Palmeta

Klasické řecké palmety
Náhrobní stéla, kolem 330 př. n. l. Archeologické muzeum Piaraeus. Foto G. dall´Orto.

Palmeta (z ital., zdrobnělina slova palma) je velmi rozšířený ornament, obvykle tvořený pěti a více na konci zaoblenými nebo zašpičatělými listy, které se vějířovitě rozbíhají vzhůru. Je souměrný podle svislé osy a připomíná korunu palmových listů. Vyskytuje se na malbách, textilu, keramice, plastikách a zejména na stavbách od starověku do 19. století.

Původ

Motiv palmety je patrně rostlinného původu a pochází z Blízkého východu. Vyskytuje se už v egyptské architektuře a reliéfech, zvláště se rozšířil v umění starého Řecka. Občas se objevuje i ve středověku a je velice hojný v renesanci a v klasicismu.

Užití

Hrušeň ve formě palmety typu baňka. Tento typ formování je užíván zahrádkáři.

Palmeta se vyskytuje v mnoha různých obměnách, klasickou podobu dostala v řeckém sochařství a v architektuře, zejména jako akrotérion na vrcholku štítu nebo na rozích chrámové budovy.

V ovocnářství se používá pěstební tvar pojmenovaný palmeto, jehož se dosahuje tvarováním a řezem ovocných stromů. Účel není ornamentální, ale rozprostření větví v logickém prostorovém uspořádání v daném prostoru.

Odkazy

Literatura

  • J. Herout, Slabikář návštěvníků památek. Praha 1978, heslo Palmeta
  • Ottův slovník naučný, heslo Palmeta. Sv. 19, str. 119

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

7674 - Piraeus Arch. Museum, Athens - Funerary enclosure of Mnesitheos - Photo by Giovanni Dall'Orto, No.jpg
Autor: Giovanni Dall'Orto., Licence: Attribution
Stele bearing the names of the deceased, from the reconstruction of the funerary enclosure for Mnesitheos son of Elpinos, from the deme Euonymos. 330/320 BC. On display at the open-air exhibition along the Ancient Greek theater in the Archaeological Museum of Piraeus (Athens). Picture by Giovanni Dall'Orto, November 14 2009.
Orna105-Stirnziege.png
Orna105-Stirnziege
DSCN3598 espalieredpeartree e.JPG
Autor: © 2004 Matthew Trump, Licence: CC BY-SA 3.0
Espaliered pear tree (Pyrus communis), in the garden of the Cloisters in upper Manhattan.