Padací jáma

Vlčí jáma (jáma s kůlem)
Vlčí jáma, nedaleko města Hohenwart, Bavorsko, Německo
Chytací jámy ve Švédsku v NP Stora Sjofallet

Padací (chytací) jámy jsou hluboké jámy vykopané v zemi nebo postavené z kamení za účelem chytání zvířat. Jde o nejjednodušší a zároveň pravděpodobně nejstarší typ pasti.

Evropské skalní i jeskynní malby vypovídají o tom, že losi byli chytáni už v době kamenné. V severní Skandinávii je ještě v současnosti možno nalézt chytací jámy, které byly používány pro chytání losů, sobů, vlků a medvědů. Tyto několik metrů hluboké jámy, které mohou být až 4 metry široké a 7 metrů dlouhé, byly nahoře zakryty větvemi a listy. U jámy byla přivázana návnada, která měla zvěř přilákat (živá ovce, při chytání lišek kachna). Jámy měly příkré stěny lemované kůly, což mělo zvířeti znemožnit uniknutí z jámy. Zvíře spadnuvší do jámy se buď zabilo pádem na dole nastražený kůl, nebo bylo zabito nedaleko čekajícími lovci. Padací jámy se používaly ještě na počátku 20. století. V současnosti je chytání zvěře pomocí padacích jam v Česku, Německu a Rakousku zakázáno.

Přísloví

K padací jámě se vyjadřuje i jedno (nejen) české přísloví:

Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá

Podobné citáty jsou i v Bibli.[1]

Reference

  1. Ž 7, 15 (Kral, ČEP), 26, 27 (Kral, ČEP)

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Trou-de-loup.png
Autor: Sakurambo, Licence: CC BY 2.5
Trou de loup -- a booby trap consisting of a concealed conical pit with a sharpened stake at the bottom
Chytaci jamy.jpg
Autor: Tomassulc, Licence: CC BY-SA 4.0
popis a v pozadí jsou vidět chytací jámy na trojmezí NP Sarek, Stora Sjofallet a Padjelanta na území NP Stora Sjofallet při mé cestě z NP Abisko do 300 km vzdálené vesnice Sulitjelma v Norsku přes 4 národní parky.
Wolfsgrube.JPG
Autor:

Georg Waßmuth.

Původně soubor načetl Geowas na projektu Wikipedie v jazyce němčina; transfer made by Claus Ableiter, Licence: CC BY-SA 3.0 de
Pit for hunting wolves in a wood near Hohenwart, Bavaria, Germany