Palm Islands

Palm Islands v Dubaji (shora)

Palm Islands (česky Palmové ostrovy) jsou umělé ostrovy v Dubaji, Spojené arabské emiráty, na nichž se nachází, nebo budou nacházet, luxusní obchodní centra a rezidenční čtvrti. Umělé ostrovy a poloostrovy staví společnost Nakheel Properties, developerská společnost ze Spojených arabských emirátů, která najala mnoho světových odborníků, strojů a pracovních sil pro tvorbu těchto ostrovů. Ostrovy v podobě palm jsou tři a nesou názvy "Palm Jumeirah", "Palm Jebel Ali" a "Palm Deira". Krom těchto poloostrovů staví společnost ještě několik souostroví u Dubaje, z nichž nejznámější je souostroví The World (česky "Svět"), jehož ostrovy jsou uspořádány tak, že vytváří jednotlivé kontinenty celého světa.

Poloostrovy Palm Islands přidají celkem 520 kilometrů pláží k městu Dubaj. První dva poloostrovy byly vytvořeny dohromady ze 100 milionů kubických metrů skály a písku, oproti tomu třetí poloostrov, "Palm Deira", se bude skládat z přibližně 1 mld. kubických metrů skály a písku. Všechny materiály pro stavbu jsou těženy ve Spojených arabských emirátech. V budoucnu se na těchto poloostrovech bude nacházet přes 100 luxusních hotelů, exkluzivní soukromé rezidenční vily s vlastním kouskem pláže, luxusní byty, přístavy, zábavní parky, restaurace, nákupní centra, sportovní zařízení, zdravotní lázně a podobně.

Stavba umělých ostrovů

Stavba prvního a dnes již dokončeného poloostrova "Palm Jumeirah" byla zahájena v červnu 2001. Krátce poté byla oznámena stavba Palm "Jebel Ali" a v říjnu 2004 i stavba největšího ze tří poloostrovů, "Palm Deira", který je plánován s plochu až 46,35 kilometrů čtverečních. Stavba byla původně plánována na 10–15 let, ale nečekaná celosvětová ekonomická krize zasáhla i Dubaj a budoucnost rozestavěných projektů je zatím nejistá.

Uměle vytvořené ostrovy jsou postaveny z kamenů a písku vybagrovaných ze dna perského zálivu. Písek se stříká loděmi, které jsou na správná místa naváděny navigačním systémem GPS. Stříkaný písek vytváří duhový efekt, podle kterého se tento proces začal přezdívat. Okolo každého z ostrovů a poloostrovů je vytvořen půlměsíc, který vytváří velký kamenitý vlnolam, jenž má chránit před vlnami z perského zálivu. Vlnolam okolo "Palm Jumeirah" tvoří přes sedm milionů tun kamení. Každý kámen byl individuálně umístěn jeřábem podle pokynů potápěče a dané GPS souřadnice. Palm "Jebel Ali" je ve výstavbě od roku 2002 a samotný poloostrov měl být dokončen koncem roku 2009. "Jebel Ali" má být 4 kilometry dlouhý poloostrov, který chrání 200 metrů široký a 17 kilometrů dlouhý okružní vlnolam. "Jebel Ali" je vytvořený z 210 milionů kamene, písku a vápence.

Palm Jumeirah

Starší satelitní fotografie Dubaje s poloostrovem "Palm Jumeirah"

Palm Jumeirah (česky Džumeira) je první, nejmenší a dnes již dostavěný z poloostrovů. Leží u exkluzivní čtvrti Jumeirah, poblíž slavného hotelu Burdž al-Arab. Poloostrov svým tvarem připomíná palmu, stejně jako zbylé dva. Je složen z "kmene" palmy, na kterém se nachází důležitá infrastruktura, luxusní obchodní domy, restaurace, domy s luxusními byty, přístav a podobně. Dále směrem do perského zálivu se poloostrov dělí na celkem 17 "palmových listů", na nichž se nachází luxusní rezidenční vily s vlastním kouskem pláže. Celý poloostrov je obehnaný 11 km dlouhým vlnolamem, na jehož nejvzdálenějším konci od pobřeží leží hotel Atlantis. Celý poloostrov je velký 5 x 5 kilometrů a přidá k Dubaji 78 km pláže. Stavba trvala 5 let a během stavby došlo k některým technologickým potížím, hlavně problémy se sesuvem půdy a nedostatečným prouděním vody na některých místech. V současnosti se sem stěhují první vlastníci a nájemníci. Jedná se o převážně rezidenční projekt, tedy určený k bydlení a s tím souvisejícími službami a možnostmi nakupování.

