Pamětní deska Vltavy

Pamětní deska Vltavy
Symbolická pamětní deska na skalním výběžku na pravém břehu Teplé Vltavy
Symbolická pamětní deska na skalním výběžku na pravém břehu Teplé Vltavy
Základní údaje
Rok vzniku1970
Datum odhalení8. srpna 1970
Poznámkanápisy na pamětní desce jsou téměř nečitelné
Popis
Materiálkov
Umístění
Umístěnína skalním výchozu u silnice KvildaBorová Lada
StátČeskoČesko Česko
Adresalesní pozemek v katastru obce Kvilda
Zeměpisné souřadnice
Pamětní deska Vltavy
Pamětní deska Vltavy
Pamětní deska Vltavy na mapě České republiky

Pamětní deska Vltavy oslavující staré plavecké řemeslo se nachází na pravém břehu Teplé Vltavy nedaleko šumavské Kvildy u silnice směrem k Borovým Ladám.

Podrobněji

Jedná se o symbolickou pamětní desku, neboť v době jejího zasazení do nenápadného výběžku malého skalního seskupení těsně u vodního toku bylo skutečné prameniště řeky Vltavy vzdáleno jen několik set metrů od státní hranice s Německou spolkovou republikou, a tudíž v hraničním pásmu, kam nebyl běžným občanům (turistům) bez řádného důvodu a průkazky vstup povolen.[1]

Prostá kovová deska s nápisem „Vltavě - živitelce“ coby projev vděčnosti řece, která skýtala obživu plavcům (vorařům), pískařům, ledařům, dřevařům, obchodníkům se dřevem a lidem podél jejího toku i přítoků, byla slavnostně odhalena 8. srpna 1970 a o její vznik se zasadili členové spolku Vltavan.[2] Ten byl při slavnosti odhalení desky zastoupen čtveřicí vltavanských spolků: pražského, davelského, štěchovického a jihočeského spolku Vltavan Purkarec.[1][2][p. 1] Během odhalení desky pronesli projevy zástupci výše zmíněných vltavanských spolků; oslavnou báseň na řeku Vltavu pronesl Rudolf Dlabač z pražského vltavanského spolku.[1]

Poutní, tradiční setkávání členů vltavanských spolků u symbolické desky se koná pravidelně každých pět let; výlet je spojen s obnovením věnce, kladením kytic[p. 2] a společenským večerem s živou hudbu.[1][2]

Odkazy

Poznámky

  1. Vorařský spolek Vltavan Purkarec (založený 1. dubna 1902) sdružoval lesní dělníky, plavce, rybáře a pobřežní dělníky. První slavnost spolek uspořádal 15. srpna 1902 a tento významný den si každých 5 let připomíná spolkovou slavností.[3]
  2. Po sametové revoluci v listopadu 1989 pak obvykle následuje i pěší pochod k oficiálnímu prameništi Vltavy u česko–německých hranic.

Reference

  1. a b c d HEJNA, Petr. Pamětní deska pramenů Vltavy z roku 1970 je umístěna jinde, než řeka pramení [online]. web: Novinky cz, 2017-01-04 [cit. 2023-08-21]. Dostupné online. 
  2. a b c OSBORNOVÁ, Jana. Vltavanské památníky [online]. web: Vltavan Praha cz, 2015-06-08 [cit. 2023-08-21]. Dostupné online. 
  3. pamětní deska Vltavy [online]. web: Šumava cz [cit. 2023-08-21]. GPS souřadnice: 49°0'38.633"N, 13°35'22.639"E (49.0107314N, 13.5896219E). Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Vltava River Memorial Plaque A.jpg
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Pamětní deska Vltavy oslavující staré plavecké řemeslo se nachází na pravém břehu Teplé Vltavy nedaleko šumavské Kvildy u silnice směrem k Borovým Ladám.