Paličkovací stroj

Schéma paličkování se třemi paličkami na dvou oběžných dráhách

Paličkovací stroj (angl.: braiding machine, něm.: Klöppelmaschine) zvaný také torchonský (Torchon Lace Machine) je zařízení k výrobě krajek vzniklé konstrukční úpravou ze splétacího stroje. [1]

Patent na paličkovací stroj dostalo v 80. letech 19. století několik vynálezců v Německu, ve Francii a v Anglii. Výroba průhledných textilií (namísto dosavadních lan) byla na stroji umožněna tím, že na splétacím stroji bylo spojeno několik paličkovacích drah a paličky se mohou pohybovat po vlastní dráze nebo přecházet na sousední (viz snímek vpravo nahoře). Ve 30. letech 20. století došlo v Japonsku a v Německu (Barmen, viz snímek vpravo uprostřed) ke zdokonalením, na kterých se zakládají i konstrukce z počátku 21. století. [2]

Výrobek se splétá ve tvaru hadice, která se rozděluje tak, že ze stroje vychází krajkovina jako plochý pás (příp. více pásů vedle sebe).

Barmenský paličkovací stroj

Pohyb paliček je řízen přes systém magnetů elektronickým vzorovacím zařízením, pro složité vzory jsou stroje vybaveny žakárovým ústrojím.

Na stroji se dají zhotovit všechny základní vazby, které jsou známé z ručního paličkování, velikost vzorů je omezena na šířku počtem instalovaných paliček, v podélném směru je střída vzoru neomezená. Některé ručně paličkované krajky s jednodušším vzorem (např. torchonská krajka) se dají na paličkovacím stroji tak přesně napodobit, že ani zkušení odborníci nemohou rozeznat rozdíl mezi originálem a imitací.

Historický funkční paličkovací stroj - Muzeum krajky Vamberk

Krajky kruhového tvaru se na paličkovacím stroji nedají vyrábět. [2]

Jako možné použití se udává výroba krajek ve formě pásu z tuhých nebo elastických přízí, lemování oděvů nebo bytových textilií, ubrusy aj.

Výkon moderních strojů (s max. 128 paličkami) : stuha široká 40 cm = cca 10 m/min., 4 cm š. = cca 40 m/min.

Na začátku 21. století dodává paličkovací stroje několik výrobců v Asii i v Evropě, [3] [4] údaje o rozsahu výroby nejsou publikovány.

Detail výrobku z paličkovacího stroje

Historický paličkovací stroj lze zhlédnout také v Muzeu krajky Vamberk.

Reference

  1. Kyosev: Braiding Technology for Textiles, Elsevier 2014, ISBN 9780857099211, str. 15-18
  2. a b Schöner: Spitzen, Enzyklopädie der Spitzentechniken, VEB Fachbuchverlag, Leipzig 1984, Lizenznummer 114-210/89/ 84 LSV 3913, str. 236-260
  3. 96spindles computerized lace braiding machine [online]. CreditOcean Company, 2016-10-14 [cit. 2017-10-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Klöppelpitzenmaschine [online]. Krenzler, 2007 [cit. 2017-10-25]. Dostupné online. (německy) 

Média použitá na této stránce

Braided lace.jpg
Detail of a machine-made braided lace
Animation of the smallest braiding machine with three carriers and two horn gears.gif
Autor: Daskal3, Licence: CC BY-SA 4.0
This animation demonstrates the working principle of the smallest braiding machine with two horn gears, which exchange three carriers, arranged under "one full - one empty" rule.
Barmer Flechtmaschine.jpg
Autor: This photograph was taken by K@rl and released under the license(s) stated below. You are free to use it for any purpose as long as you credit me as the author and follow the terms of the license., Licence: CC BY 3.0
Barmer Flechtmaschine
Muzeum krajek, Vamberk, okres Rychnov nad Kněžnou 2.jpg
Autor: Fry72, Karel Frydrýšek, Licence: CC BY-SA 4.0
Muzeum krajek, Vamberk, okres Rychnov nad Kněžnou, Královéhradecký kraj