Pansexualita
Pansexualita je sexuální orientace charakterizovaná sexuální touhou k lidem bez ohledu na jejich pohlaví nebo genderovou identitu. To zahrnuje možnou přitažlivost k osobám, které se neidentifikují výlučně maskulinně či femininně, tj. vymykají se klasickému binárnímu rozdělení muž a žena (nebinární lidé), ale i k intersex. Pansexuálové bývají často označováni jako „genderově slepí“, tzn. vůbec nevnímající a nerozlišující gender, což je současně uváděno jako hlavní rozdíl mezi pansexualitou a bisexualitou.[1]
Etymologie
Pansexualita pochází z řecké předpony „pan“ = vše. Často bývá zaměňována s omnisexualitou, ve které na rozdíl od pansexuality, gender i pohlaví stále hrají roli v sexuální preferenci jedince. Pansexulita může být také použita jako upřesnění tohoto pojmu, tedy lidé, kteří jsou „přitahováni lidmi bez ohledu na jejich pohlaví“.
Pojem pansexuál se poprvé objevil v roce 1914. Psaný jako „pan-sexualismus“ byl použit oponenty Sigmunda Freuda jako demonstrace názoru, že „sexuální instinkt hraje roli ve všech lidských činnostech, duševních i fyzických“. V roce 1972 se pojem pansexualismus objevil ve významu „nelimitovaný sexualitou“.[2]
Pansexualita a bisexualita
Pansexualita je často přirovnávána či zaměňována s bisexualitou. Bisexualita je sexuální orientace chápaná jako přitažlivost ke svému i opačnému pohlaví, kdežto pansexualita se chápe jako přitažlivost ke všem genderům bez jejich rozlišování. Ačkoli bisexuálové mohou být přitahováni všemi gendery, nemusí tomu tak být u všech. Někteří lidé dávají přednost pansexualitě, protože chtějí upřesnit a zkonkretizovat, že jsou přitahováni všemi gendery bez rozdílu. Preference jedné sexuality nad druhou může záviset i na individuálních preferencích člověka.
Pansexualita bývá vnímána jako sexuální orientace, ale také může být vnímána jako sexuální identita nacházející se na spektru bisexuality. Oba pohledy bývají předmětem debat v rámci LGBTQ+ komunity, zejména bisexuální komunity.[3]
Pansexuální osobnosti
V posledním desetiletí se pansexualita dostává do povědomí i díky rozšíření mezi známými osobnostmi. Jako pansexuální se identifikují například Miley Cyrus, Cara Delevingne, Brendon Urie, Demi Lovato, Jojo Siwa nebo Yungblud.
Reference
- ↑ Bi, gay, pansexual: What do I call myself? [online]. Go Ask Alice!, 2015-02-26. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Pansexual ethymology. www.etymonline.com [online]. [cit. 2021-06-06]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ EISNER, Shiri. Bi: Notes for a Bisexual Revolution. New York: Seal Press, 2013. Dostupné online. ISBN 978-1580054751. S. 27–31. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu pansexualita na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Pansexuality flag or Pansexual pride flag. Three horizontal stripes of color, from the top: pink, yellow, light blue.
The meaning of the color striped is widely considered as follows: the blue portion of the flag represents those who identify as male (regardless of biological sex), The pink represents those who identify as female (regardless of biological sex), and the yellow portion, found in between the blue and pink portions, represents those who identify as both genders, neither gender, or a third gender; such as genderqueer and agender. The yellow also represents non-binary attraction between the male and female genders.
The authors of the flag have had a slightly different interpretation: the pink and the blue respectively represent the "female spectrum" and the "male spectrum" of the usual gender binary; the yellow represents non-binary attraction, as well as "life and happiness".