Palačinka

Palačinka
Palačinka s kopečkem šlehačky, politá čokoládou a sypaná moučkovým cukrem
Palačinka s kopečkem šlehačky, politá čokoládou a sypaná moučkovým cukrem
Základní informace
Místo původuRakousko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palačinka je nekynutý moučník, který je vyráběn z litého těsta, jehož základem je mouka, mléko a vejce, které mohou být doplněné solí, cukrem a ochucovadly. Má podobu velmi tenké placky, pečené na pánvi nebo na rozpálené desce (kameni). Jako postní jídlo (pokud se nekombinuje s masem) se leckde spojují s určitými rituály jara, adaptovanými v náboženstvích.

Lokální varianty a podobná jídla

Pokrmy typu palačinek z mouky, kravského mléka a slepičích vajec jsou rozšířené prakticky po celém světě a připravují se v řadě variant, zejména podle druhu mouky, případně krupice:

 • V Česku známá varianta je zpravidla z těsta z pšeničné mouky, kravského mléka a slepičích vajec je populární zejména v zemích Střední Evropy.
 • Ve Francii a podle ní také v angličtině a románských jazycích se palačinka nazývá crêpe.
 • Ve východní Evropě se palačinky nazývají bliny.
 • V Číně mají jarní palačinky[1] apod.
 • Podobným pokrmem jsou lívance ze stejného nebo podobného těsta s droždím a tedy kynutého resp. kypřeného, které se pečou silnější a často s menší plochou (lívanečky).
 • V USA jsou typickým velmi podobným jídlem lívance (pancakes), které jsou často ochucovány javorovým sirupem.
 • Z Německa pochází recept na v troubě pečenou palačinku zvanou dutch baby.[2]
 • V jihovýchodní Asii připravují serabi, což jsou palačinky z rýžové mouky a kokosového mléka.[2]
 • V Etiopii a Eritreji mají palačinky zvané injera, které se připravují z kvašeného těsta z miličky habešské.[2]

Podávání

Palačinka (resp. více kusů v porci jako „palačinky“) se podává obvykle plněná (tedy z jedné strany namazaná a pak zarolovaná nebo složená), nejčastěji na sladko, ale i na slano:

 • Palačinky na sladko jsou plněny ovocem (ať už čerstvým nebo ve formě kompotu, marmelády), sladkými pomazánkami nebo tekutou čokoládou. Zvenku, někdy i zevnitř, bývá palačinka ozdobena šlehačkou, jogurtem nebo tvarohem, čokoládovou polevou, případně kombinací.
 • Je také možné palačinku podávat na slano, tj. plněnou špenátem, masem, sýrem apod.

Palačinky se někdy (zejména v restauracích) plní v kuchyni před servírováním. V domácích podmínkách se častěji podávají palačinky nenaplněné; náplně, které jsou samostatně na stole, si jedlíci mohou sami namíchat dle vlastního vkusu.

Etymologie

Název pokrmu „palačinka“ sleduje stopy výpůjček v několika jazycích střední a jihovýchodní Evropy. V rakousko-bavorské němčině je slovo Palatschinke převzato z českého slova palačinka, to pochází zase z maďarského palacsinta. Palacsinta pochází z rumunského plăcintă (zákusek, koláč), který pochází z latinského slova placenta, kde znamenalo nejen plodové lůžko, ale i plochý koláč.[3] Slovo placenta pak vychází z řeckého πλακύς, které je příbuzné se slovanským ploský.[4]

Palačinka je také název v dalších slovanských jazycích (slovenština – palacinka, slovinština, bosenština, bulharština, makedonština, chorvatština, srbština). V polštině se toto jídlo nazývá naleśnik, v rumunštině clătită, v maďarštině palacsinta.

Palačinkám podobné jsou východoevropské bliny (ukrajinsky млинці (mlinci), rusky блины (bliny), bělorusky бліны (bliny).

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Palatschinken na anglické Wikipedii.

 1. Peking duck pancakes. Taste [online]. [cit. 2021-09-02]. Pekingská kachna na palačinkách. Dostupné online. (anglicky) 
 2. a b c Palačinky - nejlepší recepty, tipy a rady pro přípravu. Palacinky.org [online]. [cit. 2017-02-13]. Dostupné online. 
 3. Kluge Etymologisches Wörterbuch der deutschen Sprache, 2003, Walter de Gruyter, s. ISBN 978-3-11-017473-1
 4. ŠMILAUER, Vladimír. Výklady slov: Palačinka. Naše řeč. 1940, roč. 24, čís. 9–10, s. 281–288. Dostupné online. ISSN 0027-8203. 

Literatura

 • POŠTULKA, Vladimír. Labužníkovy historky. 1. vyd. [s.l.]: Euromedia Group, k. s. – Ikar, 2011. 352 s. ISBN 978-80-249-1502-9. Kapitola 1. Příběh tenké placičky, s. 7–14. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Palatschinke.jpg
Patschinke (fotografiert in Bratislava), gefüllt mit verschiedenen Marmeladen oder Nuss, wie sie in Österreich, Tschechien, in der Slowakei oder in Ungarn serviert wird