Palác Adria (Liberec)

Palác Adria
Palác Adria v Liberci (2007)
Palác Adria v Liberci (2007)
Účel stavby

kanceláře, byty, kino

Základní informace
ArchitektMax Kühn
Výstavba1927–1929
StavitelE. A. Stroner a Co.
StavebníkRiunione Adriatica di Sicurtá
Poloha
AdresaBoženy Němcové 102/22, Rumunská 102/7, Kristiánov, Liberec, ČeskoČesko Česko
UliceBoženy Němcové a Rumunská
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky43958/5-5242 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palác Adria v Liberci polyfunkční obytná budova postavená ve stylu klasicizujícího akademismu. Nachází se na nároží ulic Rumunské a Boženy Němcové v V. liberecké části Kristiánov a tvoří hranici se IV. městskou částí Perštýn. Na protější straně v ulici Boženy Němcové sousedí s palácem Syner a Bergerovým domem. Od roku 1958 je palác Adria zapsán v seznamu kulturních památek.[1]

Historie

Palác Adria

V roce 1921 odkoupila italská pojišťovna Riunione Adriatica di SicurtàTerstu původní patrový dům, který kolem roku 1880 nechal postavit penzionovaný lékaře Christof Stener. Pojišťovna tak získala urbanisticky velmi cenné nároží, které hodlala využít k postavení obytného paláce s biografemsuterénu. Technicky náročné stavby podle projektu architekta Maxe Kühna se zhostila roku 1927 liberecká firma E. A. Stroner. Ještě před výstavbou šestipatrového kubu paláce byl o jedno patro zvýšen sousední dům v ulici Boženy Němcové, který byl následně s palácem provozně propojen.

Původní kino Adria, zabírající dvě suterénní patra a mající vchod přímo z nároží, bylo po roce 1945 přejmenováno na kino Moskva. Roku 1964 došlo k celkové renovaci elektroinstalace a snížení stropu v přední části o 3 metry, čímž se zlepšila akustika sálu. Po další rozsáhlé rekonstrukci v letech 19801991 dosáhla kapacita kina 108 míst v přízemí a 55 na balkóně. Bývalé Malé kino se změnilo na videoklub pro 60 diváků. V současné době se ani jeden ze sálů nevyužívá soustavně.[2]

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-03-07]. Identifikátor záznamu 156302 : palác Adria. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. GÄRTNER, Eduard. Palác Riunione Adriatica v Liberci a jeho architekt. Brno, 2009 [cit. 2017-3-3]. 42 s. bakalářská práce. Masarykova univerzita. Vedoucí práce Jiří Kroupa. Dostupné online.

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Znak Liberec.svg
Znak statutárního města Liberec. Ve stříbrném štítě mezi dvěma červenými věžemi červená hradební zeď s cimbuřím, prolomená branou. Brána je otevřená, se zlatými veřejemi na stříbrných závěsech a zpola spuštěnou zlatou mříží, zakončenou stříbrnými špicemi. Každá věž má v přízemí otevřenou branku, nad ní střílnu a podlouhlé, křížem dělené okno, zakončuje ji špičatá stříška s červeným cimbuřím, zlatou makovicí a doprava vlajícím modrým praporkem. Na zdi nad branou visí modrý štít se stříbrným kolem (znak rodu Redernů), Na cimbuří mezi věžemi stojí rozkročený korunovaný zlatý lev s červeným jazykem.
Liberec palác Adria 3.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Liberec palác Adria
Palác Adria, Liberec.jpg
Autor: Rawac, Licence: CC BY-SA 3.0
Palác Adria, Liberec, Architekt: Max Kühn