Pachysandra

Jak číst taxoboxPachysandra
alternativní popis obrázku chybí
Pachysandra klasnatá (Pachysandra terminalis)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádzimostrázotvaré (Buxales)
Čeleďzimostrázovité (Buxaceae)
Rodpachysandra (Pachysandra)
Michx., 1803
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pachysandra[1] (Pachysandra), též tlustonitník, je rod vyšších dvouděložných rostlin z čeledi zimostrázovité (Buxaceae). Zahrnuje 3 druhy bylin a polokeřů, rozšířených ve východní Asii a jv. USA. Pachysandry se pěstují v České republice jako stálezelené půdopokryvné rostliny, zejména pachysandra klasnatá.

Popis

Pachysandry jsou stálezelené, plazivé nebo vystoupavé polokeře nebo vytrvalé byliny. Listy jsou jednoduché, řapíkaté, měkké až slabě kožovité, na vrcholu zubaté nebo řidčeji celokrajné, střídavé. Žilnatina je tvořena 2 nebo 3 páry postranních žilek, od báze bývá dlanitě trojžilná (triplinervní). Květy jsou uspořádány ve vrcholových klasech. V koncové části klasu bývají samčí květy a v dolní části samičí, zřídka jsou květenství jednopohlavná. Květy jsou drobné, bílé nebo růžové. Samčí květy mají 4 okvětní lístky ve 2 kruzích a obsahují 4 vyčnívající tyčinky a sterilní zbytek semeníku. Samičí květy mají 4 až 6 okvětních lístků, semeník je srostlý ze 2 nebo 3 plodolistů, se stejným počtem komůrek a dlouhých čnělek. Na vrcholu čnělky je dlouze sbíhavá blizna. Plodem je dužnatá peckovice.[2]

Rozšíření

Rod pachysandra zahrnuje 3 druhy. Dva z nich se vyskytují ve východní Asii, jeden (pachysandra poléhavá) v jihovýchodních oblastech USA.[2][3]

Zástupci

  • pachysandra klasnatá (Pachysandra terminalis)
  • pachysandra poléhavá (Pachysandra procumbens)
  • pachysandra úžlabní (Pachysandra axillaris)

Význam

V České republice je jako půdopokryvná rostlina pěstována zejména pachysandra klasnatá (Pachysandra terminalis), řidčeji i pachysandra poléhavá (Pachysandra procumbens). Od obou druhů existují i zahradní kultivary.[4][5]

Pěstování

Pachysandry jsou málo náročné rostliny, které se vysazují na stinné až polostinné stanoviště. Vytvářejí kompaktní a celoročně vzhledný koberec sytě zelených listů, který vydrží bez ošetřování desítky let a pohlcuje opadávající listí. Rostou v lehčích i těžších půdách, vhodný je přídavek humusu či rašeliny. Kořeny jsou mělké a nekonkurují ostatním dřevinám. Pachysandry se množí dělením nebo řízkováním vrcholovými řízky v létě. Novou výsadbu je vhodné opatřit lehkým zimním krytem.[4][6]

Reference

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky) 
  2. a b MIN, Tianlu; BRÜCKNER, Paul. Flora of China: Pachysandra [online]. [cit. 2015-01-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Tropicos. [online]. Missouri: Missouri Botanical Garden, 2015. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b HIEKE, Karel; PINC, Miroslav. Praktická dendrologie, díl 2.,. 1.. vyd. [s.l.]: nakladatelství SZN, 1978. 000128363. 
  5. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online. (česky) 
  6. WALTER, Karel. Rozmnožování okrasných stromů a keřů. Praha: Brázda, 2001. ISBN 80-209-0268-6. (česky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Alleghany Pachysandra Pachysandra procumbens Leaves 3008px.JPG
© Derek Ramsey / derekramsey.com, CC BY-SA 2.5

Photograph of the leaves of the Alleghany Pachysandraen (Pachysandra procumbens en ). Photo taken at the Tyler Arboretum where it was identified.

Camera and Exposure Details:
Camera: Nikon D50
Lens: Nikon Nikkor ED AF-S DX 18-55mm f/3.5-5.6G
Exposure: 55mm (82.5mm in 35mm equivalent) f/5.6 @ 1/125 s.
Pachysandra axillaris - Kunming Botanical Garden - DSC03024.JPG
Plant specimen in the Kunming Botanical Garden, Kunming, Yunnan, China.
Frühblühender Bodendecker.JPG
Autor: 4028mdk09, Licence: CC BY-SA 3.0
Blühender Bodendecker Dickmännchen oder Japanischer Ysander (Pachysandra terminalis), fotografiert in Heidelberg (Baden-Württemberg, Deutschland)
Pachysandra procumbens.jpg
Autor: Zen sutherland, Licence: CC BY-SA 3.0
Closeup of Pachysandra procumbens flower, taken in Western NC, Spring, 2012