Panna Maria (Texas)

Panna Maria
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
(c) Larry D. Moore, CC BY 4.0
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC -6/-7
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Federální státTexas
OkresKarnes County
Panna Maria na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel96 (2000)
Správa
Oficiální webwww.pannamariatexas.com
PSČ78144
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Panna Maria je název již 160 let starého sídla ve Spojených státech amerických ve státě Texasokrese Karnes County. Leží na soutoku řek San Antonio a Cibolo Creek, asi čtyři míle severně od měst Karnes City a padesát pět mil jihovýchodně od San Antonia, v centru okresu Karnes County. Panna Maria je nezačleněná oblast (anglicky unincorporated area) což značí, že se nejedná o obec, ale o území, které není samostatným právním subjektem, nemá katastrální území, samosprávu ani rozpočet a jejích nejnutnější věci spravuje okres.

Je to nejstarší polské sídlo ve Spojených státech, které založily zemědělské rodiny přistěhovavše se ve třech vlnách v letech 1854, 1855 a 1856 z dnešního Slezského a Opolského vojvodství. Jejích domovina byla v té době již přes 100 let součásti Pruska a důvodem k vystěhování byla velká chudoba a náboženský i jazykový útisk pruské šlechty vlastníci pozemky.

Historie

Hybnou sílou emigrace byl františkánský kněz Leopold Moczygemba, rodák z vesnice Płużnica Wiełka, která leží na rozhraní výše jmenovaných slezských vojvodství. Byl v té době na misii v Texasu a psal domů dopisy chválící tamní krajinu, počasí i svobodu a vybízel lidi, aby přijeli za ním na zaslíbené místo, které pro ně připravil.

V první skupině odjelo 150 rodin (asi 800 lidí) a po více než 5 týdnech dopluli do Texaského přístavu Galveston a pak dále do přístavu Indianola. Tam na ně nikdo nečekal, a proto pěšky putovali 150 mil do vnitrozemí až do města San Antonio. Tam je dohonil pater Moczygemba a zavedl 60 mil zpět na vybrané místo na otevřené planině, kde pro ně z církevních fondů zakoupil asi 100 ha půdy. Emigranti došli na místo právě na Štědrý den roku 1854 a byli zklamáni, nenašli tam žádné přístřeší, neměli jídlo a kolem sebe viděli jen rovinu, vysokou trávu a pár stromů. Pod dubem, který tam roste dodnes, pro ně páter v tento sváteční den odsloužil prvou mši.

Do Ameriky většinou emigrovali lidé zvyklí na tvrdou práci a i tito poutníci si postupně zvykali a zabydlovali se, začínalo se jim dařit. Druhá skupina čítající asi 700 lidí dorazila v roce 1855 a třetí skupina asi 500 rolníků přijela roku 1856.

V té době nastalo období velkého sucha, studny vyschly, pole nerodila, zvířata pomřela, lidé přišli o majetek i iluze a část jich odešla jinam. Pátera Moczygembu vinili za svou neutěšenou situaci a ten odešel, zbytek života strávil v polských osadách v jiných státech. Zemřel roku 1891 v Detroitu, kde byl i pohřben, ale v roce 1974 byly jeho ostatky převezeny do Panny Marie a uloženy pod dubem, kde sloužil prvou mší.

V roce 1856 vznikla hrubá stavba dřevěného kostela Neposkvrněného početí Panny Marie (anglicky Church of the Immaculate Conception), který byl postupně dokončován. Někteří osadníci postupně odcházeli do příznivějších míst a založili v okolí nové polské osady, např. v roce 1873 Cestohowa a roku 1883 Kosciusco. V roce 1875 kostel po zásahu bleskem vyhořel, během roku byl postaven nový; v roce 1937 byl rozšířen. Děti byli vyučováni od roku 1855 v různých budovách až roku 1860, kdy byla postavena zděná škola svatého Josefa (anglicky Saint Joseph School), kde se učily anglicky a polsky; ve druhém patře budovy byl později zřízen ženský klášter. V té době žilo v Panně Marii 120 polských rodin, průměrný počet v rodině byl 4,6 osob. Osada se začala postupně vylidňovat, hlavně když byla roku 1887 postavena železnice na opačném břehu řeky San Antonio, v roce 1909 již v osadě žilo jen 80 rodin.

Roku 1950 bylo v blízkosti zjištěno ložisko uranové rudy a byl otevřen veliký důl a mlýnice na vytěženou rudu. Po vytěžení ložiska byl důl v roce 1985 uzavřen a v mlýně se až do roku 1992 zpracovávala ruda z jiných dolů. Poblíž zůstaly rozsáhlá odkaliště s miliony tun potenciálně radioaktivního odpadu a v dohledu mohutné, trávou oseté kopce vytěžené hlušiny.

Přítomnost

V roce 2000 žilo v Panně Marii 96 obyvatel, knězem v kostele se stal páter Frank Kurzaj, který přišel roku 1986 z Polska. Starší generace hovoří zastaralým slezským nářečím, mladší generace se již polsky neučí. Od roku 1989 je škola uzavřena a žáci jezdí do školy v Karnes City. Během oslav tisíciletí křesťanství v Polsku roku 1966 přijelo do Panny Marie asi 10 000 lidí a president Lyndon B. Johnson věnoval místnímu kostelu nádhernou mozaiku z 12 000 dílku znázorňující Matku boží Čenstochovskou.

Prvé patro školy slouží jako muzeum (St Joseph School Museum) a v roce 2005 byla dokončena jeho rekonstrukce. V druhém patře se mohou návštěvníci ubytovat i stravovat. Museum spravuje Panna Maria Historical Society. Roku 2004 u příležitosti 150. výročí založení osady přijel na návštěvu bývalý polský president Lech Wałęsa.

Externí odkazy

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Panna Maria na Wikimedia Commons
  • Panna Maria, TX [online]. Texas State Historical Association, Denton, TX, USA [cit. 2014-03-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  • GESSNER, Peter K. The Story of Panna Maria I.,The First Polish Americans Find Hope in Texas [online]. University at Buffalo, The State University of New York, NY, USA [cit. 2014-03-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-08-18. (anglicky) 
  • GESSNER, Peter K. The Story of Panna Maria II., 150 Years of Continuance and Dispersal [online]. University at Buffalo, The State University of New York, NY, USA [cit. 2014-03-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-05-12. (anglicky) 
  • A Polish Ghost Town in Texas, Panna Maria [online]. Texas Escapes Online Magazine, Blueprints For Travel, TX, USA, rev. 03.2014 [cit. 2014-03-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  • The Oldest Permanent Polish Setlement In The USA [online]. Panna Maria Historical Society, TX, USA, rev. 2010 [cit. 2014-03-14]. Dostupné online. (anglicky) 

Média použitá na této stránce

Map of Texas highlighting Karnes County.svg
This is a locator map showing Karnes County in Texas. For more information, see Commons:United States county locator maps.
Immaculate conception catholic church 2009.jpg
(c) Larry D. Moore, CC BY 4.0
Immaculate Conception (of the Blessed Virgin Mary) Catholic Church in Panna Maria, Texas, United States. It was designated a Recorded Texas Historic Landmark in 1966. The church, as part of the Panna Maria Historic District, was listed on the National Register of Historic Places on May 13, 1976.