Palm Jebel Ali

model Palm Jebel Ali

Palm Jebel Ali“ se začala stavět v říjnu roku 2002 a měla být dokončena v polovině roku 2008.[1]Palm Jebel Ali“ má nabídnout luxusní ubytování až pro 1,7 milionu lidí již v roce 2010. Jakmile bude „Jebel Ali“ dokončen, bude navíc obestavěn ze strany od Dubai Waterfront. Projekt je o 50 procent větší než "Palm Jumeirah" a zahrnuje 6 přístavišť, vodní zábavní park, "Sea Village" (mořskou vesnici), domy postavené na kůlech nad vodou a kolem celého ostrova bude promenáda pro pěší, která má podobu nápisu v arabštině. Nápis je báseň, kterou pro tento účel složil sám šejk Dubaje. Báseň zní:

Od moudrého berte moudrost

Je třeba muže s vizí k psaní na vodu

Není každý žokej, kdo jezdí na koni

Velcí muži míří k větším výzvám.

— šejk Muhammad bin Rašíd Al Maktum

První náznak ekonomické krize na trhu s nemovitostmi v Dubaji se projevil, přičemž ceny prodávaných nemovitostí na „Palm Jebel Ali“ se údajně snížily až o 40 procent v průběhu dvou měsíců do listopadu 2008. S tímto pádem souvisí finanční krize od roku 2007 do současnosti.[2] Poloostrov je již z velké části dokončen, nyní probíhá stavba infrastruktury a budov.

Palm Deira

Stavba poloostrova "Palm Deira" byla oznámena v říjnu 2004. První představený návrh byl 8 krát větší než "Palm Jumeirah" a 5 krát větší než "Palm Jebel Ali" a byl určen k bydlení až pro jeden milion lidí. Původně oznámený návrh sahal 14 km (8,7 mil) do perského zálivu a počítal s 41 listy, ale vzhledem k podstatné změně v hloubce perského zálivu takto daleko od břehu, byl v květnu 2007 návrh upraven na délku 12,5 km (7,76 mil) s 18 většími listy a několika velkými ostrovy okolo "Palm Deira" u břehu.

Na začátku října 2007 bylo hotových 20 % z ostrova s celkovým počtem 200 milionů krychlových metrů. Počátkem dubna 2008 společnost Nakheel oznámila, že více než čtvrtina celkové plochy poloostrova je hotových. Jednalo se o 300 milionů krychlových metrů písku. Vzhledem k velikosti ostrova, je stavba vyvíjena v několika fázích. První z nich je vytvoření "Deira Island", což jsou ostrovy před samotnou "Palm Deira", které budou působit jako taková brána k poloostrovu. V dubnu 2008 oznámila společnost Nakheel, že "Deira Island" je z 80 % kompletní.

Vzhledem k dalším ekonomickým problémům spojených s ekonomickou krizí bylo v tichosti zavedeno další snížení velikosti projektu.[3]

Galerie

Reference

  1. Palm Jebel Ali Archivováno 2. 12. 2018 na Wayback Machine., real estate
  2. Dubaj, Palm Islands a souostroví The Wordl na ameinfo.com. www.ameinfo.com [online]. [cit. 2009-12-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-11. 
  3. Palm Deira, kresba od Mango

