Palác Hvězda (Praha)

Palác Hvězda
Palác Hvězda z roku 1913
Palác Hvězda z roku 1913
Účel stavby

kancelářský a obchodní dům

Základní informace
Slohsecese
ArchitektBedřich Bendelmayer
Výstavba19111913
Materiálzdivo
StavebníkČeská strana národně socialistická
Současný majitelSoukromník
Poloha
AdresaVáclavské náměstí 793/36
Praha 1, Nové Město
110 00  Praha 1, Praha, ČeskoČesko Česko
UliceVáclavské náměstí
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palác Hvězda je kancelářský a obchodní palác postavený v secesním stylu na Václavském náměstí, na adrese č. p. 793/36, 110 00 na Novém Městě, Praha 1. Budova se nedlouho po svém vzniku stala sídlem nakladatelství Melantrich. Během Sametové revoluce v listopadu a prosinci roku 1989 z balkonu budovy promlouvali k demonstrujícím představitelé Občanského fóra a další tehdejší osobnosti společenských změn.[1]

Historie

Václavské náměstí v posledních letech 19. století, na pravé straně patrný starý Vunšvický dům

Na původní parcele stál klasicistně přestavěný třípatrový Vunšvický dům. Roku 1910 byl odkoupen a bylo rozhodnuto o jeho demolici pro výstavbu nového domu, paláce Hvězda. Zadavatelem stavby byla Česká strana národně socialistická a nakladatelství Melantrich, pro které vypracoval návrh secesního paláce architekt Bedřich Bendelmayer. Výstavba probíhala současně s pracemi na stavbě sousedního paláce Lucerna stavebníkem Ing. Vácslavem Havlem, a posléze také sousedního paláce Rokoko, vznikajícího v letech 19121916.

Nakladatelství v průběhu let komunistiského režimu v Československu hroznil zánik, posléze se profilovalo na vydávání literatury, která se dostávala do konfliktu se státní mocí. I díky tomu posloužil právě balkon Melantricha jako tribuna řečníků na demonstracích sametové revoluce v listopadu a prosinci roku 1989.[2] K davu odsud s elektrickým ozvučením promlouvali například Václav Havel, Jiří Černý, Marta Kubišová, Jiří Bartoška, Václav Malý a mnozí další.

Po roce 2000 byl ve spodních komerčních prostorách vybudována dvoupatrová budova britského obchodního řetězce Marks & Spencer.[3]

Popis

Šestipodlažní kancelářský a obchodní palác je vystavěn v secesním stylu. Zaujímá prostor parcely uprostřed bloku domu ohraničených Štěpánskou a Vodičkovou ulicí a svou výškou dorovnává sousední stavby Weihlova domu a paláce Rokoko. Architektonicky je zde patrný vliv Bendelmayerova pedagoga, vídeňského architekta a průkopníka secesní architektury Otto Wagnera. Stavba je osově souměrná, krytá mohutnou sedlovou střechou s půdním prostorem, vysutý balkon leží na třetím podlaží. Fasáda je zdobena jednoduchou štukou a také sochařskými prvky, především v podobě balkonových podpěr. V úrovni pátého patra jsou pak umístěny čtyři secesní fresky od Vratislava Mayera.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. ŠMOLDASOVÁ, Lucie. Ať mír dál zůstává… Tváře listopadu 1989 opět na balkonu Melantrichu - Magazín Reportér. reportermagazin.cz [online]. 2020-11-17 [cit. 2021-11-01]. Dostupné online. 
  2. FEJLEK, Vojtěch (cit. v pozn. 1) S. 26.
  3. Stores | Marks and Spencer CZ. www.marksandspencer.com [online]. [cit. 2021-11-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Praha Nove Mesto Vaclavske namesti 36 detail.jpg
Autor: JiriMatejicek, Licence: CC BY-SA 3.0
Praha - Nové Město, Václavské náměstí 36 - detail výzdoby
Václavské náměstí 36, Melantrich.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Praha-Nové Město, Václavské náměstí 793/36, býv. nakladatelství Melantrich.
Václavské náměstí 36-1.jpg
Autor: Gampe, Licence: CC BY-SA 3.0
Bedřich Bendelmayer: Palác Hvězda (Melantrich), Praha 1 - Nové Město, čp. 793, Václavské náměstí 36 (1911-1913) malby na průčelí: Vratislav Mayer.
Karel Sedláček (čtvrtý zprava)na balkónu Melantrichu na Václavském náměstí v revolučních dnech roku 1989 čte prohlášení.jpg
Autor: Drahomíra Srbová., Licence: CC BY-SA 4.0
Karel Sedláček (čtvrtý zprava) na balkónu Melantrichu na Václavském náměstí v revolučních dnech roku 1989 čte prohlášení.