Palác Fénix

Palác Fénix
Palác Fénix na Václavském náměstí
Palác Fénix na Václavském náměstí
Účel stavby

Komerční prostory, kinosál, obchody a restaurační zařízení

Základní informace
SlohFunkcionalismus
ArchitektiJosef Gočár a Bedřich Ehrmann
Výstavba1927-30
Přestavba50. léta 20. století
MateriályOcel, kámen, sklo
StavebníkŽivotní pojišťovací společnosti Fénix
Současný majitelPalác Fénix, a. s.
Poloha
AdresaVáclavské náměstí 802/56
Praha 1, Nové Město
110 00  Praha 1, Praha 1, Nové Město, ČeskoČesko Česko
UliceVáclavské náměstí a Krakovská
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky39971/1-1140 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palác Fénix je mohutná komerční budova ve funkcionalistickém stylu stojící na adrese Václavské náměstí 802/56, na Novém Městě, Praha 1. V pasáži budovy je mnoho obchodů a restauračních zařízení a sídlí zde také kino a divadlo Studio dva. Palác je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Večerní pasáž paláce Fénix

Ve 14. století stávaly na místě dnešního paláce tři budovy, v polovině 16. století již jen 2dvaobjekty. Později na počátku 19. století zde byly postaveny dva dvoupatrové domy s klasicistní fasádou, do doby kdy je od jejich majitele pana Klubaly odkoupila roku 1927 vídeňská „Životní pojišťovací společnost Fénix“.

Architektura

Téhož roku byl vystavěn palác dnešního typicky českého funkcionalistického vzhledu, jehož autory byli prof. Ing. arch. Josef Gočár a Ing. arch. Bedřich Ehrmann. Na vývoji konstrukce se podílel rovněž i vídeňský profesor Nowak, jenž provedl statické výpočty a navrhl nosný systém. Autorem výkresů výztuže a konstrukčních provedení je inženýr Franke.

Při výstavbě bylo využito nejmodernějších prostředků tehdejší doby a samotná konstrukce je řešena s mimořádnou technickou invencí. Unikátně je řešen také například kinosál pro 760 osob, který díky unikátnímu užití Vierendeelova nosníku nemá žádné opěrné sloupy.

Mozaiky v pasáži vytvořil známý český malíř Rudolf Kremlička.

Následovalo ještě několik let menších úprav a konečná kolaudace budovy proběhla 12. února 1930.

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-01-11]. Identifikátor záznamu 152017 : Jiná obytná stavba - palác Fénix. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Pasáž paláce Fénix.jpg
Autor: ŠJů (cs:ŠJů), Licence: CC BY-SA 3.0
Praha, Nové Město. Václavské náměstí 802/56, pasáž paláce Fénix a kina Blaník.
Palác Fénix 02.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 3.0
Palác Fénix