Panna Maria Einsiedelnská

Panna Maria Einsiedelnská
Umístění
Umístěníklášter Einsiedeln
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Panna Maria Einsiedelnská (nesprávně též Panna Maria Einsiedelská, bez „n“) je sochařské zpodobnění stojící korunované Panny Marie s Ježíškem, jeden z typů černé madony, nebo z něj odvozený obraz.

Popis

Socha Einsiedelnské Panny Marie s Ježíškem
Model gotické sochy bez pláštíku a koruny, ve věžní kapli v Einsiedeln

Jde o dřevěnou sochu stojící korunované Panny Marie královny s korunovaným Ježíškem na její levé paži, stojící v kontrapostu se svislými záhyby roucha a na něm pestře malovaným desénem, má mírně podživotní výšku 144 cm. Byla vyřezaná v měkkém stylu jihoněmecké pozdní gotiky v okruhu Hanse Multschera, kolem roku 1440-1446. Její středověké slohové detaily zakrývá barokní plášť. Socha je rámována stříbrnou paprsčitou svatozáří a umístěna na oltáři ve Svaté kapli v benediktinském opatství ve Švýcarském Einsiedelnu v kantonu Schwyz.

Požár kláštera 21. dubna 1465 kapli zničil a s ní možná i starší sochu. Dodnes není jasné, zda byla tato socha po požáru pořízena jako nová, nebo byl k jejímu zhotovení použit starší vzor.[1] Podle legendy tuto sochu měl vlastnit poustevník svatý Meinrad († 861) a po jeho smrti zůstala v jeho cele. 14. září 948 prý Kristus v doprovodu svatých a andělů na místě Meinradovy cely pro sochu vysvětil kapli. Tato legenda byla základem poutí a kaple se od 14. století stala cílem poutníků, oslavujících zázračné "Andělské posvěcení kaple". Pokud 14. září připadlo na neděli, slavilo se 14 denní "Velké andělské posvěcení". Milostná madona měla konat mnohé zázraky a byla tak vyhledávaná, že v roce 1466 bylo poutníkům prodáno asi 150 000 poutních odznaků. [2]

Věhlas milostné madony (tedy zázračné, poskytující milosti v podobě uzdravení, přímluvy či řešení problému) se rozšířil zejména do Tyrolska, kde byly místo soch malovány obrazy s její podobou, dále do Německa a od roku od 80. let 17. století také do Čech. Barokní stavební podoba Einsiedelnské kaple s charakteristickou plastickou výzdobou štítu a fasády, odvozená ze švýcarského vzoru, se dochovala v německém Rastattu (cca 1715) a v západočeském Ostrově nad Ohří (cca 1709).[3]

Po zrušení einsiedelnského kláštera v roce 1783 byla kaple nadále hojně navštěvována. Roku 1803 restaurátor sňal z tváří madony a Ježíška černé znečištění, což vyvolalo takový odpor poutníků, že musel soše vrátit původní kolorit, ovšem z dokonalé barvy s hedvábným leskem.

Další místa zasvěcení

Kaple Panny Marie Einsiedelnské na rampě Pražského hradu, detail z tzv. Prospektu Prahy Jiljího Sadelera, mědirytina z roku 1607

Čechy

Německo

  • Rastatt - kaple byla posvěcena roku 1709.
  • Dettenschwang, Bavorsko

Rakousko

  • Milostná kaple v Brunau, Ötztal,Haiming Tyrolsko
  • Längenfeld, Tyrolskoː
    • oltář v kapli P. Marie Loretánské
    • Malba na fasádě Kaple krejčích
    • Oltář s obrazem v dřevěné kapli na Weitenbergu
  • Niederndorf, Tyrolsko
    • Obraz v kapli na ulici k celnici
    • Obraz v nice kaple při cestě do Erlu
  • Umhausen, Tyrolskoː
    • Obraz v kapli v Acherbachu u Tumpenu
    • Obraz v Rottalské kapli v Umhausenu

Odkazy

Reference

  1. Historie na webové stránce kláštera v Einsiedeln
  2. Einsiedeln [online]. Sacred Destinations [cit. 2011-10-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. VOKURKA, Michal. Einsiedelnské kaple v Čechách a vliv bádenských markrabat. Bohemiae Occidentalis Historica. 2021, čís. 2, s. 30–47. 
  4. Minoritský klášter (okr. Český Krumlov) [online]. rsport.cz [cit. 2011-10-01]. Dostupné online. 
  5. ŠERÁK, Martin. Minoritský klášter ve městě Český Krumlov [online]. Český Krumlov: město Český Krumlov, 2007-10-20 [cit. 2011-10-01]. Dostupné online. 
  6. ŠKRAŇKOVÁ, Petra. Arcibiskupský palác [online]. Praha: Česká televize [cit. 2011-10-01]. Dostupné online. 
  7. HOZMANOVÁ, Eva. Stručná historie města Lovosice [online]. Lovosice: město Lovosice [cit. 2011-10-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-09-27. 
  8. VYČICHLO, Jaroslav. Ostrov – kaple Panny Marie Einsiedelnské [online]. pamatkyaprirodakarlovarska.cz [cit. 2011-10-01]. Dostupné online. 
  9. Ostrov – klášterní areál a socialistický realismus [online]. A5A pension [cit. 2011-10-01]. Dostupné online. 
  10. Kaple - Zámek Radíč [online]. Château Radíč s.r.o. [cit. 2012-10-14]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Einsiedeln, the chapel (interior), Schwyz, Switzerland-LCCN2001703083.jpg
Print no. "6126".; Forms part of: Views of Switzerland in the Photochrom print collection.; Title from the Detroit Publishing Co., Catalogue J-foreign section, Detroit, Mich. : Detroit Publishing Company, 1905.
Praha Hrad 1607 - crop -chaple.jpg
Kaple Panny Marie Einsiedelnské na kresbě Hradčan a Malé Strany od Jiljí Sadelera z roku 1607.
Engelweihkleid (2).jpg
Autor: Pater Philipp Steiner OSB, Licence: CC BY-SA 4.0
Das Gnadenbild Unserer Lieben Frau von Einsiedeln im sog. "Engelweihkleid" aus dem Ende des 17. Jahrhunderts.
Schwarze Madonna von Einsiedeln Modell.jpg
Autor: Beat Ruest, Licence: CC BY-SA 4.0
Model based on the original of the Black Madonna of Einsiedeln, slightly reduced but in the original design. The Madonna wears a robe carved in wood, painted dark reddish brown with golden borders. This is what the original looks like without the "hanging", i.e. without a fabric dress.