Pankádž Mišra

Pankaj Mishra
Pankaj Mishra (12. března 2014)
Pankaj Mishra (12. března 2014)
Narození9. února 1969 (55 let)
Džhánsí
Povolánínovinář, literární kritik a spisovatel
Alma materUniverzita v Iláhábádu
Jawaharlal Nehru University
OceněníWindham–Campbell Literature Prizes (2014)
Lipská knižní cena (2014)
společník Královské literární společnosti
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pankádž Mišra (* 1969 Džhánsí) je indický spisovatel a publicista.

Vystudoval obchod na Iláhábádské univerzitě a anglickou literaturu na Néhrúově univerzitě, pak se usadil ve vesnici Mašóbra ve státě Himáčalpradéš.

Začínal jako literární kritik, v roce 1995 vydal cestopis Butter Chicken in Ludhiana a v roce 2000 autobiografický román The Romantics, za který dostal cenu Los Angeles Times pro nejlepší debut.

Značný ohlas měly jeho eseje, v nichž se zabývá kořeny společenské krize v západním světě. Vnesl do debaty perspektivu států a obyvatel třetího světa (jím nazývaný "globální jih"), kteří se nemohli podílet na vzestupu euroatlantické civilizace a proto zcela nesdílejí její hodnoty. Všude na světě podle něj přibývá lidí, kteří se nedokáží prudkým změnám ve společnosti přizpůsobit a reagují odmítáním společenského řádu jako celku, což vede k vzestupu antisystémových politických hnutí.[1] U nových asijských velmocí vidí Mišra podobnou mentalitu, která vedla Německo k rozpoutání obou světových válek – snaha využít ekonomický a vojenský vzestup k pomstě za dlouhá léta strávená v marginálním postavení.[2] Svůj pohled vyložil v knihách From the Ruins of Empire: The Intellectuals Who Remade Asia a Age of Anger: A History of the Present. Přispívá do periodik The New York Times, London Review of Books, The Guardian, The New Yorker, Financial Times, New Statesman a The Wall Street Journal.

V roce 2008 byl zvolen členem londýnské Královské literární společnosti a v roce 2012 byl zařazen na seznam Nejvýznačnější světoví myslitelé podle časopisů Prospect a Foreign Policy. V roce 2014 byl na Yaleova univerzita oceněn Windham–Campbell Literature Prizes a na Lipském knižním veletrhu cenou za evropské porozumění.

Reference

  1. Dobu Trumpa a brexitu vysvětluje historie osvícenských odpadlíků od Pankádže Mišry. Radio Wave [online]. 2017-05-24 [cit. 2021-05-17]. Dostupné online. 
  2. LINDNER, Tomáš. Kořeny vzteku. Týdeník Respekt [online]. [cit. 2021-05-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Emblem-web.svg
Autor: David Vignoni / ICON KING, Licence: LGPL
Icon from Nuvola icon theme for KDE 3.x / GNOME 2.
Pankaj Mishra - Dankesrede.jpg
Autor: Amrei-Marie, Licence: CC BY-SA 3.0
Pankaj Mishra - Dankesrede anlässlich der Verleihung des Leipziger Buchpreises zur Europäischen Verständigung 2014