělo pažní kosti
deltový svaltuberositas deltoidea

Pažní kost u obratlovců

pažní kost Cetiosaura

Pažní kost se objevuje už u prvních čtyřnožců, jako je Eryops, obojživelník, který žil před 295 miliony let. U prvních čtyřnožců byl humerus zdaleka nejmasivnější kostí přední končetiny.

I u recentních druhů je pažní kost největší kostí hrudních končetin. U ptáků je pažní kost nejmohutnější částí kostry křídla a nese kostní hřebeny, které usnadňují úpon svalstva. Zvláště vyvinutá je pažní kost u velkých čtyřnohých savců, kde hrudní končetiny nesou většinu váhy těla. Pažní kost je mohutná a její tělo je stočené do podoby písmene S.

Osifikace

průběh osifikace pažní kosti

Pažní kost během embryonálního vývoje vzniká z chrupavčitého základu, který postupně kostnatí ze šesti osifikačních bodů. Tělo osifikuje už během intrauterinního vývoje, epifýzy a zvláště pak tuberculum majus a epikondyly osifikují až po narození. Tohoto faktu se využívá při zjišťování stáří koster – v pěti letech po narození dojde ke spojení hlavice a velkého a malého hrbolku, ty se pak okolo dvanáctého roku připojí k tělu kosti. Asi kolem 17 let dojde k úplné osifikaci kladky, hlavičky a laterálního epikondylu, kteréžto se spojí s tělem, a naposledy, okolo 18. roku, je dokončeno kostnatění mediálního epikondylu.

Galerie obrázků

Literatura

  • ČIHÁK, Radomír, Anatomie. 2. vyd. Praha: Grada, 1983. 516 s. ISBN 80-7169-970-5
  • MVDr. NAJBRT, Radim, Veterinární anatomie. 2. vyd. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1980. 501 s.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

HumerusFront.png
Left Humerus (Arm Bone) from the front
Gray208.png
Left humerus. Posterior view.
Cetiosaurus rt humerus2.png
Autor: User:Ballista, Licence: CC-BY-SA-3.0
Cetiosaurus right humerus
Gray210.png
Plan of the development of the en:humerus, by seven centres.
Humerus post.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Palica assumed (based on copyright claims)., Licence: CC-BY-SA-3.0
Humerus posterior aspect (right)
Humerus ant.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Palica assumed (based on copyright claims)., Licence: CC-BY-SA-3.0

Humerus anterior aspect (right)

Right humerus anterior aspect
Gray207.png
Left humerus. Anterior view.
HumerusBack.png
Autor: BDB, Licence: CC-BY-SA-3.0
Back of the Left Humerus bone (Arm bone)
Human arm bones diagram.svg
The humerus is the (upper) arm bone. It joins with the scapula above at the shoulder joint (or glenohumeral joint) and with the ulna and radius below at the elbow joint.
  • Notice: When the arm is spun so that the thumb point to the outside of the body, meaning the palm of the hand looks forward then it is said the hand is supinated. But when the thumb remains in the inside and the palm looks backwards then it is said that the hand is pronated. In this diagram one hands is pronated and the other supinated in order to show how the ulna and the radius cross while doing this movement.