Panakeia

Socha Panakeie, 2. století, Archeologické museum v Dionu

Panakeia „všeléčící“ (starořecky Πανακεια, latinsky Panacea) je řecká bohyně léčení, dcera boha lékařství Asklépia a sestra dalších bohyň léčení Hygieie, Iasó, Aiglé a Akésó. V antické literatuře se objevuje jen sporadicky: zapřísahal se jí Hippokratés ve své přísaze a Aristofánes ji zmiňuje ve své komedii Plútos. Pausaniás ve své Cestě po Řecku uvádí že v chrámu héroa Amfiaráa v Oropu se nacházel oltář zasvěcený zároveň Panakeii, Afroditě, Hygieii, Iasó a Athéně Paiónii „Léčitelce“. Nápis z města Erythrai a byzantský slovník Suda zmiňuje kromě jejího otce Asklépia také její matku Epioné.[1]

Přísahám při Apollónovi, lékaři, při Asklépiovi, Hygieii a Panakeii a při všech bozích a bohyních, které si beru za svědky, že budu podle svých schopností a podle svého svědomí dodržovat tuto přísahu a smlouvu.

—Hippokratova přísaha, 5./6. století př. n. l.[2]

Reference

  1. Panakeia [online]. Theoi [cit. 2020-01-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. PETRŮ, Martina. Mravní závaznost Hippokratovy přísahy dnes. České Budějovice, 2014. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích , Zdravotně sociální fakulta. Vedoucí práce Jan Vitoň. s. 24. Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

The children of Asklepios, Panakeia, 2nd c. AD, Archaeological Museum, Dion (7076604419).jpg
Autor: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany, Licence: CC BY-SA 2.0
The children of Asklepios, Panakeia, 2nd c. AD, Archaeological Museum, Dion