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Palm Island Resort.jpg
The resort Palm Jumeirah, Dubai, United Arab Emirates, is featured in this image photographed by Expedition 10 Commander Leroy Chiao from the International Space Station in 2005. The resort is under construction on reclaimed land silhouetted against the dark waters of Dubai’s Persian Gulf coast. Advertised as "being visible from the Moon," this man-made palm-shaped structure displays 16 huge fronds framed by a 12-kilometer protective barrier. When completed, the resort will sport 2,000 villas, 40 luxury hotels, shopping centers, cinemas, and other facilities. When completed, the resort is expected to support a population of approximately 500,000 people.
Palm Jumeirah's Fronds on 1 May 2007 Pict 2.jpg
Autor: Imre Solt , Licence: CC-BY-SA-3.0
This is a photo showing the fronds on the Palm Jumeirah in Dubai, United Arab Emirates as seen from the air on 1 May 2007.
Palm Jumeirah on 1 May 2007 Pict 1.jpg
Autor: Imre Solt , Licence: CC-BY-SA-3.0
This is a photo showing an aerial view the Palm Jumeirah in Dubai, United Arab Emirates on 1 May 2007. The Al Sufouh Towers can be seen on the bottom of the image.
Palm Jumeirah on 1 May 2007 Pict 2.jpg
Autor: Imre Solt , Licence: CC-BY-SA-3.0
This is a photo showing an aerial view the Palm Jumeirah in Dubai, United Arab Emirates on 1 May 2007. The Burj Al Arab can be seen down the coast on the right, and one of the entrances to Dubai Marina is on the bottom right of the image.
Palm Jumeirah on 8 May 2008 Pict 1.jpg
Autor: Imre Solt, Licence: CC-BY-SA-3.0
This is an aerial view of the Palm Jumeirah, located in Dubai, United Arab Emirates, on 8 May 2008. This photo was taken from a helicopter ride courtesy of Nakheel.
Palm Jumeirah on 8 May 2008 Pict 2.jpg
Autor: Imre Solt, Licence: CC-BY-SA-3.0
This is an aerial view of the Fronds of the Palm Jumeirah, located in Dubai, United Arab Emirates, on 8 May 2008. This photo was taken from a helicopter ride courtesy of Nakheel.
Palm Jumeirah on 8 May 2008 Pict 6.jpg
Autor: Imre Solt, Licence: CC-BY-SA-3.0
This is a view of one of the Fronds on the Palm Jumeirah, located in Dubai, United Arab Emirates, on 8 May 2008. This photo was taken from a helicopter ride courtesy of Nakheel.
Artificial Archipelagos, Dubai, United Arab Emirates ISS022-E-024940 lrg (cropped).jpg
The municipality of Dubai is the largest city of the Persian Gulf emirate of the same name, and has built a global reputation for large-scale developments and architectural works. Among the most visible of these developments—particularly from the perspective of astronauts on board the International Space Station—are three human-made archipelagos. The two Palm Islands (Palm Jumeirah and Palm Jebel Ali) appear as stylized palm trees when viewed from above. The World Islands evoke a rough map of the world from an air- or space-borne perspective. Palm Jumeirah and the World Islands are highlighted in this astronaut photograph.

Palm Jumeirah (image lower left) was begun in 2001 and required more than 50 million cubic meters of dredged sand to raise the islands above the Persian Gulf sea level. Construction of the Palm Jumeirah islands was completed in 2006; the islands are now being developed for residential and commercial housing and infrastructure. Creation of the 300 World Islands (image upper right) was begun in 2003 and completed in 2008, using 320 million cubic meters of sand and 37 million tonnes of rock for the surrounding 27-kilometer-long protective breakwater. Little to no infrastructure development of The World is apparent in this astronaut photograph.

Also visible at the lower edge of the astronaut photograph is another notable structure—the Burj Khalifa (image lower right and rotated 90 degrees in inset). Burj Khalifa stands 800 meters (2,600 feet) high, and it is currently the world’s tallest structure. The astronaut photograph captures enough detail to make out the tapering outline of the building as well as its dark, needle-like shadow pointing towards the northeast.
Dubai City Map.jpg
Autor: http://www.terraprints.com, Licence: CC BY 2.5
The raw satellite imagery shown in these images was obtained from NASA and/or the US Geological Survey. Post-processing and production by http://www.terraprints.com. Satellite view of Dubai, United Arab Emirates, including Dubai Creek and the Palm Jumeirah.
Palm Jebel Ali Model on 20 January 2008 Pict 1.jpg
Autor: Imre Solt, Licence: CC-BY-SA-3.0
This is a photo of a model of the Palm Jebel Ali on 20 January 2008. The model was at the Tourism Development Projects & Investment Market 2008 (TDIM 2008) in the Dubai International Exhibition & Convention Centre.